Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

WAŻNE Tjumen bez Pucharu Świata, biegacze zawieszeni. FIS twardy wobec Rosji

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2016-12-23

FIS i MKOL wyciągają konsekwencje wobec Rosji. Po raporcie McLarena rozpoczyna się postępowanie dyscyplinarne wobec sześciu biegaczy, Tjumen stracił też prawo organizacji finału Pucharu Świata 2016/17.

 

W czwartek 22 grudnia Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) przekazał do FIS informację, że otwiera śledztwo w sprawie sześciu narciarzy biegowych ujętych w raporcie o dopingu w Rosji, jaki przed kilkunastoma dniami opublikowała Światowa Agencja Antydopingowa (WADA).

 

W związku z trwającym w pełni sezonem startowym, na który informacje wynikające z raportu śledczego Richarda McLarena rzucają cień, MKOl upoważnił federację do wszczęcia wewnętrznych ścieżek postępowania. Chodzi o rzekome złamanie procedur antydopingowych i oszustwa na masową skalę, jakich mieli dopuścić się gospodarze igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku. Sześciu biegaczy (tych, co dziwne, nie podano do publicznej wiadomości), przeciw którym organizacja wytoczyła postępowanie dyscyplinarne, zostało tymczasowo zawieszonych.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RAPORCIE MCLARENA >>>

 

- Informacje zawarte w raporcie McLarena poważnie zaszkodziły uczciwości sportu i jesteśmy zdeterminowani, by zapewnić niezbędne środki umożliwiające ukaranie przestępców. Będziemy ściśle współpracować z Rosjanami i tamtejszym środowiskiem, by je oczyścić i liczymy, że wykażą się na tym polu współpracą – powiedział szef FIS Gian Franco Kasper.

MKOl zapowiedział, iż zajmie się łącznie 28 sportowcami, którzy mogli oszukiwać podczas igrzysk w Soczi. Sprawę skomentował prezydent Rosji Władimir Putin, który zaprzeczył, że było to działanie systemowe. - W tym obszarze transparentność jest absolutnie kluczowa. Niewątpliwie są w całej tej sprawie elementy polityczne. Sport zaś – tak jak kultura – powinien być oczyszczony z wszelkiej polityki. Te dziedziny życia powinny łączyć ludzi, a nie dzielić – cytuje polityka Polska Agencja Prasowa.

 

 

„Biegacze i Rosyjska Federacja Narciarska zostali poinformowani o decyzji. FIS nie może na tym etapie udzielić informacji o personaliach, zgodnie z zasadami Światowego Kodeksu Antydopingowego. Tę odpowiedzialność zostawia podejrzanym i ich federacji” – czytamy w komunikacie na stronie FIS. Czy taki krok zostanie podjęty – nie wiadomo, chociaż Rosjanie są zdeterminowani, by oczyścić się lub chociaż zmienić swój wizerunek na arenie międzynarodowej. W międzyczasie zaczęły się pojawiać pierwsze przecieki (jak m.in. tweet powyżej), wedle których zawieszeni mieli zostać: Legkov, Pietuchow, Wylegżanin, Biełow, Szapowałowa oraz Iwanowa.


Jelena Wialbe już przed kilkoma dniami zapowiedziała, że jeśli pomoże to w umożliwieniu Sbornej udziału w igrzyskach w Pjongczang, jest gotowa nawet anulować organizację marcowych finałów Pucharu Świata w Tjumeniu (16-19.03). Tak właśnie się stało, w związku z czym komisja kalendarzowa w trybie pilnym będzie szukała zastępczej lokalizacji.

 

Mch, źródło: FIS

 

Komentarze - 2

ms.

Opublikowano: 2016-12-24 10:19:13

No to niech od razu wykluczą wszystkich Rosjan ze wszystkich sportów, tak profilaktycznie. Nie popieram dopingu Rosjan ale denerwuje mnie to, że Norwegom nikt nie zabiera Pucharu Świata i mają przyzwolenie na doping a Rosję zaraz wykluczą z FISU z powodu kilku dopingowiczów.

malkontent

Opublikowano: 2016-12-24 13:32:31

I jeszcze przegrywali z Norwegami, dziwne nie?

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl