Stina Nillson i Sergiej Ustjugow - wygrywają sprinty stylem dowolnym na otwarcie Tour de Ski. Maciej Staręga 15. [WYNIKI]

2016-12-31

Pierwszy etap Tour de Ski 2017 to sprinty stylem dowolnym w szwajcarskim Val Mustair wygrywają szwedka Stina Nilsson i Rosjanin Sergiej Ustjugow.  Maciej Staręga zajął 15 miejsce.

65 zawodniczek i 86 biegaczy wystartowało do 11. edycji prestiżowego cyklu Tour de Ski.

Finały dzisiajszych sprintów nie dostarczyły nam zbyt wielu emocji, zarówno w biegu pań jak i panów zwycięzcy bezpiecznie z dużą przewagą mijali linię mety.

W biegu pań, drugie miejsce za Nilsson ze stratą 2,48 sekundy zajęła Maiken Caspersen Falla. Zacięta walka toczyła się za to o trzecie miejsce, najszybsza z trójki zawodniczek walczących o ostatni stopień podium była Heidi Weng, która wyprzedziła o 48 setnych sekundy czwartą na mecie, kolejną Norweżkę Kathrine Rolsted Harsem (rezerwową reperzentacji Norwegii). Piąta lokata to zawodniczka gospodarzy Laurien Van Der Graaf, a stawkę finalistek zamknęła amerykanka Jessica Diggins.

WYNIKI WOMEN

Finał w wykonaniu panów to dominacja Rosjanina Sergieja Ustjugowa. Można pokusić się o żartobliwe stwierdzenie, że w zwycięstwie pomogli mu szwajcarscy kibice. Dlaczego? Otóż przy prezentacji zawodników biorących udział w finale Rosjanin był jedynym, który usłyszał gwizdy po wyczytaniu swojego nazwiska. Taki negatywny doping.

Drugie miejsce w finale zajął Włoch Frederico Pellegrino, który na ostatnim podbiegu się potknął, stracił rytm i wydawało się, ze także szansę na podium. Jednak perfekcyjne przejechanie  chopek (muld) na ostatnich metrach przed finiszową prostą pozwoliło mu na pokonanie trzeciego dzisiaj na podium Norwega Finn Haagena Krogha. Włoch na muldach holendrował (biegł łyżwą bez kijów) co było znacznie szybszum krokiem od jadącego na wprost Norwega.

Czwarte miejsce dla Martina Sundbyego, piąte to Francuz Lucas Chanavat, a stawkę finalistów zamknął dzisiaj kanadyjczyk Alex Harvey.

WYNIKI MEN

Maciej Staręga startował w trzecim półfinale, który wydawał się dawać największe prawdopodobieństwo awansu. Maciek przyśpieszył na drugim okrążeniu dystansu i wyszedł na prowadzenie. Niestety ostatnia finiszowa prosta należała już do rywali Polaka. Zwyciężył Andrew Young, przed Andrjejem Larkovem. Maćkowi do awansu zabrakło 4 setne sekundy. W relacji TV wyraźnie można było zobaczyć, że na ostatnich metrach naszemu jedynakowi zabrakło sił. Ostatecznie Maciej został sklasyfikwoany na 15 miejscu. TUTAJ ostatni wpis na blogu Maćka.

Kwalifikacje wygrał Rosjanin Sergiej Ustjugow w czasie 3:01,2 minuty. Maciek stracił do niego 8,96 sekundy.

Pozostaje nam czekać na występ naszego jedynaka w ćwierćfinałach. Może nie zaskoczeniem, jednak faktem godnym odnotowania są lokaty Brytyjczyków, dziewiąty czas kwalifikacji miał Andrew Musgrave, jedenaste Andrew Young.

WYNIKI KWALIFIKACJI MĘŻCZYZN

W południe na trasę sprintu łyżwowego wystartowały panie. Zdecydowanie najlepsza w kwalifikacjach była Stina Nilsson, która z czasem 3:28.28 o aż sekundę i 28 setnych części sekundy pokonała drugą Ingvild Flugstad Oestberg. Trzecia niespodziewanie była Nadine Faehndrich ze Szwajcarii (+2.34 s).