Mistrzostwa Norwegii 2018. Podsumowanie [WYNIKI]

2018-01-14

Sprint stylem klasycznym, biegi interwałowe stylem dowolnym, biegi łączone ze startu wspólnego oraz sztafety, to cztery konkurencje Mistrzostw Norwegii w Vang, Mistrzostw, które już za nami!

Sprint

Już w czwartek, 11 stycznia sprinterska rywalizacja stylem klasycznym rozpoczęła tegoroczne Mistrzostwa Norwegii. Jako pierwsze do biegu kwalifikacyjnego przystąpiły kobiety. Panie pokonywały dystans 1300m. Najszybsza w kwalifikacjach okazała się Kathrine Harsem z czasem 3:32,28. Drugie miejsce w kwalifikacjach zajęła Anna Svendsen, a trzecie Marit Bjoergen.

WYNIKI KWALIFIKACJI KOBIET

Mężczyźni startowali na trasie o długości 1700m. Johannes Klaebo zniszczył rywali pokonując drugiego w kwalifikacjach Eirika Brandsdala o ponad 5 sekund. Czas Klaebo to 3:43,95. Trzeci w biegu eliminacyjnym był Emil Nyeng.

WYNIKI KWALIFIKACJI MĘŻCZYZN

Pomimo porażki w kwalifikacjach w finale najlepsza okazała się Marit Bjoergen. Drugie miejsce zajęła zwyciężczyni kwalifikacji – Kathrine Harsem, a trzecie Silye Oeyre Slind. Pozostałe miejsce w finale zajęły: 4. Amalie Ous, 5. Anna Svendsen, 6. Ane Stenseth.

W męskim finale podobnie jak w kwalifikacjach najlepszy okazał się absolutny dominator tego sezonu - Johannes Klaebo! Drugie miejsce zajął utytułowany w Pucharze Świata specjalista od sprintu klasykiem – Eirik Brandsdal, a trzecie Mistrzostw Świata Juniorów i Młodzieżowców w tej konkurencji – Fredrik Riseth. Pozostałe miejsce w finale zajęli: 4.Mattis Stenshagen, 5. Sondre Fossli, 6. Emil Nyeng.

WYNIKI FINAŁÓW KOBIET

WYNIKI FINAŁÓW MĘŻCZYZN

10/15km

Dzień drugi rywalizacji w Vang to biegi interwałowe stylem dowolnym. Kobiety pokonywały 10km trasę. Najszybsza, podobnie jak w sprincie okazała się Marit Bjoergen. Tym razem partnerki na podium były jednak inne. Drugie miejsce zajęła Astrid Jacobsen, a trzecie Ragnhild Haga. Czołową „szóstkę” uzupełniają: 4.Kari Oeyre Slind, 5.Emily Nishikawa (Kanada), 6.Emillie Kristoffersen.

Panowie rywalizowali na dystansie o 5km dłuższym niż panie, czyli również standardowo dla nich w biegach interwałowych - 15km. Obsada zawodów była całkiem inna niż w biegach sprinterskich (czołowi sprinterzy byli już w drodze na Puchar Świata do Drezna).  Bieg padł łupem Simena Hegstada Kruegera(zwycięzca Pucharu Świata w Davos), który o 33 sekundy wyprzedził Pera Kristiana Nygaarda i o 37 sekund Daniela Stocka. Czołową „szóstkę” uzupełniają: 4.Mathias Rundgreen, 5.Gjoeran Tefre, 6.Simen Andreas Sveen.

Biegi łączone

Podium biegu łączonego kobiet na dystansie 7,5C+7,5F można opisać krótko, identyczne jak biegu na 10km, to znaczy pierwsze miejsce dla Marit Bjoergen, drugą lokatę wywalczyła Astrid Jacobsen, a trzecie miejsce zajęła Ragnhild Haga. Tuż obok podium zameldowały się: 4.Silje Oeyre Slind, 5.Kathrine Harsem, 6. Kari Oeyre Slind.

Bieg mężczyzn na dystansie 15C+15F był bardzo wyrównany, 16 zawodnik na mecie stracił do zwycięzcy zaledwie 12 sekund, a najlepszy okazał się Martin Johnsrud Sundy. Drugie miejsce zajął Niklas Dyrhaug, trzecie Finn Hagen Krogh, czwarty był Espen Frorud, piąte miejsce wywalczył Mattis Stenshagen, a szóste Simen Krueger.

Sztafety

Na koniec zmagań podczas pierwszej części tegorocznych Mistrzostw Norwegii rozegrane zostały trzyosobowe sztafety na dystansie 5km kobiety i 10km mężczyźni. W obu kategoriach wygrali zawodnicy IL Varden Meraker. Drugie miejsce wśród kobiet wywalczyły zawodniczki Kvalosletta Skilag 1, a trzecie IL Heming 1. Wśród mężczyzn na drugim miejscu klub Lyn Ski 1, a na trzecim Asker Skiklub 1.