PŚ w Toblach: Alexander Legkov wygrywa, powrót Dario Cologni, świetny Iivo Niskanen!

2014-02-01

Za nami kolejne, przedostatnie przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi, zawody Pucharu Świata we Włoskim Toblach. Panowie rywalizowali w biegu indywidualnym na 15km techniką klasyczną, najlepszym biegaczem okazał się Alexander Legkov.

Co warto zaznaczyć, podczas dzisiejszych zmagań zawodnicy z grupy czerwonej nie byli rozdzieleni słabszymi biegaczami, którzy dziś startowali dopiero na końcu. Można powiedzieć, że na moment powróciliśmy do dawnej zasady stosowanej w biegach indywidualnych.

Na poszczególnych punktach pomiaru czasu, walka o wysokie pozycje toczyła się między powracającym do PŚ Dario Cologną, bardzo dobrze biegnącym w klasyku Marcusie Hellnerze oraz Alexandrze Legkovie, ale w czołowej 10. bywało dosyć ciasno. Po pewnym czasie walka o zwycięstwo trwała już tylko między Cologną, a Legkovem, który na danych pomiarowych punktach zaczynał zyskiwać przewagę nad Szwajcarem, którą utrzymał do samego końca. Drugie miejce wywalczył Dario +2,9, a trzecie wspomniany Marcus Hellner +17,6. W czołowej szóstce również, ze swoimi czasami, finiszowali: 4. Dmitriy Japarov +23,8. 5. Alex Harvey +27,4. oraz 6. Petter Northug +48,3.

Przez bukmacherów do zwycięstwa typowany był mocno jeden z głównych faworytów, czyli Alexey Poltoranin, ale można było zaobserwować, że miał spore problemy ze swoimi nartami, co sprawiło, że tracił w sekundach dosyć sporo. Ostatecznie reprezentant Kazachstanu, specjalista od techniki klasycznej uplasował się na 11. miejscu +1:01,8., a tuż za nim znalazł się inny z faworytów, czyli Eldar Roenning +1:07,6.

Z rewelacyjnej strony pokazał się reprezentant Finlandii, czyli Iivo Niskanen, który podczas mistrzowskich zawodów U23 w Fiemme, w biegu indywidualnym właśnie na 15km klasykiem, wywalczył złoty medal. Dzisiejszego dnia wyprzedził wielu znanych biegaczy, w tym lidera klasyfikacji generalnej Martina Johnsruda Sundbiego i ostatecznie uplasował się na wysokim 8. miejscu +54,9. Sundby zajął miejsce 10. +58,8. Norwega wyprzedził również Daniel Richardsson +57,9. Należy również wspomnieć o 7. miejscu Larsa Nelsona +48,6.