Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

IO w Soczi: Dario Cologna zdobywa olimpijskie złoto w skiathlonie!

Biegi narciarskie świat -> Wyniki

2014-02-09

Dzisiejszego dnia biegacze narciarscy rozegrali swój pierwszy pojedynek w ramach Igrzysk Olimpijskich w Soczi na trasach Krasnej Polany. Mowa oczywiście o biegu łączonym ze startu wspólnego na 30 kilometrów, w którym olimpijskie złoto wywalczył Dario Cologna, srebro Marcus Hellner, a brąz Martin Johnsrud Sundby.

 

Praktycznie przez pierwsze kilometry biegu mieliśmy na czele bardzo dużą, rozciągniętą, grupę zawodników. Na 5,4km lekko grupkę starali się porwać wybitny specjalista od techniki klasycznej Alexey Poltoranin oraz Hannes Dotzler, który również o wiele lepiej czuje się w klasyku. W drodze do 11,5km Martin Johnsrud Sundby i Alexey Poltaranin zaczynali wspólnie porywać stawkę. Na zjeździe do stadionu bardzo nieprzyjemny upadek zaliczył Noah Hoffman, który dodatkowo złamał kijek.

Na ostatniej pętli w technice klasycznej Sundby, Lars Nelson oraz Daniel Richardsson prowadzili około 20. osobową grupę biegaczy. Maciej Kreczmer dłuższy czas plasował się między 35., a 38. miejscem. Zmiana nart i kijków w poszczególnych pitstopach przebiegała bez większych trudności, z wyjątkiem Ilyi Chernousova, który miał drobne problemy z kijkiem, podobnie jak Sjur Roethe.

Po wybiegnięciu ze strefy zmian, na czele mieliśmy 17. osobową już grupkę biegaczy. Na czoło stawki wyszedł rewelacyjny w tym sezonie w łyżwie Johannes Duerr, który utrzymał się w klasyku, którego nie preferuje. Johannes Duerr, Martin Johnsrud Sundby, Marcus Hellner, Jean Marc Gaillard, Alexander Legkov, Giorgio Di Centa, Tobi Angerer, Lars Nelson, Hannes Dotzler, Maxim Vylegzhanin, Alexey Poltoranin, Maurice Manificat, Dario Cologna, Petter Northug, Daniel Richardsson, Anders Soedergren i Evgeniy Belov. Ci zawodnicy plasowali się w czołowej grupie. Choć po chwili można było zaobserwować jak grupka się zmniejszała.

Przed wejściem na stadion, na ostatnie okrążenie, nadal Duerr nadawał tempo biegu, a z grupy zaczął odpadać Alexey Poltoranin oraz drobne problemy miał Petter Northug, ale po kilku chwilach znów znalazł się na czele stawki, a do grupy w końcu dołączył Ilya Chernousov. Biegacze na moment zwolnili tempo, a tym samym powrócił do nich Poltoranin. Robiło się coraz bardziej ciekawie na ostatniej pętli. O trzy medalowe krążki walczyło 17. zawodników. Northug lekko się zakłopotał, a Legkov zgubił kijek. Stawka na podbiegu nad stadion zaczęła się diametralnie dzielić! Sundby, Cologna, Hellner i Vylegzhanin zaczęli uciekać! Niesłychany atak Dario Cologna zastosował na podbiegu! Za nim mocno ruszył Marcus Hellner, ale na stadionie, na ostatnich metrach, zwycęstwa nie dał sobie odebrać Dario! Srebrny medal wywalczył Marcus Hellner, a brąz po pasjonującej walce na finiszu trafił do Martina Johnsruda Sundbiego.

 

Tuż za podium uplasował się Maxim Vylegzhanin, który przegrał pojedynek na finiszu z Martinem Johnsrudem Sundbym. Piąte miejsce zajął Ilya Chernousov  +13,6., szóste Jean Marc Gaillard +14,4. W czołowej 10. również znaleźli się: 7. Daniel Richardsson +16,3. Johannes Duerr +16,6 zajął 8. miejsce. Maurice Manificat +18,2 zajął 9. pozycję, a czołową 10. zamknął Lars Nelson +22,3. Jeden z głównych faworytów, Petter Northug, uplasował się dopiero na 17. miejscu ze stratą +1:24,2.

 

Najlepszym z naszych reprezentantów okazał się Maciej Kreczmer +3:32,2, który zajął 39. miejsce. Paweł Klisz +9:03,1 zajął 61. pozycję. Jan Antolec +10:03,04 finiszował jako 64 zawodnik.

 

WYNIKI

 

Piotr Walkowiak

Komentarze - 11

Marek

Opublikowano: 2014-02-09 12:17:51

Czy tylko ja uważam, że Dürr i Wylegżanin wyglądają nieco inaczej? Panowie komentatorzy trochę psują oglądanie. Żałuję, że nie zostałem do końca z ZDF. Cologna stracił początek sezonu, ale złoto IO chyba wszystko rekompensuje. Brawa!

jedrek

Opublikowano: 2014-02-09 12:20:22

Brawo Paweł Klisz, brawo Jan Antolec! Litwin i Łotysz już wiedzą, gdzie jest ich miejsce!

Obiektywny

Opublikowano: 2014-02-09 12:23:57

Piękny powrót Dario! Jeśli chodzi o Antolca i Klisza, to przegrali z zawodnikiem z Lichtensteinu, Armeńczykiem, Rumunem, Hiszpanem, Duńczykiem, dwoma Bułgarami, kolejnym Hiszpanem, Chińczykiem, Australijczykiem. Tak wiem, są młodzi i nie trafili ze smarami, ale są pewne granice do cholery! Efekt jazdy bez minimum jest chyba jasny, a zaraz się tu wszyscy będą waflować, że im zazdroszcze. Kreczmer sobie wyjazd wywalczył i zaprezentował się tak jak potrafił czyli przyzwoicie. Bez odbioru.

Xander

Opublikowano: 2014-02-09 13:04:31

Ale się Antolec i Klisz ośmieszyli. Szkoda gadać. A Antolec przed igrzyskami zapowiadał że nie jechał na wycieczkę to ja nie wiem jak to nazwać.

kali

Opublikowano: 2014-02-09 14:28:39

Polacy fatalnie szkoda słow ale moze problem nie w samych zawodnikach tkwi tylko maja kiepskiego trenera z załym szacunkiem do Krezeloka jako zawodnika ale jako trener.... jest cos nie tak

mamut9

Opublikowano: 2014-02-09 17:05:14

mam pytanie który z biegaczy norweskich biega w zwykłych okularach korekcyjnych a nie w sportowych, ze względu na wadę wzroku której w sportowych oprawkach niestety nie da się skorygować - nie moge sobie przypomniec. podpowiedzcie proszę

PiotrSkipol

Opublikowano: 2014-02-09 17:38:44

Tord Asle Gjerdalen

Szamot

Opublikowano: 2014-02-09 17:31:42

Muszę pomarudzić. Oglądałem bieg na TVP Sport. Jak to możliwe, że przez godzinę biegu nasi komentatorzy Rudziński i Jóźwik nawet się nie zająknęli jak naszym zawodnikom "wiedzie" się na trasie. Czy oni nie mają komputerów, albo nasi zawodnicy biegną w konspiracji? IO ogląda pewnie wielu laików i pewnie chcieli by wiedzieć ja się nasi spisują. Po co my wysyłamy tych komentatorów i sportowców. O Kreczmerze sobie przypomnieli jak mijał linię mety. O Kliszu i Antolcu nawet nie wspomnieli i niby nic zakończono transmisje. To na kij mi 20 godzin transmisje dziennie w TVP Sport jak nawet nie można z nich się dowiedzieć miejsc Polaków tylko trzeba na live śledzić na stronie FIS-u. A tak swoją drogą realizator mógłby pokazywać na końcu dojeżdżających zawodników, a nie trybuny, bo może ci dalsi zawodnicy też mają kibiców. Co do występu Klisza i Antolca to brak słów. Totalne nieporozumienie. Antolec na półmetku był ostatni, nawet za Koreańczykiem! Jak on twierdzi (ktoś tak wyżej napisał), że nie jedzie na wycieczkę to jego błąd, niech przynajmniej pozwiedza i podzieli się fajnymi zdjęciami, będzie przynajmniej z tego jakiś pożytek.

Marek

Opublikowano: 2014-02-09 21:52:24

Ja ie pytanie do kogoś z ekspertów. Jak się odnoszą przepisy do sytuacji na finiszu, w której Sundby nieco zajeżdża drogę Wylegżaninowi.

Raku

Opublikowano: 2014-02-09 22:06:40

Rosjanie podobno złożyli protest, który został odrzucony. Ciekawe co by było jakby protest składano w odwrotną stronę;) No ale jak dział biegowy wie coś więcej to napisze.

huk

Opublikowano: 2014-02-10 09:54:49

"Rosjanie protest złożyli natychmiast po biegu. Sędziowie przyznali, że Sundby naruszył przepisy, ale nie zdyskwalifikowali go ponieważ uznali, że tor jazdy zmienił, gdy był już wyraźnie przed Wylegżaninem." - czyli trwa normalna procedura, teraz na rozpatrzenie odwołania mają 72h http://sport.tvp.pl/soczi/13950963/biegi-narciarskie-m-skiathlon-15-km-15-km tu jest powtórka biegu polecam panom sędziom, bo od kiedy 0,1sek to "wyraźnie przed Wylegżaninem" PS. w tym przypadku przepisy w biegach i kombinacji są identyczne (w biathlonie chyba też) - po to przed metą wydziela się "korytarze" żeby nie dochodziło do podobnych sytuacji zajeżdżania i z tego co kojarzę były przypadki dyskwalifikacji (w PŚ) za takie rzeczy Przepisy mówią wyraźnie, że zmienić korytarz można tylko jeżeli nie przeszkodzi to zawodnikowi biegnącemu już wcześniej tym korytarzem

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl