Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

IO w Soczi 2014: Rosyjskie podium na królewskim dystansie 50km

Biegi narciarskie świat -> Wyniki

2014-02-23

W ostatniej konkurencji Igrzysk Olimpijskich w biegach narciarskich w Soczi, na trasach Krasnej Polany, w biegu ze startu wspólnego na 50 kilometrów techniką łyżwową, złoty medal olimpijski wywalczył Alexander Legkov, a jego koledzy, czyli Maxim Vylegzhanin sięgnął po srebro, a Ilya Chernousov po brązowy krążek.


Za zjeździe do stadionu, blisko 5km wywrócił się niezwykle doświadczony Jiri Magal. Na drugiej pętli, na płaskim, wywrócił się Curdin Perl. Lukas Bauer, Noah Hoffman próbowali lekko porwać stawkę, ale po chwili wszystko się wyrównało.

W okolicach 20km mieliśmy na prowadzeniu głównie doświadczonego specjalistę od długich dystansów Andersa Soedergrena, a także młode specjalistę od dłuższych biegów w łyżwie Noah Hoffmana. Dosyć aktywnie także na czele widniał Lari Lehtonen, Michail Semenov czy Sergiej Dolidovich. Na stadionie do 30km przyspieszył Alexander Legkov w celu zmiany swoich nart w pit stopie. Między innymi swoje narty również zmieniał Dario Cologna. W czołówce przez długi czas plasował się Hiszpan Imanol Rojo, który biegł na 3. pozycji na 30km. Po pewnym czasie narzucać mocne tempo zaczął Matti Heikkinen. Na 35km Matti miał 22,5 sekundy przewagi nad Michailem Semenovem, który prowadził długi, rozciągnięty wąż zawodników, choć cały czas w czołówce tej grupki pościgowej mieliśmy Semonova, Bernharda Tritschera, Imanola Rojo oraz Iivo Niskanena. Tempo biegu postanowili wzmonić Alexander Legkov, Martin Johnsrud Sundby i ponownie Noah Hoffman.

Na 38km przewaga Heikkinena stopniała do 14,3 sekund nad grupą pościgową prowadzoną przez Sundbiego. Po chwil prym dowodzenia objął Legkov, a niczym cień podążał za nim Hoffman, co zaowocowało tym, że na 40km już dogonili uciekającego Heikkinena. W kierunku ostatniej pętli, na czele od pewnego czasu widniał Soedergren, który niczym w transie podążał na podbiegu nad stadion Laura. Tuż za nim podążali Legkov i Vylegzhanin oraz cała grupa zawodników licząca w sumie 28. biegaczy. Na ostatniej pętli nadal prowadził doświadczony Anders aż do 48km gdzie uaktywnił się Daniel Richardsson. Na trasie swoją nartę złamał Dario Cologna! Tymczasem na pdobiegu Legkov objął prowadzenie i tym samym porwał stawkę, a w jego grupce znalazł się nagle Ilya Chernousov, do tego dochodził Sundby i Vylegzhanin, a straty próbowali nadrobić Soedergren i Richardsson. Atak na podbiegu Legkova, drugi biegł Vylegzhanin, a atak kontrował Sundby, tuż za nim Chernousov! Ostatnie metry i czwórka walczyła o trzy medale. Ależ kapitalna walka i w końcu Legkov sięgnął po upragniony indywidualny medal i to z najcenniejszego kruszcu! Srebrny medal po wyśmienitym finiszu zapewnił sobie Maxim Vylegzhanin, a brąz Ilya Chernousov, który na ostatnich metrach pokonał czwartego Martina Johsruda Sundbiego.


Piąte miejsce zajął bardzo dobrze dziś biegnący Sergei Dolidovich +14,3. Szósty finiszował Robin Duvillard +14,9. Dwóch Szwedów na ostatnich metrach dali się wyprzedzić i w efekcie zajęli kolejno 7. pozycję, która przypadła Andersowi Soedergrenowi +17,8. oraz 8. miejsce, na którym uplasował się Daniel Richardsson +24,4. Johan Olsson finiszował jako 9. biegacz +32,1., a czołową 10. zamknął Iivo Niskanen +32,3.

 

Warto wspomnieć, że uciekający Matti Heikkinen zajął 15. miejsce +39,8. Petter Northug ostateczie sklasyfikowany został na 18. pozycji +44,5. Aktywny Noah Hoffman zajął 26. miejsce +1:09,1., a zmagający się z problemami ze złamaną nartą Dario Cologna zakończył bieg na 27. pozycji +1:26,4.

 

WYNIKI

 

Piotr Walkowiak fot. Pawel Hajda - skipol.pl

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl