Sprint w Lillehammer dla Paala Golberga, ćwierćfinał Macieja Staręgi [AKTUALIZACJA]

2014-12-05

Kwalifikacje sprintu Pucharu Świata w biegach narciarskich w norweskim Lillehammer wygrał Rosjanin Sergiej Ustjugow, który wyprzedził Norwega Finn Haagen Krogha o 1,34 sekundy.Trzeci czas biegu dla kolejnego Rosjanina Aleksieja Pjetuchowa.

W finale nalepszy okazał się Paal Golberg z Norwegii.

W finale podobnie jak u kobiet gospodarze okazali się mało gościnni. Jako pierwszy linię mety przekroczył Paal Golberg, a trzecie miejsce zajął Finn Haagen Krogh. Norwegów przedzielił Aleksiej Pjetuchow z Rosji.

Miejsce czwarte wywalczył Fin Juho Mikkonen, piąty był Kanadyjczyk Alex Harvey, a na szóstym miejscu finiszował Emil Iversen z Norwegii.

Maciej Staręga został sklasyfikowany na 30 miejscu i przypisał dzisiaj na swoje konto 1 punkt klasyfikacji Pucharu Świata.

Pozostali nasi reprezentanci nie awansowali z kwalifikacji, Maciej Kreczmer zajął miejsce 83, Jan Antolec (100) i Paweł Klisz (113). Sklasyfikowano 119 zawodników.

O sporym pechu może mówić Petter Northug. W swoim półfinale został ukarany za zajeżdżanie drogi rywalowi. Podobną taktyje Petter stosował już w ćwierćfinale, gdzie po podbiegach nagle znaczącą zwalniał, wtedy jednak Jury przymknęło na to oko. W półfinale jednak Northug po jednym z podbiegów prawie stanął w miejscu blokując biegnącego za nim Rosjanina. Nie dość, że skończyło się to przesunięciem na ostanie miejsce w półfinale to na metę swojego biegu wpadł dopiero czwarty. Jak widać tym razem taktyka sie nie sprawdziła.

ĆWIERĆFINAŁY

HEAT 1 - Sergiej Ustjugow i Andriej Larkow

HAET 2 - Petter Northug i Baptiste Gros

HEAT 3 - Paal Golberg i Emil Iversen

HEAT 4 - Finn Haagen Krogh i Renaud Jay

HEAT 5 - Aleksiej Pjetuchow i Eirik Brandsdal

i jako LL: Alex Harvey i Juho Mikkonen z czwartego ćwierćfinału (w którym biegł również Staręga)

KWALIFIKACJE

Maciej Staręga z 29 czasem awansował do ćwierćfinałów. Trzeba przyznać, że długo czekaliśmy na awans, po Maćku biegło jeszcze prawie 100 zawodników, z niepokojem czekaliśmy czy któryś nie wykręci lepszego czasu.

Pozostali Polacy daleko, najlepiej na 83 miejscu uplasował się Maciej Kreczmer, na pozycję 100 zajął Jan Antolec, a Paweł Klisz był 113.

WYNIKI KWALIFIKACJI

Maciek wystartuje w czwartym biegu ćwierćfinałowym, a jego rywalami będą Norwegowie Finn Haagen Krogh (2) i Sjur Roethe (9), Francuz Renaud Jay (12), Fin Juho Mikkonen (19) i Kanadyjczyk Alex Harvey (22).