Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Therese Johaug pewnie wygrywa w Ruka Kuusamo. Justyna Kowalczyk jedenasta!

Biegi narciarskie świat -> Wyniki

2015-11-29

Therese Johaug nie miała sobie równych i pewnie wygrała bieg na 10 km stylem klasycznym w Ruka Kuusamo. A tym samym została zwyciężczynią całego minitouru na inaugurację Pucharu Świata. Bardzo dobrze pobiegła Justyna Kowalczyk, która metę minęła 11. ale w wynikach przez chwilę była 10, bo długo nie było wiadomo, co sędziowie zrobią z Heidi Weng, która pomyliła trasę.

 

Therese Johaug szybko oderwała się Ingvild Flugstad Oestberg i praktycznie samotnie przebiegła całe 10 kilometrów. Z jednej strony łatwiej było jej pokonywać trasę bez tłoku, ale jak wiadomo samemu biec trudno. Johaug to jednak nie przeszkadzało. Cały czas powiększała przewagę. Dopiero przed metą zwolniła, gdy wiedziała już, że wygra.

 

Druga na mecie była Stina Nilsson - strata 22,6 sek, a trzecia Oestberg +32,4 sek. A więc dobry występ norweskiej sprinterki.

 

- Jestem w dobrej formie, cieszę się ze zwycięstwa. Choć biegłam sama, nie miałam dziś problemu z wygraną - mówiła na mecie uśmiechnięta Johaug.

Wspomniała także o warunkach pogodwych (temperatura w okolicach 0 stopni): - Owszem były dziś trudne warunki śniegowe, ale dla wszystkich. Miałam świetnie przygotowane narty, ale przyznaję, że często musiał biec poza torami - opowiadała po przybiegnięciu na metę.

 

Justyna Kowalczyk ostatecznie ukończyła bieg na 11. miejscu, choć przez chwilę była nawet 10 (o tym piszemy niżej). To był bardzo dobry bieg Polski, która wyruszyła na trasę jako 24. Na półmetku była już 12, ale z dużą stratą do dziesiątej zawodniczki. 

Ostatecznie do 10. na mecie Maiken Caspersen Falli zabrałko pani Justynie 6,4 sek.

 

A teraz o Heidi Weng. Gdy czteroosobowa grupa grupa z Weng na czele wbiegała na stadion po trzecim okrążeniu, ku zdziwieniu wszystkich Weng nie wbiegła na przelotówkę, tylko na prostą finiszową i zaczęła finisz z ostrym bezkrokiem. Gdy jej rywalki pobiegły dalej, ona padła na metę, myśląc pewnie, że jest druga... Za chwilę wstała i z obłędem w oczach szukała możliwości powrotu na trasę. Jakoś wróciła, choć system pomiaru czasu przez długi czas jej nie widział, stąd przez moment Justyna Kowalczyk była 10.

Ostatecznie jednak Weng zaliczono bieg - ukończyła go na 9. miejscu, mając blisko półtorej minuty straty do Johaug.

 

WYNIKI BIEGU NA 10 KM KLASYKIEM 

 

KLASYFIKCJA KOŃCOWA CYKLU RUKA

 

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Tak relacjonowaliśmy na żywo bieg pań na 10 km stylem klasycznym:

10.42 - Therese Johaug już na mecie! Gratulujemy pewnego zwycięstwa! Stina Nilsson druga.

10.36 - Johaug i długo, długo nikt... A miał być słabsza w klasyku... Druga zawodniczka po 7,5 km - Nilsson - ma 32 sekundy straty. Justyna Kowalczyk już dziesiąta!

HEIDI WENG POMYLIŁA OKRĄŻENIA!! Finiszowała po 7,5 km i sama nie wie o co chodzi, zaczyna gonić, ale to już spora strata. Nie ma jej obecnie w wynikach. Jeżeli znów się w nich pojawi, Kowalczyk będzie 11.

 

10.29 - Johaug ucieka i nie zamierza zwolnić. Na półmetku (5 km) nad drugą Ingvild Flugstad Oestberg (która jest na czele czteroosobowej grupy) ma już 24,5 sek. przewagi! Justyna Kowalczyk celuje w pierwszą dziesiątkę. Obecnie jest 12, ale do 10. na półmetku - Astrid Uhrenholdt Jacobsen - ma 21 sekund straty...

 

10.22 - Po 2,5 km Johaug zwiększa przewagę. Już 14,2 sek. na Oestberg, którą dogoniły Weng, Ingemarsdotter i Nilsson.

Kowalczyk już 15. - 1.06,8 straty do Johaug, która niezwykle mocno pracuje na prowadzeniu.

 

10.18 - Na pierwszym punkice pomiaru czasu - po 1,4 km - Johaug ucieka rywalkom i ma już 12,3 sekundy straty nad Oestberg.

Justyna Kowalczyk już awansowała na 17. miejsce. Do Johaug traci 1.04,9.

 

/huc/

 

fot. Ruka Nordic Opening

 

Komentarze - 4

Sakuraj

Opublikowano: 2015-11-29 15:27:02

Parę sezonów temu w biathlonie kobiecym była taka sytuacja, dosyć podobna: Rumuńska sztafeta która ukończyła bieg na rekordowym 8 miejscu została zdyskwalifikowana, bo jedna dziewczyna pomyliła trasę i przez chwilę biegła po drodze skierowanej ku finiszu. Gdy się zreflektowała, minęła ustawione na trasie pachołki i wróciła( nie mijając linii mety) na trasę. Nie ominęła żadnego punktu pomiaru tak jak Weng, nie przekroczyła też linii mety. Jednak zasady i sędziowie byli nieubłagani. Być może zależy to od federacji ( IBU może mieć inne regulaminy od FISu), ale moim zdaniem Weng została zaliczona w wynikach ze względu na narodowość, która dominuje w Pucharze Narodów, a co za tym idzie ma układy. Podejrzewam, że gdyby numer ten wyciął dajmy na to Veselin Tsinzov z Bułgarii, to nawet by nie dali mu ukończyć biegu. Jak widać, są równi i równiejsi.

Krzysiek

Opublikowano: 2015-11-29 19:20:31

Ja trochę z innej beczki.......Oglądając transmisje z biegów żal tych dziewczyn ze sztafety, które gdyby nie kontuzje mogłyby powalczyć o miejsca w dwudziestce pucharu świata. Tyle mówi się o tym ,ze w Polsce nie ma innych biegaczek narciarskich , które można byłoby wysłać na puchar. Absolutnie nie zgadzam się .....a co z Magdą Kozielską. Pytam się po co była wysyłana na Mistrzostwa Świata skoro i tak została pominięta w kadrze. Za chwilę stracimy ten talent bo ile dziewczyna ma przekonywać i walczyć o siebie. Poza Magdą są Emilia Romanowicz, bardzo ambitna i pracowita Marcela Marcisz , która będąc mamą cały czas trenuje i widać że kocha biegówki Galewicz Martyna , która sama trenuje.... Mordarska Justyna................... Błagam, poruszmy to skostniałe środowisko narciarskie i nie pozwólmy zginąć tym dziewczynom. One naprawdę kochają ten sport. Polska przecież mogłaby wystawić dziewczyny w pucharze.... i co z tego ,że zajęłby dalekie pozycje . To są dziewczyny które przy odpowiednim szkoleniu mogłyby regularnie występować w pucharach i imprezach mistrzowskich. Zamieszczam ten krzyk rozpaczy i wołanie o pomoc, bo może Wy macie jakieś dojścia i potraficie wskazać Panom z PZN ,że są w Polsce dziewczyny do biegania.

Kuba_skipol

Opublikowano: 2015-11-29 21:13:52

Temat dla nas równie ważny, w najbliższym czasie będzie o tym tekst

cris

Opublikowano: 2015-12-01 09:56:40

obawiam się, że to będą kolejne pytania bez odpowiedzi ze strony PZN i wcale mnie to nie zdziwi.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl