Skiatlon w Lillehammer: rywale nadążali za Sundbym tylko w klasyku

2015-12-05

Norweska dominacja w Lillehammer potwierdzona. Martin Johnsrud Sundby wygrał bieg łączony, czyli skaithlon na 30 km w ramach zawodów Pucharu Świata. Dario Colonga daleko, a zaskakująco wysoko zawodnik z... Rumunii.

Mężczyźni zaczęli rywalizację bardzo spokojnie, mając na względzie fakt, że biegną na dwukrotnie dłuższym dystansie, niż kobiety kilkadziesiąt minut wcześniej.

W części klasycznej na czele była spora grupa, w której na prowadzeniu najczęściej był ktoś z Norwegów lub Włoch Francesco de Fabiani (wygrał nawet dwie premie bonusowe Audi). Wysoko był też w tej części rywalizacji Aleksander Legkov.

Sprawa rozstrzygnęła się jednak w części pokonywanej stylem dowolnym. Do strefy zmian wpadli razem trzej Norwegowie, Sundby, Niklas Dyrhaug i Didrik Torenseth. Po zmianie nart na łyżwowe, do przodu wyrwał Sundby i szybko zaczął odjeżdżać rywalom. A za jego plecami zaczęły się wielki przetasowania. Coraz szybciej biegł Petter Northug, mocno poprawiał swoją pozycję Alex Harvey.

Ostatecznie Sundby pokonał na mecie Dyrhauga o 44 sekundy. Trzeci był ich rodak - Hans Christer Holund (+46,9 sek.).

Tuż za podium uplasował się czwarty z Norwegów Sjur Roethe, którego w klasyku nie było nawet w trzydziestce. Równie duży progres w części dowolnej zrobił Harvey, który ukończył bieg na 10. miejscu.

Wspomniany wcześniej de Fabiani nie wytrzymał w łyżwie i spadł ostatecznie na 32. miejsce, nie zdobywając punktów Pucharu Świata za miejsce (ale zdobył punkty bonusowe za dwukrotne wygranie premii specjalnej).

Wszystkich zaskoczył chyba Rumun Paul Constantin Pepene, który sobotni Puchar Świata na pewno może zaliczyć do udanych – zajął bardzo dobrą 18. pozycję (po klasyku był w okolicach 40. miejsca).
Pepene nie jest całkiem anonimowym zawodnikiem - był czwarty na tegorocznych mistrzostwach świata na nartorolkach. Ale w Pucharze Świata na nartach tak wysoko jeszcze nie był. Dla przykładu na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w skiathlonie był 47.