Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

PŚ w Davos: Na wyczyny Johaug brakuje już określeń [WYNIKI]

Biegi narciarskie świat -> Wyniki

2015-12-12

Chociaż Therese Johaug ruszyła na trasę biegu na 15 km łyżwą minutę po Heidi Weng, już na 3 tys. metrów przed metą wątpliwa bohaterka zawodów w Ruka oglądała plecy liderki Pucharu Świata.

 

PEŁNE WYNIKI PAŃ

 

Oglądanie rywalizacji w narciarstwie biegowym kobiet sprowadza się dziś do sprawdzenia, ile sekund przewagi wypracuje Therese Johaug nad resztą koleżanek z kadry. Dziś akurat złożyło się tak, że łącznie wyszło tego 1:10.3 nad drugą Ingvild Flugstad Oestberg. Całkiem sporo. Trzeciej na mecie Weng włożyła łącznie 1:15,3 min. Na wyczyny blondwłosej narciarki nie ma już słów. Bo określenia takie jak deklasacja, pogrom, gigantyczna przewaga dawno już straciły swą moc.

 

Johaug ruszyła na trasę jak szalona. Po zaledwie 2,2 tys. metrów wypracowała aż 16,2 s przewagi nad Charlotte Kallą i o 0,1 s więcej nad Petrą Novakovą. Czeszka mimo dobrego początku nie była w stanie utrzymać tempa na kolejnych kilometrach i ostatecznie zakończyła zawody na 14. pozycji. Nadspodziewanie wysoko po 1. fotokomórce była też m.in. amerykańska medalistka MŚ w Falun Caitlin Gregg (+27,3 s), która po 15 kilometrach uplasowała się na 20. miejscu.

 

Szansę na przełamanie norweskiej dominacji miały Kerttu Niskanen i wspomniana wcześniej Kalla, chociaż mimo niezłego początku obie systematycznie traciły kontakt z czołówką. Dla Finki i Szwedki skończyło się odpowiednio na 6. i 7. miejscu. Ale to nie one zasługują na największe pochwały. Brawa należą się m.in. 24-letniej Kari Oeyre Slind, która przebojem wdarła się w tym sezonie do najsilniejszej reprezentacji świata. W Davos osiągnęła swój największy jak dotąd sukces w karierze.

 

Dzięki zainkasowaniu 80 punktów Ingvild Flugstad Oestberg została nową wiceliderką Pucharu Świata spychając niestartującą dziś Stinę Nilsson.

 

Dla Therese Johaug było to dziś pierwsze w karierze zwycięstwo w PŚ w tej konkurencji, ale trzecie w tym szwajcarskim kurorcie. Na osiem dotychczasowych startów na 15 km łyżwą siedem razy stała na podium (2 razy druga, 5 razy trzecia). W Davos wygrywała jak dotąd w lutym 2013 roku (10 km FT) i taki sam dystans klasykiem w grudniu 2014 roku.

 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w Davos nie wystartowała jedyna Polka w Pucharze Świata – Justyna Kowalczyk. Mistrzyni olimpijska z Soczi przebywa w tym czasie we Włoszech, gdzie przygotowuje się do kolejnych zawodów w Toblach.

 

Jutro w Davos sprint dowolną techniką. Początek zmagań obu płci o godz. 8:30 (kwalifikacje), finały zaplanowano na 11.

 

MCh

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl