Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Therese Johaug znów wygrywa! Justyna Kowalczyk - 19. Tour de Ski - etap 2 [WYNIKI]

Biegi narciarskie świat -> Wyniki

2016-01-02

Therese Johaug pewnie wygrała drugi etap Tour de Ski, czyli bieg ze startu wspólnego na 10 km klasykiem w Lenzerheide (Szwajcaria). Na półmetku mieliśmy nadzieję na bardzo dobry występ Justyny Kowalczyk, która była w pewnym nawet siódma. Skończyła jednak dopiero na 19. miejscu.

 

O taktyce biegu Johaung nie ma co się za bardzo rozpisywać. Była taka, jak od początku sezonu. Ostro ruszyć, potem przyspieszyć, a  gdy rywalki stracą oddech utrzymać tempo i zaatakować na finiszu.

Więcej o Norweżce nie ma co się rozpisywać, bo będzie jeszcze do tego sporo okazji...

 

A teraz o rywalizacji za jej plecami (to już chyba będzie standard w tym sezonie).

O drugie miejsce walczyły rodaczki Johaug; Ingvild Flugstad Oestberg oraz Heidi Weng. Bardziej zmobilizowana była Oestberg, dla której drugie miejsce w dobrym czasie oznaczało utrzymanie koszulki liderki Tour de Ski. Dlatego momentami denerwowała się, że Weng nie chce jej dać zmiany. Aż w końcu jej odjechała i dobiegła do mety ze stratą, chyba zaledwie 37,6 sekundy do Johaug.

 

Weng do końca walczyła o trzecie miejsce, z kilometra na kilometr tracąc przewagę na fińskim pościgiem; Anne Kylloenen i Kerttu Niskanen. Na końcu do Finek doskoczyła ponownie Charlotte Kalla i we trójkę zniwelowały część strat do Weng, ale zabrakło im dystansu, by ją wyprzedzić.

 

Wysokie - 8. miejsce - zajęła uzdolniona "klasyczka", czyli Austriaczka Teresa Stadlober - jedyna nie Skandynawka w TOP10.

 

Czas na słów kilka o Polce. Justyna Kowalczyk zaczynała z przedostatniej linii startowej i od początku musiała się przebijać na momentami wąskiej trasie. Ale w pierwszej części dystansu szło jej to wybornie. Po 7 kilometrach była nawet siódma! Wtedy jednak, jakby zabrakło prądu. Z każdym kolejnym kilometrem doganiały i przeganiały ją kolejne rywalki. Nawet amerykańskie specjalistki od łyżwy; Jessie Diggins oraz Sadie Bjornsen. Polkę wyprzedziła także m.in. Włoszka Virginia de Martin Topranin.

Kowalczyk zakończyła bieg na 19. pozycji.

 

Zawody ukończyło 65 biegaczek.

WYNIKI BIEGU NA 15 KM ST. KLASYCZNYM ZE STARTU WSPÓLNEGO

 

Walka Oestberg z czasem do ostatniego metra nie przyniosła Norweżce upragnionej koszulki liderki Tour de Ski. Bonifikaty zdobyte przez Johaug spowodowały, że to właśnie Therese jest nową liderką cyklu po dwóch etapach. Ma 4,5 sekundy przewagi nad Oestberg.

Trzecia - Weng - ma już 1,45 minuty straty!

Justyna Kowalczyk jest w generalce cyklu 21. (+4.13,2).

 

KLASYFIKACJA GENERALNA CYKLU TOUR DE SKI (PO 2. ETAPIE)

 

KLASYFIKACJA GENERALNA PUCHARU ŚWIATA

 

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

A tak relacjonowaliśmy bieg na bieżąco:

13.42 - NIESPODZIANEK BRAK! JOHAUG ZNÓW DEMOLUJE RYWALKI I WYGRYWA!

 

13.39 - Finki gonią Weng. Ale na 1,7 km przed metą mają 28 sekund straty do Norweżki. Odrobiły już 12 sek., ale chyba zabraknie dystansu...

 

13.37 - Kowalczyk słabnie. Przegoniła ją Diggins, a dogoniła Novakowa. Na razie 13. miejsce, ale do mety ma jeszcze 3 km.

 

13.36 - Finki i Kalla już 40 sekund za Weng, więc podium już chyba jasne...

 

13.34 - Oestberg nie czeka na finisz. Na 3 km przed metą urwała się Weng. Już ma nad nią 12 sekund przewagi. Czyżby kolejność na podium już ustalona?

 

13.32 - Norweżki z czołówki już wbiegły na ostatnią pętlę. 3,75 km i będą na mecie.

 

13.31 - pierwsza dziesiątka po 10,2 km już nie w pełni skandynawska. Cztery Norweżki, w tym trzy na czele, 4 Finki (wiedzieliśmy, że będą mocne, choć o podium będzie trudno), Szwedka oraz... Austriaczka Stadlober. Kowalczyk 12. Ale już 1,56 min. starty i goni jąspecjalistka od łyżwy - Amerykanka Diggins.

 

13.29 - Za Johaug 10,2 km, a wię niespełna 1/3 dystansu do mety.

 

13.25 - po 8,3 km owalczyk słabnie. Spada na 12. miejsce, a wyprzedza ją m.in. Austriaczka Stadlober.

 

13.22 - za Norweżką, nadaljej dwie rodaczki; Oestberg i Weng. Naszym zdaniem lepiej dziś wygląda ta pierwsza. Mają już pół minuty straty. Potem Finki, Szwedka. Kowalczyk spada na 10. miejsce (+1.13,4).

 

13.21 - Johaug już na półmetku (7,5 km). Za nią na razie pusto...

 

13.19 - meldunek z punktu na 5,8 km: 1. Johaug, 2. Oestberg, 3. Weng (obie ze stratą 30,5 sek.), 4. Kylloenen (+45,2), ... 8. Kowalczyk (+55 sek.)

 

13.18 - pierwszy punkt bonusu sprintu. Pierwsza oczywiście Johaug:)

 

13.15 - Johaug uciekła w siną dal. Po 4,5 km na już ponad 25 sekund przewagi nad parą Weng-Oestberg. Kowalczyk 9. Biegnie za plecami fińskiego pociągu.

 

13.13 - pierwsza pętla (3,75 km) za zawodniczkami. Oto czołówka: 1. Johaug, 2. Weng, 3. Oestberg, 4. Kalla... 7. Kowalczyk. Polka biegnie razem z mocnymi Finkami.

 

13.11 - za zawodniczkami już 2,7 km. Johaug ucieka i ma już 17,2 sek. nad Weng. Trzecia Oestberg (+ 24,2 sek.). Kowalczyk już siódma +31,5 sek.

 

13.09 - kolejny punkt pomiaru czasu na 2,1 km. Johaug ma już 12,8 sek. przewagi nad Weng. Trzecia Kalla +18,5 sek. Kowalczyk już 8! Strata Polki 24,4 sek!

 

13.07 - Weng odrywa się od grupy pościgowej i już biegnie sama. Ale trudno powiedzieć, że goni Johaug, bo jej to raczej nikt gonić nie może...

 

13.04 - Drugi międzyczas - 800 metrów. Juhaug już ucieka rywalkom. Kalla próbuje gonić, ale jej narty nie trzymają tak dobrze, jak Norweżkom. Kowalczyk już 24. - 18,5 sekundy straty.

 

13.02 - na pierwszym międzyczasie (po 300 metrach) cała grupa oczywiście razem. Prowadzi Johaug, przed Oestberg i Kallą.

 

13.00 - ruszyły. Kowalczyk musi się ostro przebijać z przedostatniej linii. A zaraz za polem startowym zrobiło się wąsko...

 

12.58 - uroki braku zimy w zimie, czyli dziś panie biegają 4 pętle po 3,75 km. Na termometrze w Lenzerheide +1 st. Celsjusza

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Na liście startowej mamy dziś 65 zawodniczek, a więc 6 mniej niż podczas wczorajszych sprintów. Brakuje m.in. wczorajszej zwyciężczyni Maiken Caspersen Falli, która już wczoraj po biegu zadeklarowała, że dla niej to koniec Tour de Ski.

 

Faworytką jest dziś (podobnie, jak w całym sezonie) bezsprzecznie Therese Johaug. My liczymy na dobry występ Justyny Kowaczyk, która ma szansę nawet na pierwszą dziesiątkę.

 

W klasyku mocne powinny być Finki; Krista Parmakoski, Anne Kylloenen, Laura Mononen i Kerttu Niskanen. Przypomnijmy, że cała czwórka znalazła się w pierwszej dziesiątce biegu klasykiem w Toblach.

 

Walczyć będzie też Ingvild Flugstad Oestberg, która coraz lepiej prezentuje się na dystansach, a jak dojdzie do finiszu z grupy, to jej szanse jeszcze wzrosną.

 

LISTA STARTOWA BIEGU NA 15 KM KLASYKIEM (MASS START)

 

/huc/

 

fot. FIS/Facebook

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl