Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

4. etap Tour de Ski: Sprint w Oberstdorfie dla Caldwell i Iversena [WYNIKI]

Biegi narciarskie świat -> Wyniki

2016-01-05

Czwartym etapem Tour de Ski jest sprint techniką klasyczną w niemieckim Obersdorfie. Triumfowali Sophie Caldwell z USA oraz Norweg Emil Iversen.

 

Po biegu powiedzieli:

 

Sophie Caldwell - Byłabym ostatnią osobą, która uwierzyłaby w taki scenariusz - przyznała tuż po biegu zwyciężczyni zmagań 

 

Therese Johaug chyba nie mogła znaleźć słów na opisanie swoich uczuć, bo przyznała tylko: - To brzmi obłędnie! - Jak się okazuje, Norweżka ciężko pracowała, by poprawić starty w sprincie, swojej pięcie Achillesowej. Jak widać, udało się i niepotrzebne straty w sprintach zostały zniwelowane.

 

Szwedzkich rozczarowań ciąg dalszy - zarówno Charlotte Kalla, jak i Hanna Falk przewróciły się na trasie i mogły pożegnać się z rywalizacją o najwyższe cele. Ta pierwsza przemknęła przez strefę wywiadów w tempie iście olimpijskim, tłumacząc się tylko, że nie wie, co powiedzieć. Bardziej rozmowna była jej koleżanka. - Wszystko poszło źle, to moja wina, ale nic już nie mogę zrobić - przyznała ze smutkiem. A suchej nitki na organizatorach nie zostawił ekspert szwedzkiej telewizji SVT, Mathias Fredriksson. - Sypki śnieg nie został usunięty. Teraz mają go zabrać, ale co z tego, skoro powinno być to zrobione wcześniej?! Było co najmniej 5 centymetrów białego „proszku” - denerwował się komentator. 

 

A co u panów? Też nowości i też niespodziewany zwycięzca, Emil Iversen. Co na jego temat mówi trener? - Nie mieliśmy prawa spodziewać się jego zwycięstwa, ale będziemy mieli z niego wielką pociechę - przyznał.

 

Na koniec ciekawostka. Po niespodziewanym, pierwszym w karierze awansie do ścisłego finału Therese Johaug, komentator norweskiej telewizji  NRK, Torgeir Bjorn, zaskoczony albo raczej oszołomiony wyczynem swojej rodaczki, wykrzyknął na antenie: - Czyżby właśnie powalczyła o zwycięstwo w generalnej klasyfikacji Tour de Ski?! Wtórował mu jego kolega Fredrik Aukland: - To niewiarygodne!  Co innego na temat szans Johaug sądzi jednak Heidi Weng, w roli triumfatorki widząc raczej Ingvild Flugstad Østberg: - To ona jest teraz bez dwóch zdań najmocniejsza.

 

Parafrazując "Czyżby właśnie Norwegowie doczekali się własnego Jóżwika" A może o czymś nie wiemy i Oestberg rzeczywiście ma szansę na wyrównaną walkę z "Królową Alpe Cermis"?

 

////////////////////////////////////////////////////////

 

Przewaga Martina Sundby nad Petterem Northugiem utrzymała się na poziomie półtorej minuty. Na trzecią pozycję awansował Sergey Ustiugov, który ma niecałe dwie minuty straty. Finn Haagen Krogh, mimo wygrania kwalifikacji spadł na miejsce czwarte. Na piątą pozycje awansował Alexey Poltoranin, a na miejscu szóstym plasuje się Didrik Toenseth.

 

Awans do ćwierćfinału i 27. miejsce, na którym ostatecznie sklasyfikowany został Maciej Staręga nie pomogło mu opuścić ostatniego miejsca w klasyfikacji Tour de Ski.

WYNIKI                    

KLASYFIKACJA TDS (4)

 

Wśród kobiet na czele bez zmian, ale Ingvild Flugstad Oestberg tylko nieznacznie powiększyła przewagę nad Therese Johaug. Teraz wynosi ona pół minuty i nawet gdyby udało się ją utrzymać do Alpe Cermis to zdecydowanie za mało na specjalistkę od podbiegów jak Johaug. Sytuacja trzeciej Heidi Weng prawie się nie zmieniła i nadal ma 2 minuty 15 sek straty do liderki.

 

Zmiana na miejscu czwartym, Anne Kylloenen wyprzedziła Charlotte Kallę, która dziś sama wyeliminowała się z rywalizacji w ćwierćfinale. Szóstą pozycję utrzymała Kerttu NiskanenJustyna Kowalczyk w dzisiejszym biegu została sklasyfikowana na 14. pozycji co dało jej awans o jedno oczko w klasyfikacji Tour de Ski i zajmuje teraz 20 miejsce.

WYNIKI                    

KLASYFIKACJA TDS (4)

 

/////////////////////////////////////////////////////////////

 

W finale mężczyzn najlepszy okazał się Emil Iversen, drugie miejsce zajął Sergey Ustiugov, a trzeci był Alexey Poltoranin. Na czwartym miejscu finiszował lider Tour de Ski Martin Sundby wyprzedzając Pettera Northuga, bezpośredniego rywala w walce o klasyfikację cyklu. Jako ostatni linię mety w finałowym biegu minął Niemiec Sebastian Eisenlauer.

 

Finał kobiet wygrywa Sophie Caldwell, jest to pierwsze zwycięstwo w karierze Amerykanki, druga finiszowała Heidi Weng, a "dopiero" trzecia Ingvild Flugstad Oestberg. Miejsce czwarte zajęła Ida Ingemarsdotter, piąta była Therese Johaug, a finałową stawkę zamknęła Stina Nilsson.

 

W drugim półfinale najlepszy Martin Johnsrud Sundby, drugi reprezentant gospodarzy Sebastian Eisenlauer. Z czasem wchodzi Petter Northug wyrzucając Fina. Pierwszy półfinał mężczyzn wygrywa Sergey Ustiugov, drugi jest Alexey Poltoranin. Na awans czekają Emil Iversen i Ristomatti Hakola.

 

Z drugiego półfinału wchodzą Ida Ingemarsdotter i Therese Johaug, która na finiszu wyprzedziła Heidi Weng. To będzie pierwszy finał w karierze "Tereski". Pewne występu w finale są Ingvild Flugstad Oestberg i Sophie Caldwell. Blisko finiszowała też Stina Nilsson. Czwarta Ragnhild Haga szanse na awans ma raczej iluzoryczne.

 

Ostatni ćwierćfinał niespodziewanie wygrywa Szwed Oskar Svensson, drugi jest Anssi Pentsinen. Zwycięzca kwalifikacji Martti Jylhae na mecie melduje się jako trzeci i odpada. Maciej Staręga finiszuje szósty. Z czwartego biegu wchodzą tylko Petter Northug i Sebastian Eisenlauer.

 

Trzeci bieg odbywał się po dyktando Martina Johnsruda Sundby, który pewien awansu dał się na kresce wyprzedzić Finowi Ristomatti Hakola. Finn Haagen Krogh spycha Emila Joenssona z listy oczekujących na awans.

 

Drugi ćwierćfinał wygrywa Emil Iversen przed Niklasem Dyrhaugiem. Alexey Poltoranian i Emil Joensson pozbawiają Włochów szans na awans.

 

Pierwszy bieg wygrywa Sergey Ustiugov, drugi jest Len Valjas. Czekać na rozwój sytuacji muszą czekać Włosi Federico Pellegrino i Maicol Rastelli.

 

W osotanim biegu wygrywa Heidi Weng przed Idą Ingemarsdotter. Trzecia Alena Prochazkova wchodzi z czasem. Jako "LL" wchodzi również Sandra Ringwald z drugiego ćwierćfinału

 

Niestety Justyna Kowalczyk odpada. Wygrywa Therese Johaug przez Laurą Mononen, która na finiszu wyprzedziła naszą zawodniczkę. Leżały Hanna Falk i Jessica Diggins.

 

Bieg trzeci wygrywaja Ragnhild Haga przed Anne Kylloenen, z szansami jeszcze Hanna Kolb.

 

Drugi bieg wygrała Sophie Caldwell przed Stiną Nilsson, która na finiszu wyprzedziła Sandrę Ringwald. Na zjeździe nauczone doświadczeniem poprzedniczek bardziej asekuracyjnie co pozwoliło uniknąć upadku, ale podzieliło grupę na pół.

 

Już w pierwszym biegu mieliśmy trzy wywrotki. Leżały Charlotte Kalla, Natalia Matveeva i Nicole Fessel. Strasznie niebezpiecznie jest na tym zjeździe. Pewnie wygrała Ingvild Flugstad Oestberg przed Kristą Parmakoski.

 

//////////////////////////////////////////////////////////

 

Na biegi ćwierćfinałowe zapraszamy od 14:30.

 

Maciej Staręga wystartuje w ostatnim piątym ćwierćfinale gdzie będzie musiał zmierzyć się ze zwycięzcą kwalifikacji Marttim Jylhae. Kolejnym trudnym rywalem będzie inny Fin Anssi Pentsinen (6. w kwalifikacjach). W zasięgu są pozostali rywale Szwed Oskar Svensson (14.), Niemiec Andreas Katz (28.) i Fin Iivo Niskanen (30.)

LISTA STARTOWA ĆWIERĆFINAŁU

 

Kwalifikacje niespodziewanie wygrał Fin Martti Jylhae (74. w klasyfikacji TdS), który przemęczył i jakoś przetrwał dotychczasowe etapy dystansowe. Zobaczymy czy w dalszej rywalizacji poświęcenie się opłaci. Drugi czas uzyskał Finn Haagen Krogh z Norwegii, zajmujący trzecie miejsce w klasyfikacji generalnet Touru. Z trzecim czasem awansował Alexey Poltoranin z Kazachstanu.

 

Petter Northug, drugi w klasyfikacji TdS, awansował z 5. czasem, Sergey Ustiugov uzyskał 8. rezultat, a lider Martin Johnsrud Sundby 11.

 

Wysiłek włożony w biegi dystansowe opłacił się również w przypadku Macieja Staręgi, który awansował z 16. czasem. Trzymajmy kciuki, żeby w kolejnych biegach było lepiej.

WYNIKI KWALIFIKACJI

 

Justyna Kowalczyk (17. czas kwalifikacji) wystartuje w czwartym ćwierćfinale, w którym zmierzy się z Therese Johaug (10.), Jessicą Diggins (11.), Hanną Falk (18.) Laurą Mononen (19.) i Lucią Scardoni (22.). Stawka wydaje się być wyrównana, co daje Polce sporą szansę na awans dalej.

LISTA STARTOWA ĆWIERĆFINAŁU

 

W kwalifikacjach kobiet zgodnie z oczekiwaniami zwyciężyła Ingvild Flugstad Oestberg. Z drugim czasem awansowała Niemka Sandra Ringwald, a trzeci rezultat uzyskała Sophie Caldwell z USA.

 

Straty do liderki TdS starają się minimalizować walczące z nią o klasyfikację generalną cyklu Therese Johaug (awans z 10. czasem), Heidi Weng (6. czas) i Charlotte Kalla (13.)

 

Justyna Kowalczyk awansowała do ćwierćfinału z 17. czasem (starta 10,01s).

WYNIKI KWALIFIKACJI

 

///////////////////////////////////////////////////////////////

 

Po trzech etapach sytuacja zaczyna wyglądać niezbyt ciekawie nawet dla samych Norwegów, którzy martwią się, że rywalizacja w Pucharze Świata bardziej przypomina ich krajowe mistrzostwa. W klasyfikacji Tour de Ski przed dzisiejszym etapem na czele zarówno wśród kobiet jak i wśród mężczyzn na podium mamy trójkę reprezentantów Norwegii. Najlepsi reprezentanci "reszty świata" Sergey Ustiugov i Charlotte Kalla tracą odpowiednio +2:05,2 i +2:45,8.

 

W rywalizacji zostało dwoje Polaków, Justyna Kowalczyk zajmuje 21. miejsce ze stratą +5:07.5, a Maciej Staręga jest 80. i traci +15:44.8.

 

KLASYFIKACJA TDS (3) KOBIET                     

KLASYFIKACJA TDS (3) MĘŻCZYZN

 

foto: facebook/fiscrosscountry

/huk/

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl