5. etap TdS: Bieg ze stratu wspólnego w Oberstdorfie wygrywa Poltoranin, Sundby w kryzysie [WYNIKI]

2016-01-06

Kazach Alexey Poltoranin o czubek buta pokonał Dario Colognę i wygrał bieg ze startu wspólnego stylem klasycznym rozgrywany w Oberstdorfie. Był to piąty etap Tour de Ski.

Alexey Poltaranin na finiszu dosłownie o czubek buta wyprzedził Dario Colognę. Jako trzeci, s stratą 0,6sek finiszował Francesco de Fabiani. Jako czwarty linię mety przekroczył Niklas Dyrhaug, piąte miejsce zajął Didrik Toenseth, a szósty był Alexander Legkov.

Zajmujący drugie miejsce w klasyfikacji Tour de Ski Petter Northug zawody ukończył na 9. miejscu tracąc do zwycięzcy 10sek, tuż za nim finiszował Sergey Ustiugov, który w klasyfikacji cyklu był trzeci.

Kryzys dopadł Martina Johnsruda Sundby, który dziś był 23. ze stratą 56,4 sek do zwycięzcy. Tuż za nim linię mety przekroczył wczorajszy zwycięzca Emil Iversen.

W klasyfikacji Tour de Ski przewaga Sundbiego nad Petterem Northugiem zmalała do 47,2 sek. Trzecie miejsce utrzymał Sergey Ustiugov (strata +1:09,4). Na miejsce czwarte awansował dzisiejszy zwycięzca Alexey Poltoranin (+1:31,5). Również o jedno oczko przeskoczył zwycięzca obu lotnych premii Didrik Toenseth ( +1:34.4), a na szóste miejsce spadł Sjur Roethe (+2:10.3).

Maciej Staręga nie przystąpił dziś do rywalizacji.

WYNIKI BIEGU

KLASYFIKACJA TDS (5)

KLASYFIKACJA PŚ

Po biegu powiedzieli:

Alexey Poltoranin: Miałem świetny bieg. Cieszę się, że jako pierwszy tej zimy pokonałem Martina na dystansie. Mam nadzieję na pierwszą 10 w Toblach i walkę o top 3 w Tour de Ski.

Dario Cologna był zadowolony z drugiego miejsca, chwalił też atmosferę wzdłuż trasy. Zapytany o kolejne biegi odpowiedział - Chciałbym powalczyć o podium na kolejnych etapach. Zobaczymy co to da w klasyfikacji generalnej.

Zadowolenia nie ukrywał również Francesco de Fabiani tym bardziej, że już dwukrotnie był pierwszy na szczycie ostatniego podbiegu, a później tracił kilka pozycji i na finiszu był poza podium. - Dziś jestem bardzo zadowolony, bo na ostatnim zjeździe zyskałem jedną czy dwie pozycje.

Martin Johnsrud Sundby: Miałem okropny dzień. Straciłem wiele sekund. Czekam na jutro (dzień przerwy - red.) i postaram się by na kolejnym etapie było lepiej.

////////////////////

To był pasjonujący finisz. Ostatecznie Poltoranin obronił prowadzenie wyprzedzając na "kresce" Szwajcara dosłownie o czubek buta. Na trzecim miejscu finiszował Francesco de Fabiani.

Pierwszy atak, a raczej przedłużony finisz rozpoczyna Kazach, jednak w ślad za nim rusza Cologna.

Na początku ostatniego okrążenia prowadzi Andreas Katz, za jego plecami czają się jednak Cologna, Legkov i Poltoranin.

Rywale widząc nieobecność Sundbiego, jakby przyspieszyli. Prowadząca grupa zmniejszyła się do 15 zawodników.

10km za nimi, prowadząca grupa coraz bardziej się zmniejsza. Wykruszył się między innymi lider cyklu Martin Johnsrud Sundby.

W połowie dystansu na czele mamy liczącą ponad dwudziestu zawodników grupę. W oczy rzuca się brak Martina Sundby na czele grupy. Czyżby niepokonanego w tym sezonie na dystansie Norwega dopadł kryzys?

Panowie dziś ścigają się na dwukilometrowej pętli, którę będą pokonywać 7-ktornie. Na starcie nie pojawił się jedyny nasz reprezentant  Maciej Staręga, który po wczorajszym sprincie zapowiedział na Facebooku, że wycofuje się z rywalizacji w Tour de Ski.