7. etap Tour de Ski: Pierwsze zwycięstwo Heidi Weng w Pucharze Świata [WYNIKI]

2016-01-09

Siódmy, przedostatni etap Tour de Ski 2016 to bieg stylem klasycznym ze startu wspólnego. Panie ścigały się na dystansie 10 kilometrów we włoskim Val di Fiemme. Bieg wygrała Norweżka Heidi Weng, było to jej pierwsze w karierze zwycięstwo w biegu Pucharu Śiwata.

Heidi Weng na finiszu wyprzedziła o 0,8 sek Ingvild Flugstad Oestberg. Jako trzecia, ze stratą 6,2 sek finiszowała Therese Johaug

Na miejscu czwartym finiszowała Krista Parmakoski, tracąc do najlepszej z Norweżek 17,4 sek. Charlotte Kalla finiszowała jako piąta, a jej strata wyniosła 55,1 sek. Miejsce szóste zajęła Kerttu Niskanen +59,0 sek.

W klasyfikacji Tour de Ski, przed finałowym podbiegiem pod Alpe Cermis, Ingvild Flugstad Oestberg ma 38,7 sek przewagi nad Therese Johaug. Biorąc pod uwagę, że Therese trzy ostatnie podbiegi wygrywała z przewagą ponad 45 sekund nad drugą zawodniczką (biorąc pod uwagę czasy netto) przewaga Ingvild najprawdopodobniej będzie zbyt mała.

Heidi Weng jutro będzie ścigać się sama ze sobą, do liderki traci +2:26.7, ale czwarta w klasyfikacji Touru Charlotte Kalla ma stratę wynoszącą +6:46.0. Natomiast Szwedkę ścigać będą Finki. Najbliżej jest Kerttu Niskanen, która traci +6:47.7, szósta jest Krista Parmakoski +7:07.5 , a siódma Anne Kylloenen +7:09.2.

WYNIKI BIEGU

KLASYFIKACJA TDS (7)

Po biegu powiedzieli:

Heidi WengNie mogę uwierzyć, to jest tak szalone, że trudno to opisać. Byłam dziś najlepsza i nadal nie mogę w to uwierzyć. Na ostatnim podbiegu biegłam za Ingvild Na zjeździe miałam sztywne nogi, ale starałam się skupić tylko na mecie.

Ingvild Flugstad Oestberg: To był dla mnie kolejny dobry dzień. Starałam się rozegrać to mądrze taktycznie. Heidi była bardzo szybka na ostatnich 200m. Cieszę się, że Heidi udało się wygrać swój pierwszy Puchar Świata. Jestem bardzo dumna, że udało mi się być na podium wszystkich etapów Tour de Ski. Wcześniej nie uwierzyłabym, że przed ostatnim etapem będę prowadzić z przewagą prawie 40 sekund.

Therese JohaugPodium jest dobre. Heidi i Ingvild były lepsze ode mnie. Jestem zadowolona z trzeciego miejsca. Jutro czeka mnie ciężki wyścig, bo wiem, że Ingvild może być szybka również na podbiegach. Mam dobre wspomnienia związane z tą górą, ale muszę mieć jutro dobry dzień.

////////////////////

Norweżka startowała dotychczas w 121 biegach Pucharu Świata, 38 razy stała na podium i dopiero dzisiaj stanęła na jego najwyższym stopniu wygrywając na finiszu dzisiejszy bieg kobiet.

Łatwo z pewnością nie było, ostatnie parę kilometrów panie biegły w grupie złożonej z Weng, Therese Johaug, Ingvild Oestberg i Kristy Parmakoski. Ci, którym wydawało się, że robi się ciekawie, że ktoś w końcu podejmię walkę z Norweżkami muszę zawieść. Norweżki po prostu zdecydowały się Parmakoski zgubić i zrobiły to. Jednak dużo ciekawszą akcję przeprowadziły Weng i Oestberg na ostatnim podbiegu przed metą. Młode Norweżki postanowiły zgubić liderkę swojej kadry i ...udało się. Johaug nie liczyła się w pasjonującej walce na ostatniej prostej. Osteberg przegrała zwycięstwo o 0,8 sekundy, strata Johaug to już 6 sekund, a Parmakoski zaliczyła aż 17,4 sekundy. Charlotte Kalla, która dobiegła piąta to już prawie minuta straty do tryumfatorki.

Justyna Kowalczyk zajęła 23 miejsce, tracąc do Weng ponad dwie minuty.