Mateusz Haratyk dziesiaty na Młodzieżowych Igrzyskach Olipijskich w Lillehammer [WYNIKI]

2016-02-13

Mateusz Haratyk zawodnik klubu NKS Trójwieś Beskidzka zajął dzisiaj dziesiąte miejsce w cross country cross nowej konkurencji rozgrywanej w ramach Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer.

Biegowy cross wygrał Magnus Kim z Korei Południowej, wyprzedzając Norwega Thomasa Hellanda Larsena i Fina Lauri Manile.

Mateusz, który w kwalifikacjach zajął 24 miejsce biegł w pierwszym półfinale z późniejszym zwycięzcą konkurencji. Był to zresztą najsilniej obsadzony półfinał, z tego biegu do finału awansowało aż pięciu zawodników. W odróżnieniu od tradycyjnych sprintów, biegi w narciarskim crossie rozgrywa się w dziesięcioosobowych grupach. W finale nasz zawodnik przybiegł niestety na ostatnim dziesiątym miejscu, jednak wynik idzie w świat i mamy zawodnika w pierwszej dziesiątce Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich.

Trener naszej dwuosobowej reperzentacji w Lillehammer Tomasz Sikora zdradził nam szczegóły miejsca Mateusza. Była szansa na ósme, może siódme miejsce, jednak na slalomie Austriak walczący bark w bark z Mateuszem złamał mu kija i było po walce. Zapytaliśmy także Tomasza Sikorę o wrażenia z crossu - bardzo mi się podoba, na trasie jest wszystko, podbiegi, muldy, skocznie (mała i duża), slalom oraz pralka, czyli odcinek trasy z muldami, które są jednak dośc specyficzne. Można je określić jako naprzemienne, w momencie kiedy jedna narta jest na szczycie muldy, druga jest w jej najniższym punkcie. Taka pralka, na której Mateusz radził sobie bardzo dobrze.

WYNIKI CROSS MEN

W konkurencji kobiet nasza jedynaczka Klaudia Kołodziej zajęła 26 miejsce. Złoto i srebro wywalczyły zawodniczki Szwecji Moa Lundgren i Johanna Hagstroem, brąz dla Francuzki Laury Maitral Chamiot.

WYNIKI CROSS WOMEN

Tak było step by step

W kwalifikacjach wśród dziewcząt najlepsza była Moa Lundgren ze Szwecji, jej czas to 3:27.59. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Johanna Hagstroem (starata +3,76), a trzeci rezultat uzyskała Laura Chamiot Maitral z Francji.

Klaudia Kołodziej zajęła 26. miejsce tracąc do najlepszej w kwalifikacjach Szwedki 28,70 sek.

Wśród chłopców kwalifikacje wygrał, z czasem 3:01,45, Magnus Kim z Korei Południowej, drugi rezultat uzyskał Francuz Camille Laude (+2,88), a trzeci był Norweg Thomas Helland Larsen (+4,22).

Mateusz Haratyk uzyskał 24 rezultat 15,60 sek gorszy od zwycięzcy kwalifikacji.

Następnie rozgrywano półfinały. Czołowa 30 kwalifikacji została podzielona na trzy 10-osobowe półfinały, z których do finału awansowało 2 pierwszych zawodników z każdego biegu oraz 4 z najlepszymi czasami.

W swoim półfinale Klaudia Kołodziej zajęła 8.miejsce i niestety odpadła z dalszej rywalizacji, natomiast Mateusz Haratyk mimo, że w swoim biegu był 5., awansował do finału z czasem.

W finale wśród dziewcząt najlepsze okazały się te same zawodniczki co w eliminacjach. Wygrała Moa Lundgren przed Johanną Hagstroem i  Laurą Chamiot Maitral.

Klaudia Kołodziej została ostatecznie sklasyfikowana na 26. miejscu.

Wśród chłopców w finale ponownie najlepszy okazał się Magnus Kim, drugie miejsce zajął Thomas Helland Larsen, a na trzecim miejscu finiszował Fin Lauri Mannila.

Więcej o biegowym crossie w naszym archiwalnym artykule TUTAJ.