Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Mateusz Haratyk dziesiaty na Młodzieżowych Igrzyskach Olipijskich w Lillehammer [WYNIKI]

Biegi narciarskie świat -> Wyniki

2016-02-13

Mateusz Haratyk zawodnik klubu NKS Trójwieś Beskidzka zajął dzisiaj dziesiąte miejsce w cross country cross nowej konkurencji rozgrywanej w ramach Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer.

 

Biegowy cross wygrał Magnus Kim z Korei Południowej, wyprzedzając Norwega Thomasa Hellanda Larsena i Fina Lauri Manile.

 

Mateusz, który w kwalifikacjach zajął 24 miejsce biegł w pierwszym półfinale z późniejszym zwycięzcą konkurencji. Był to zresztą najsilniej obsadzony półfinał, z tego biegu do finału awansowało aż pięciu zawodników. W odróżnieniu od tradycyjnych sprintów, biegi w narciarskim crossie rozgrywa się w dziesięcioosobowych grupach. W finale nasz zawodnik przybiegł niestety na ostatnim dziesiątym miejscu, jednak wynik idzie w świat i mamy zawodnika w pierwszej dziesiątce Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich.

 

Trener naszej dwuosobowej reperzentacji w Lillehammer Tomasz Sikora zdradził nam szczegóły miejsca Mateusza. Była szansa na ósme, może siódme miejsce, jednak na slalomie Austriak walczący bark w bark z Mateuszem złamał mu kija i było po walce. Zapytaliśmy także Tomasza Sikorę o wrażenia z crossu - bardzo mi się podoba, na trasie jest wszystko, podbiegi, muldy, skocznie (mała i duża), slalom oraz pralka, czyli odcinek trasy z muldami, które są jednak dośc specyficzne. Można je określić jako naprzemienne, w momencie kiedy jedna narta jest na szczycie muldy, druga jest w jej najniższym punkcie. Taka pralka, na której Mateusz radził sobie bardzo dobrze.

WYNIKI CROSS MEN

 

W konkurencji kobiet nasza jedynaczka Klaudia Kołodziej zajęła 26 miejsce. Złoto i srebro wywalczyły zawodniczki Szwecji Moa Lundgren i Johanna Hagstroem, brąz dla Francuzki Laury Maitral Chamiot.

WYNIKI CROSS WOMEN

 

Tak było step by step

W kwalifikacjach wśród dziewcząt najlepsza była Moa Lundgren ze Szwecji, jej czas to 3:27.59. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Johanna Hagstroem (starata +3,76), a trzeci rezultat uzyskała Laura Chamiot Maitral z Francji.

Klaudia Kołodziej zajęła 26. miejsce tracąc do najlepszej w kwalifikacjach Szwedki 28,70 sek.

 

Wśród chłopców kwalifikacje wygrał, z czasem 3:01,45, Magnus Kim z Korei Południowej, drugi rezultat uzyskał Francuz Camille Laude (+2,88), a trzeci był Norweg Thomas Helland Larsen (+4,22).

Mateusz Haratyk uzyskał 24 rezultat 15,60 sek gorszy od zwycięzcy kwalifikacji.

 

Następnie rozgrywano półfinały. Czołowa 30 kwalifikacji została podzielona na trzy 10-osobowe półfinały, z których do finału awansowało 2 pierwszych zawodników z każdego biegu oraz 4 z najlepszymi czasami.

 

W swoim półfinale Klaudia Kołodziej zajęła 8.miejsce i niestety odpadła z dalszej rywalizacji, natomiast Mateusz Haratyk mimo, że w swoim biegu był 5., awansował do finału z czasem.

 

W finale wśród dziewcząt najlepsze okazały się te same zawodniczki co w eliminacjach. Wygrała Moa Lundgren przed Johanną Hagstroem i  Laurą Chamiot Maitral.

Klaudia Kołodziej została ostatecznie sklasyfikowana na 26. miejscu.

 

Wśród chłopców w finale ponownie najlepszy okazał się Magnus Kim, drugie miejsce zajął Thomas Helland Larsen, a na trzecim miejscu finiszował Fin Lauri Mannila.

 

Więcej o biegowym crossie w naszym archiwalnym artykule TUTAJ.

 

KaCe & huk

Komentarze - 2

kibic

Opublikowano: 2016-02-14 21:38:31

Magnus Kim to Magnus Boe - Zloty medalista w mistrzostwach norwegii juniorow w sproncie. Zreszta dystanse tez biega super - na kilkuset startujacych byl bodajze 7 i 5. Tata Norweg, mama Koreanka. Do Norwegii z Korei wrocili kilka lat temu jak chlopak chcial rozwijac sie biegowo. Wszystkie wyniki FIS ma na nazwisko Boe. Mogl reprezentowac Koree lub Norwegie, wybral na tych igrzyskach kraj matki.

ms.

Opublikowano: 2016-02-15 09:45:11

Wydaję się że ta nowa konkurencja jest bardzo fajna, oby pojawiła się w pucharze świata, wtedy będzie można lepiej ocenić czy rzeczywiście taka jest. Ten koreański norweg natomiast bardzo dobrze się spisał, koreanczycy będą mieli z niego pożytek na IO 2018.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl