Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Sprinty klasykiem w Bruksvallarnie: Maciej Staręga czwarty w finale [WYNIKI + FILM]

Biegi narciarskie świat -> Wyniki

2016-11-20

Maciej Staręga zajął czwarte miejsce!

Ostatni dzień Bruksvallsloppet to sprinty stylem klasycznym, w których zaprezentowała się trzyosobowa grupa Polaków. Do ćwierćfinałów awansowali wszyscy biało-czerwoni. W tych póki co zwycięski bieg ma na koncie Maciej Staręga, dobrze poradził sobi także Paweł klisz, ale niestety z rywalkami przegrała Ula Łętocha.

 

 

 FINAŁY MĘŻCZYZN

 

Maciej Staręga zajął czwarte miejsce w finale sprintu stylem klasycznym. W mocno obsadzonym biegu z udziałem min. czołowych szwedzkich sprinterów Halfarssona i Petersona, Maciek trochę przespał start. Po kilkudziesięciu metrach dogonił jednak czołówkę i przez częśc trasy biegł za prowadzącym Japończykiem Miyazawą. Ciekawą taktykę zastosował Halfvarsson, który cały dystans biegł na końcu stawki biegaczy. Można pokusić sie o stwierdzenie, że "pilnował " naszego zawodnika. Ostatni podbieg trasy i niesamowite przyśpieszenie Halvarssona, który pociągnął za sobą Petersona i Svenssona, i dokładnie tak wyglądała ostatneczna kolejność na mecie. Staręga czwarty, piąty Miyazawa, szósta lokata dla kolejnego Szweda Viktora Thorna.

Przypomnijmy, że dwa lata temu w tych samych zawodach - Bruksvallsloppet 2014 Maciek zajął drugie miejsce, ustępując Halfvarssonowi, wtedy jednak pokonał Petersona ( więcej w artykule poniżej).

TUTAJ możecie zobaczyć przebieg finałów dzisiejszych zawodów.

 

 

starega

 Start finału, Maciej Staręga drugi z lewej

 

FINAŁ KOBIET

Bieg finałowy kobiet to już wewnętrzna szwedzka rozgrywka. Bieg był pojedynkiem dwóch sprinterskich gwiazd reprezentacji Trzech Koron Anny Falk i Stiny Nilsson. Falk nie dała szans Stinie, rozstrzygnięcie zapadło na ostatnim podbiegu, na finiszową prostą panie wpadły arzem, jednak Nilsson biegła tym samym torem co Falk. Czy gdyby wybrałą tor obok nawiązałaby walkę? Cóż to teraz czyste dywagacje. Falk pierwsza, Nilsson druga, trzecia ze stratą ponad 5 sekund Maja Dahlqvist.

 

ĆWIERĆFINAŁY KOBIET

 

30 zawodniczek podzielonych na 5 grup wystartowało w ćwierćfinałach, w których w większości obyło się bez niespodzianek. Pierwszy padł łupem Stiny Nilsson, chociaż był najwolniejszym ze wszystkich biegów, bowiem Szwedka przebiegła trasę 1350 metrów w czasie 3:51.69, podczas gdy zwyciężczyni 4. ćwierćfinału, Jennie Oeberg, uzyskała czas 3:43.74. Pozostałe biegi wygrały: Evelina Settlin, Hanna Falk, Maja Dahlqvist.

 

Urszula Łętocha, zgodnie z przewidywaniami, w swojej sześcioosobowej grupie zajęła 5. lokatę, przegrywając z Eveliną Setlin o 10,23 sekundy.

 

ĆWIERĆFINAŁY MĘŻCZYZN

 

Do sporej niespodzianki w rywalizacji panów doszło w pierwszym ćwierćfinale, bowiem Polak Paweł Klisz, zajął drugie miejsce, przegrywając jdynie o 0,56 sekundy z triumfatorem, Callem Halfvarssonem, który pozostał niepokonany także w kwalifikacjach. Tym samym w półfinale będziemy mieli 2 reprezentantów i mamy za kogo trzyać kciuki.

W drugim biegu rywali w pokonanym polu pozostawił 4. w zmaganiach kwalifikacyjnych Johan Edin. 2. lokatę zajął Pontus Hermansson. 

 

Spokojny o swój wynik mógł być Maciek Staręga i równie spokojnie ów ćwierćfinałowy bieg zakończył. Trzeci ćwierćfinał był wprawdzie znacząco słabszy od dwóch pozostałych, jednak dał Polakowi pewny awans do dalszej rozgrywki. Czas 3:35.82 pozwolił wyprzedzić drugiego na mecie, a 5. w kwalifikacjach Oskara Svenssona (strata + 0,79).

Czwarty ćwierćfinał to triumf Viktora Thorna, z którym do 1/2 awansował też Hirojuki Mayazawa. Z piątego o dalszej rywalizacji myślą Teodor Peterson i Carl Quicklund. Do 8 najlepszych do półfinałów dołączyli Simon Andresson i Karl-Johan Westberg.

 

KWALIFIKACJE KOBIET 

 

Sprinty tradycyjnie rozpoczęły się od kwalifikacji. Wśród kobiet triumfowała w nich Stina Nilsson, która trasę 1350 metrów pokonała z czasem 3:45.25, wygrywając z drugą Jennie Oeberg o 0,18 setnych sekundy. Wirtualne podium uzupełniła kolejna zawodniczka gospodarzy, Hanna Falk, ze stratą 1,03 sekundy. Warto dodać, że czołową dziesiątkę zdominowały właśnie Szwedki, nie oddając rywalkom z zagranicy ani jednej lokaty. 

 

Do trzydziestki najlepszych spoza Szwecji awansowały tylko dwie biegaczki, a wśród nich znalazła się Polka Uruszla Łętocha, która ostatecznie zajęła 25. lokatę ze stratą 19,41 sekundy do zwycięskiej Nilsson (czas 4,04.56). Wyżej, na 12. lokacie, znalazła się reprezentantka Kraju Wikingów, Anne Apppelkvist Stenseth.

 

Łętocha wystartuje w trzecim ćwierćfinale, który rozpocznie się o 11.50. O awans do półfinałów powalczy z silną grupą Szwedek: 5. w kwalifikacjach Linną Soemskar, 6. Eveliną Settlin, 15. Fridą Erkers, 16. Idą Indal. Slabsza od Polki w rundzie kwalifikacyjnej z tej grupy była tylko Annika Loefstroem, stąd o dalszą walkę biało-czerwonej zawodniczce będzie raczej trudno.

 

WYNIKI KWALIFIKACJI KOBIET

LISTA STARTOWA ĆWIERĆFINAŁU KOBIET

 

KWALIFIKACJE MĘŻCZYZN 

 

O 10.20 do pierwszej częsci rywalizacji mającej wyłonić najlepszą trzydziestkę przystąpili panowie. O swojej specjalizacji w kierunku sprintów (wprawdzie raczej dowolnych niż rozgrywanych w Bruksvallarnie klasycznych, ale jednak) przypomniał Maciej Staręga. Zawodnik z mazowieckich Siedlec do triumfatora kwalifikacji (oczywiśćie Szweda), Calla Halfvarssona, stracił 5,89 seundy, i zakończył pierwszą część rywalizacji na lokacie numer 6. Drugie miejsce zajął Japończyk Hirojuki Miyazawa, a trzecie Carl Quicklund. Zwycięzca linię mety trasy 1450 metrow przekroczył po czasie 3:27.99. 

 

W ćwierćfinałach Maćkowi towarzyszył będzie Paweł Klisz po awansie  z 20. rezultatem (strata +10.98). W biegu panów było do tego bardziej międzynarodowo, bowiem w szranki stanęli, oprócz gospodarzy i podopiecznych Krężeloka, także Norwegowie, Japończycy, Czesi, Duńczycy oraz... Hiszpanie i Brytyjczycy. 

 

WYNIKI KWALIFIKACJI MĘŻCZYZN (relacja LIVE FIS) 

Wyniki w formacie PDF i lista startowa ćwierćfinału mężczyzn po opublikowaniu w formacie PDF przez organizatora.

 

KaEn i KaCe

 

Komentarze - 2

kibic

Opublikowano: 2016-11-24 18:14:53

Wielkie podziękowania dla Redakcji za umieszczenie linku do filmu, bo wreszcie zaczął się sezon podziwiania tej pięknej dyscypliny i gratulacje dla Urszuli Łętochy, Pawła Klisza i Macieja Staręgi za piękne bieganie :)

redakcja

Opublikowano: 2016-11-25 11:38:07

Dzięki, staramy się.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl