Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Piotr Bednarski - prekursor narciarstwa biegowego w USA

Blogi -> Różne

2012-10-27

Kiedy Piotr Bednarski pod koniec lat 80 znalazł się w Cornell University w stanie Nowy Jork, nikt wówczas nie przypuszczał, że w świecie amerykańskiego biathlonu oraz biegów narciarskich odegra znaczącą rolę. Po ukończeniu nauki w Cornell i kilku praktykach został uznany najlepszym trenerem w Midvest jeśli chodzi o narciarstwo biegowe oraz sporty wytrzymałościowe
.

Generalnie, Piotr swoją pracę określa jako pasję, sam też nadal jest czynnym 45 - letnim zawodnikiem, który startuje w lokalnych zawodach wraz ze swoimi dziećmi. Jak sam twierdzi, przełom jego kariery miał miejsce w 1989 roku, kiedy został asystenetem głównego trenera ekipy biegaczy narciarskich z USA - Steva Gaskilla.

W 1993 roku Bednarski ukończył studia o kierunku "mechanika sił w podwójnej biegunowości" oraz wykonał dwa badania oparte na tym co zauważył podczas Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku we francuskim Albertville. Pierwsze badanie dotyczyło transferu energii mechanicznej po przez ruch narciarzy do ich nart, zaś drugie analizowało system pomiaru czasu w wyścigach biegaczy i biathlonistów.

Piotr "zjadł zęby" przy pracy z zespołem Birkie powołanym przez wspomnianego już Gaskilla. Team powstał mimo ograniczeń finansowych, po kilku perypetiach Piotrek przekształcił go w Minnesota Biathlon Team.

Piotr głównie skupił się na trenowaniu młodych zawodników. Od 1990 roku aż do 2002 był głównym trenerem wspomnianego już biathlonowego teamu Minnesota, wyszkolił wielu olimpijczyków od biathlonistów po biegaczy narciarskich aż do członka amerykańskiej ekipy kolarzy górskich na Mistrzostwach Świata w 2011 roku, mowa o Jacku Hinkensie. Wielu jego podopiecznych osiągało bardzo dobre wyniki na tle krajowym oraz kontynentalnym. Do jego uczniów między innymi należą: Carolyn Bramante - członkini biathlonowego teamu USA na Igrzyskach Olimpijskich w Turynie, Caitlin Gregg - biegaczka narciarska, zwyciężczyni Birkebeiner - największego maratonu narciarskiego Ameryki północnej o długości 88 kilometrów, czy Matt Liebsch - obiecujący zawodnik.

Obecnie Piotrek współtworzy i skupia się na projekcie Loppet Nordic Racing, który jest tworem organizacji City of Lakes Nordic Ski Foundation. Trener cały czas poświęca się również swojemu teamowi Minnesota Valley ski team, z którym jest mocno związany. Mentor zaprasza w szeregi wszystkich chętnych, młodych pragnących spróbować swoich sił na nartach biegowych. Także udziela on lekcji prywatnych, w których skład wchodzą:

- indywidualne plany szkoleniowe
- treningi na biegówkach oraz nartorolkach
- specyficzny trening siłowy
- szkolenia adeptów na trenerów biegów narciarskich ski
- szkolenia dotyczące obierania strategii podczas zawodów

Od siebie dodam, że postaram się nawiązać kontakt z naszym rodakiem, który jest częścią historii amerykańskich biegów narciarskich oraz biathlonu.

Piotr Walkowiak


Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl