Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Nowa kadra młodzieżowa, czyli PZN-owskie qui pro quo

Blogi -> Różne

2014-05-20

Komisja biegów PZN jest ciałem doradczym – tak w skrócie można zdefiniować rolę komisji wg. statutu Polskiego Związku Narciarskiego. Jednak nawet najbardziej naiwnym członkom komisji nie śniła się sytuacja jaką mamy teraz ze składem kadry juniorsko – młodzieżowej w biegach narciarskich.

 

W ubiegłym sezonie męska część tej kadry liczyła sześciu zawodników : Konrad Motor, Wojciech Suchwałko, Bartłomiej Rucki, Mateusz Chowaniak i Tomasz Garbień.

Nie ujawnię żadnej tajemnicy jeżeli napiszę, że komisja po długich i burzliwych obradach postanowiła desygnować do kadry na nadchodzący sezon tylko czterech zawodników ( cięcia budżetowe)  czyli Dominka Burego, Kamila Burego, Wojciecha Suchwałkę i Mateusza Chowaniaka. Członkowie komisji z poczuciem spełnionego obowiązku rozjechali się do domów, przez tydzień panował spokój, a później się zaczęło..

 

Telefony rozgrzały się do czerwoności , Wojtek Suchwałko wypada, za niego ma być Bartek Rucki.

Na Krupówkach mówią, że Mateusz Chowaniak też wypada, z kadrą młodzieżową ma nadal trenować Konrad Motor, który miał dołączyć do A-Teamu, ale woli zostać w młodzieżówce.

Czyli w kadrze wg dobrze poinformowanych „wróbelków” mamy Kamila i Dominka Burych, Bartka Ruckiego i Konrada Motora.

Zabrakło miejsca min. dla multimedalisty ub. rocznej Olimpiady Młodzieży Mateusza Chowaniaka.

 

Jak to wszystko wygląda wg najbardziej miarodajnego czynnika czyli FIS punktów. Postanowiłem sobie zadać trochę trudu i przeanalizować najnowszą listę FIS biorąc pod uwagę juniorów i młodzieżowców. Pierwsza trójka na dystansach to Motor, Klisz (kadra A) oraz pomijany jak zwykle Mariusz Dziadkowiec – Michoń. Nie wiem czy pomijanie tego ostatniego jest sprawą niełatwego charakteru ojca  i  trenera Mariusza – Stanisława, czy jest jakiś inny powód, ale Mariusz do kadry szczęścia nie ma.  Kolejna lokata na liście to Tomasz Garbień, który zrezygnował z dalszego biegania, zmienił dyscyplinę, odnosi sukcesy i mam wrażenie , że jeszcze o nim usłyszymy. Dalej Dominik Bury zwycięzca rankingu juniora B, obligatoryjnie miejsce w kadrze mieć musi. Szósty  z Polaków to Wojciech Suchwałko, siódmy Krzysztof Kukuczka, dalej Bartłomiej Rucki, Mateusz Chowaniak, Kamil Bury i Andrzej Pradziad. Tak wygląda pierwsza jedenastka. Uprzedzając pytania dlaczego nie wymieniam dalej – dalej to już ponad 200 fis-punktów czyli słabiej.

 

Czyli w kadrze juniorsko – młodzieżowej mamy zawodników z miejscami pierwszym, piątym, ósmym i dziesiątym – oczywiście jeżeli sprawdzą się prognozy ćwierkających wróbelków. Co z resztą?

Oczywiście można tutaj napisać poważną rozprawę i udowadniać wyższość świąt wielkiej nocy nad świętami Bożego Narodzenia tylko po co? Kadry ustalane są wg absolutnie tajnego klucza, czasami odnoszę wrażenie, że według prognoz meteo lub za radą wróżki, ale mniejsza z tym. Problem jest zasadniczo jeden, kto i w jaki sposób powie zawodnikom , że są za słabi, że inni są lepsi i wytłumaczy dlaczego. Trenowałeś kolego dwa trzy lata w kadrze, FIS punkty masz dobre, ale twój trener to nie jest nasz kolega, prezes twojego okręgu cię nie lubi, zmień klub to pogadamy itd.

 

Bez złudzeń drodzy zawodnicy, włodarzy to absolutnie nie obchodzi, trenujecie, poświęcacie czas żeby potem dostać kopniaka nie wiadomo za co i od kogo.

Na szczęście jest jeszcze MMA…

 

p.s  Decydentom szczęścia życzę w walce o dalszy rozwój biegów narciarskich w Polsce!

 

Kuba Cieślar

Komentarze - 11

anka

Opublikowano: 2014-05-20 23:05:41

Nie kumam :(...to po co sa jakiekolwiek rankingi/ Po co zawody? Moze warto byłoby zadac takie pytanie na pismie wprost komisji biegów - co decyduje, ze ktos wchodzi do kadry lub nie.. Beda mieli przynajmniej urzedowy czas na odpowiedz na oficjalne pismo.. Zakrawa to na kpine. I jest strasznie smutne.

Kuba_skipol

Opublikowano: 2014-05-20 23:21:10

Właśnie chodzi o to, że komisja proponuje składy po długich dyskusjach i osiągnięciu kompromisu, a cuda dzieją się wyżej

profesor

Opublikowano: 2014-05-21 07:54:38

Kadra 4 zawodników a po co ??? hmmm, może tylko 2 ??? nie najlepiej żadnego /wyższe cuda/ , dobrze kombinują

Baca

Opublikowano: 2014-05-21 08:10:27

Tak mi przyszło na myśl, to co napisałeś Kuba, że to już dawno tak było. Ja poszedłem na Dolny Śląsk zamiast na Górny, czy do Zakopanego. Więc nie miał się kto za mną wstawić. A jeszcze jak cię nie lubiał trener kadry, to na wyjazd nic tu nie znaczyły wyniki. I jak to czytam to się prawie nic nie zmieniło jak było przed 40 laty ! Pozdrawiam ...............

Kamil

Opublikowano: 2014-05-21 08:44:18

Ja bym jeszcze zerknął na to, jak kandydatom/kadrowiczom poszło na PŚ w Jakuszycach, bo to był dla nich jeden z najważniejszych startów sezonu (o ile nie najważniejszy), a konkurencja, jaka była, każdy zorientowany wie. 52 MOTOR Konrad 1993 POL 39:45.0 161.01 ... 61 DZIADKOWIEC-MICHON Mariusz 1993 POL 41:13.0 218.61 62 GARBIEN Tomasz 1994 POL 42:18.9 261.74 63 SUCHWALKO Wojciech 1994 POL 43:45.1 318.16 Ukończyło 63. DNF CHOWANIAK Mateusz 1995 POL Dodam tylko jeszcze ten wynik: 57 GRACZ Boguslaw 1977 POL 40:48.9 202.83 Może więc cała ta kadra nie jest potrzebna?

Koleś

Opublikowano: 2014-05-21 19:46:37

Ty oceniasz cały sezon, wszystkie lata przygotowań JEDNYMI ZAWODAMI?! Fakt, może były ważne, ale nie najważniejsze! . . . . . To jakbyś oceniał Piłkarzy po jednym straconym golu w meczu wygranym 4:1!! 1

Kamil

Opublikowano: 2014-05-22 07:49:19

A co było ważniejsze? MŚ juniorów i U23? Przecież tam wyniki na tle równieśników były równie mizerne. A może Bieg na Igrzyska w Tomaszowie Lubelskim? Piłkarzy oceniasz po eliminacjach do EURO/MŚ czy już samej imprezie, czy po sparingu z trzecią kadrą Niemiec? Poza tym niekoniecznie oceniam samych chłopaków, bardziej chodzi mi o to, że taki system szkolenia/selekcji po prostu nie daje żadnych rezultatów, a patrzenie na to, jak oni się męczyli na dystansie i jak duże mieli straty do reszty było po prostu przykre.

Budrys

Opublikowano: 2014-05-21 11:26:43

mysle ze z krytyką i ocenami poczekajmy do ostatecznych rozstrzygnięc i zatwierdzenia kadry. Z tego co wiem na razie straszny "burdel", jak to w naszym kochanym związku. Myśle że będzie ciekawie.

kibic

Opublikowano: 2014-05-21 11:42:28

Najpiękniejszą chwilą w tym wszystkim byłaba niezależność najlepszych zawodników. Tak żeby PZN miał najmniej do powiedzenia i to zawodnicy ustalali reguły,tak jak w F1 się działo. Ale wiadomo narazie budżetowo "wygrywa" PZN. Mówie do najlepszych: naprawde orzełek na piersi w tej sytuacji nie sprawi, że będziecie szybciej biegać, jeśli tylko macie lepsze szkolenie w klubach(a na pewno tak jest) i pieniądze na to, kadra Wam nie potrzebna. A w razie czego w przyszłości, tak jak Poltoranin, postaracie się o inne obywatelstwo.

neutralny

Opublikowano: 2014-05-21 12:44:56

zdjęcie w tym artykule mówi wszystko o naszym narciarstwie biegowym ,gdzie biegać i trenować a co najważniejsze rozgrywać zawody przy znikomych opadach śniegu ? w jaki sposób można rozwiązać ten problem ? czy jest to raczej nie realne w Polsce ?

amator biegania

Opublikowano: 2014-05-23 14:01:38

ha, ha, ha, będzie Hala zamiast trasy biegowej , nawet MEGA sukcesy Pani Justyny nic nie dały , wręcz przeciwnie ta piękna dyscyplina sportu z roku na rok jest skutecznie torpedowana i jak tak będzie nadal na pewno pójdzie na dno ,

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl