Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Kobieca TVP. Co musi się stać, by pokazała męskie biegi?

Blogi -> Różne

2015-11-23

- Musiałby się pojawić nowy Józef Łuszczek – odpowiedział wprost szef TVP Sport Włodzimierz Szaranowicz. I chociaż problem transmitowania męskich biegów jest bardziej złożony, legenda dziennikarstwa ma wiele racji.

 

Oczekiwania kibiców i większości środowiska, by Telewizja Polska wykupiła prawa do transmitowania męskiego Pucharu Świata w biegach narciarskich, trwają w XXI w. od momentu, gdy nadawca publiczny w ogóle się biegami zainteresował. Po mistrzostwach świata w Libercu średnio nas to jeszcze obchodziło, bo wyczyny Justyny Kowalczyk przyćmiewały wszystkie problemy. Ale wraz z kolejnymi zimami apetyt rósł.

 

Poszukujący sponsora na sezon 2015/16 Maciej Staręga zwrócił ostatnio uwagę, że negocjacje z potencjalnymi podmiotami byłyby dużo łatwiejsze, gdyby o jego wynikach choć wspominało się przy okazji weekendowego studia narciarskiego w TVP. Olbrzymim atutem byłaby transmisja, w której w tak telewizyjnej konkurencji jak sprint oferowałby kilkanaście sekund ekspozycji swojej powierzchni marketingowej.

 

Słowa zapytanego niedawno o sprawę Włodzimierza Szaranowicza w zasadzie zamykają temat. - Najpierw sukces, który pociągnie za sobą zainteresowanie, później ewentualny ruch ze strony telewizji – powiedział jasno dziennikarz przytaczając przykład łyżwiarzy szybkich. Bródka, Czerwonka, Niedźwiedzki czy Szymański obecność na antenach publicznego nadawcy wyjeździli sobie w Soczi. Każdy obecny tam sportowiec mógł to zrobić. - Wspomnienia ze złotego medalu Zbyszka czy fantastycznej jazdy sztafet wciąż żyją we wspomnieniach. Ludzie chcą to oglądać, potwierdzają to statystyki. Wychodzimy temu naprzeciw – argumentował szef TVP Sport.

 

Sukcesy panczenistów to przykład idealny. Bo spójrzmy prawdzie w oczy - chociaż osiągnięcia Maćka napawają nas coraz większą dumą, w świecie błyskawicznego przepływu informacji i rosnących oczekiwań kibica są... niczym ważnym. Bo jak mówić i kazać milionom widzów fascynować się 7. lokatą w pojedynczych zawodach Pucharu Świata, podczas gdy Justyna Kowalczyk nie wdarła się na stałe do telewizyjnej ramówki nawet brązem ZIO w Turynie?

 

Zdaję sobie sprawę z ryzyka wysypu negatywnych komentarzy i słów, że „najpierw trzeba biegami zainteresować, a dopiero potem wymagać sukcesów i zbierać plony”. Tylko że w dobie komercjalizacji mediów i coraz bardziej ekskluzywnego rynku praw telewizyjnych nikt nie będzie sobie zawracał głowy pracą u podstaw. I nie oczekujmy tego. Telewizje kupują produkt, coś gotowego. Gdyby przekaz z biegów męskich był nad Wisłą opłacalny, już dawno byśmy je oglądali. „Ale misją TVP jest promowanie sportu, a nie wykazywanie zysków” - zarzucicie. Owszem, ale nie oznacza to, że Woronicza musi od razu pokazywać wszystkie dyscypliny i konkurencje. Biegi są – żeńskie. Bo interesują miliony, a nie setki widzów. Brutalna to i niewygodna prawda. Ale prawda.

 

Nie jest zadaniem Szaranowicza i komentatorów stacji zachęcanie nowych narciarzy do tego, żeby nie rzucali nart w kąt po pierwszej złapanej zadyszce. To misją m.in. Polskiego Związku Narciarskiego powinien być patronat nad młodzieżą i zachęcanie jej do robienia w życiu czegoś innego niż żarcie czipsów i ślęczenie w internecie. Ty, kibicu, chcąc zjeść jabłko nie idziesz do ogrodnika po sadzonkę – chcesz szybkiej i wymiernej korzyści. Choć nikomu z nas się to nie podoba, Telewizja Polska też.

 

Wam, panowie, pozostaje życzyć sukcesów.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 6

kibic

Opublikowano: 2015-11-23 15:05:22

Temat trudny ponieważ chodzi o kasę , ja jako prawdziwy kibic sportów zimowych chciałbym oglądać występy naszych biegaczy bez względu na to czy są pierwsi czy w pierwszej drugiej czy trzeciej dziesiątce , itd.., ps. inne sporty z udziałem naszych reprezentantów telewizja transmituje i wcale nie chodzi o to że polscy zawodnicy są najlepsi ,osobiście bardzo żałuję że taki UKŁAD który nie sprzyja niczemu i nikomu a dotyczy męskich biegów narciarskich utrzymuje się już od bardzo wielu lat ,

Rychu GKM

Opublikowano: 2015-11-27 08:44:23

kibic powiedz mi które dyscypliny TVP transmituje na otwartych kanałach a w których to Polska nie odnosi żadnych sukcesów bo poza nożną i od biedy koszykówką to ja takich dyscyplin nie kojarzę

Kibic

Opublikowano: 2015-11-23 18:32:26

PŚ w biegach narciarskich kobiet 2014/15: + zwycięstwa odniosło 8 zawodniczek: - 14x Bjoergen, - 6x Johaug, - 2x Oestberg - 1x pozostałe 5 zawodniczek + na podium stanęło 22 zawodniczki. PŚ w biegach narciarskich mężczyzn 2014/15: + zwycięstwa odnosiło 17 zawodników: - 3x Sundby, - 3x Pellegrino, - 3xKrogh, - 3xBransdal, - 2xP.Northug, - 2x D.Cologna, - 1x pozostałych 11 zawodników + na podium stanęło 33 zawodników. Bjoergen wygrywała klasyfikację generalną TDS odnosząc 5 zwycięstw w 7 startach. Sundby wygrał klasyfikację generalną TDS nie wygrywając ANI JEDNEJ konkurencji. Dlaczego to piszę? Aby zwrócić uwagę, że biegi męskie są bardzo nieprzewidywalne, przez co ciekawsze od żeńskich. Uważam, że gdyby dać możliwość oglądania biegów narciarski mężczyzn w TVP to bardzo wielu widzów pozostała by przy telewizorach, aby pooglądać fajną rywalizację od startu do mety, a nie tylko 2-3km po których wiadomo kto stanie na podium co niestety ma miejsce u kobiet, gdzie kilka zawodniczek znacząco przewyższa pozostałe (oby się to zmieniło w tym roku!). Pozdrawiam P.S. Jak się gdzieś pomyliłem w statystykach to przepraszam, ale obrazu całości na pewno nie zmieniłem.

chmiel

Opublikowano: 2015-11-23 19:03:42

niestety stopień ciekawości danych konkurencji w ich doborze jest bardzo daleko.

ms.

Opublikowano: 2015-11-23 19:35:48

Telewizja publiczna pokazuje tylko to co przyciąga dużą oglądalność, prawdziwi kibice sportow zimowych i tak raczej jeśli mają możliwość wybierają eurosport, gdzie nie ma takiej komercji a jest dużo więcej obiektywizmu. Na szczęście ja mam dostęp do eurosportu i eurosportu 2 ale wiele osób nie ma i jest skazana na transmisje w tvp. Biegi narciarskie kobiet też znikną,(już zostały ograniczone kiedy) Justyna Kowalczyk skończy karierę. Ale z drugiej strony nie ma się czemu dziwić że takie jest podejście telewizji ogólnotematycznych, jednak mogli by chociaż pokazywać więcej relacji na TVP SPORT.

kibic

Opublikowano: 2015-11-24 09:35:40

Dyrekcja i pracownicy TVP SPORT , bardzo prosimy o relacje z biegów narciarskich Pań oraz Panów , dziękujemy , pozdrawiamy /za dużo wazelinki ? chyba nie ponieważ rywalizacja w biegach jest naprawdę emocjonująca / ps. reklam i innych sportów jest pod dostatkiem w naszej telewizji dlatego chciało by się pooglądać biegi narciarskie

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl