Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Letni Bieg Piastów po raz szósty w Górach Izerskich

Inne sporty -> Inne

2018-08-24

Prawie 1500 zgłoszonych zawodników, piękne trasy, wiele atrakcji dla rodzin, koncert – Letni Bieg Piastów na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie odbędzie się w sobotę i niedzielę 25 i 26 sierpnia w rekordowej obsadzie.

 

Rozpoczęcie prac związanych z budową nowoczesnego ośrodka sportowego na Polanie Jakuszyckiej nie utrudni organizacji Letniego Biegu Piastów. Start i meta zostaną przesunięte na drogę z Jakuszyc na Samolot i Cichą Równię, a centrum logistyczne zostanie umieszczone na dużym parkingu w Jakuszycach. Miejsc parkingowych będzie mniej, niż zwykle, ale powinno ich wystarczyć. Tym bardziej, że niektórzy zawodnicy przyjadą na start koleją.

Na listach startowych Letniego Biegu Piastów znajduje się ponad 1400 osób. Wszystko wskazuje na to, że padną rekordy frekwencji w Jakuszyckim Ultramaratonie na dystansie prawie 50 kilometrów i Jakuszyckim Półmaratonie na 21 km oraz w rekreacyjnym marszu nordic walking. W pierwszym z tych biegów weźmie udział ponad ćwierć tysiąca biegaczy z całej Polski, a w drugim dwa razy więcej.

W programie jest także Jakuszycka Jedenastka na 11 km. Na dzieci czekają Wyprawa Zucha i Bieg Przedszkola.

Na ultramaraton i półmaraton limity uczestnictwa zostały wyczerpane, ale na jedenastkę, marsz i konkurencje dziecięce można zapisać się na stronie internetowej Biegu Piastów: www.bieg-piastow.pl.

Na starcie staną zawodnicy z całej Polski, jak również z Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Francji, Ukrainy i Irlandii.  Najdalszą drogę pokonała Anna Klimek z Dublina.

Podobnie, jak podczas zimowej edycji, mocną stroną Letniego Biegu Piastów są trasy. Zawodnicy odwiedzą między innymi Orle, Samolot, pobiegną wzdłuż Izery, pokonają uroczy fragment Kopalnia Stanisław-Wysoki Kamień-Zakręt Śmierci oraz wymagające odcinki o nazwach Woda Mineralna i Bez Łaski, znane dotychczas głównie z biegówek.

Letni Bieg Piastów to także wiele atrakcji pozasportowych, również dla kibiców: koncert zespołu Me Myself and I (partnerem głównym koncertu jest Interferie Sport Hotel Bornit), Expo ze stoiskami producentów sprzętu sportowego, foodtrucki z rozmaitymi potrawami, jak również otwarcie trasy „PKP Intercity. Pociąg do Gór”.

To ostatnie wydarzenie jest efektem nawiązania współpracy partnerskiej Biegu Piastów z PKP Intercity. Firma ta będzie patronem Górnego Duktu, a uroczyste otwarcie uświetni bogatym zestawem atrakcji dla wszystkich. Urządzi strefę fitness dla dorosłych, zorganizuje gry i zabawy dla dzieci, udostępni lornetki do obserwacji okolicy.

Po raz kolejny Letni Bieg Piastów wspierany jest przez Szklarską Porębę. Nosi ona miano Stolicy Biegu Piastów. Zawodnicy, którzy ukończyli półmaratony w ramach Maratonu Karkonoskiego i Wielkiej Pętli Izerskiej, a teraz dołożą do tego pokonanie Jakuszyckiego Półmaratonu, sklasyfikowani zostaną w Pucharze Szklarskiej Poręby w Półmaratonach. Najlepsi zostaną nagrodzeni i uhonorowani na podium.

 

bieg piastów

wizualizacja miejsca zawodów

 

O swoich sukcesach każdy będzie mógł poinformować bliskich na kartkach pocztowych ze specjalnym datownikiem, który szykuje na Letni Bieg Piastów Poczta Polska – po raz kolejny partner jakuszyckich zawodów.

Jeśli ktoś nie startuje, albo udział w zawodach mu nie wystarczy, może poćwiczyć w strefie sportu w pobliżu startu i mety, gdzie Termy Cieplickie (partner Letniego Biegu Piastów) przygotowały różne atrakcje dla miłośników rekreacji. Będzie też strefa chilloutu na piasku, z leżakami i puffami, jak również animacje dla dzieci i dorosłych.

W ramach Jakuszyckiego Ultramaratonu swój setny maraton pobiegnie jeleniogórzanin Wiesław Dul – jeden z najwierniejszych Piastów, startujący w Jakuszycach od 1979 roku. Wyczyn 66-letniego biegacza, startującego w maratonach od niemal 40 lat, elektryzuje środowisko biegowe w całym kraju. Wiesław Dul zaprosił do udziału i kibicowania wielu znajomych i przyjaciół, których poznał na biegowych szlakach. Otrzymają od niego specjalne medale.  On zaś otrzyma wykonaną specjalnie na tę okazję figurkę, która upamiętni jego sto maratonów. Fundatorami figurki są przyjaciele Wiesława Dula z tras biegowych.

Bogaty i wszechstronny program Letniego Biegu Piastów jest możliwy dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i firm. Sponsorem generalnym jest PKO Bank Polski, głównym KGHM Polska Miedź, a partnerami Poczta Polska, PKP Intercity, Termy Cieplickie, Brubeck oraz Interferie. Wydarzenie wspierane jest także przez Szklarską Porębę, samorząd wojewódzki Dolnego Śląska i Jelenią Górę.  Organizatorem Letniego Biegu Piastów jest Stowarzyszenie Bieg Piastów, a jego areną teren Nadleśnictwa Szklarska Poręba – sprawdzonego od lat przyjaciela biegaczy i innych miłośników ruchu w cudownych okolicznościach przyrody Gór Izerskich.Podczas Letniego Biegu Piastów zawodnicy wezmą także udział w akcji charytatywnej na rzecz Weroniki i Wiktorii. 16-letnie siostry urodziły się jako wcześniaki, co spowodowało wiele komplikacji w ich życiu. 

 

6. Letni Bieg Piastów

Program

25 sierpnia, sobota

godz. 9 – start Jakuszyckiego Ultramaratonu

godz. 9:30 – otwarcie trasy „PKP Intercity. Pociąg do gór”

godz. 10 – start Jakuszyckiego Półmaratonu

godz. 10:20 – Wyprawa Zucha

godz. 13 – dekoracja zwycięzców półmaratonu

godz. 14 – koncert Me, Myself & I

godz. 15 – dekoracja zwycięzców ultramaratonu

26 sierpnia, niedziela

godz. 10 – start Jakuszyckiej Jedenastki

godz. 10:20 – start Rekreacyjnego Marszu Nordic Walking

godz. 10:30 – Bieg Przedszkolaka

godz. 12 – dekoracja najlepszych na 11 km

 

 

Rowerowy Bieg Piastów 29 września

Około 55, 41i 19 kilometrów mają dystanse GIGA, MEGA i MINI, czyli Rowerowy Bieg Piastów. Odbędzie się 29 września na trasach Gór Izerskich ze startem i metą w Jakuszycach. Wszystkie miejsca na listach startowych (ponad 800) zostały już zajęte.

Po zakończeniu Rowerowego Biegu Piastów odbędzie się dekoracja najtwardszych Piastów. Ci, który ukończą na najdłuższych dystansach Rowerowy Bieg Piastów i Letni Bieg Piastów, a zimą uczyni to podczas Biegu Piastów, otrzymają statuetki dla zdobywców Wielkiego Jakuszyckiego Szlema!

 

informacja prasowa organiztora

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl