LAKE PLACID 1980-JAK TO BYŁO.

Inne sporty -> Olimpizm

2010-02-02

Igrzyska Olimpijskie w Lake Placid 1980.W narciarstwie klasycznym mieliśmy reprezentację składającą się z 8 zawodników.W kombinacji norweskiej reprezentowali nas :Kazimierz Długopolski ,Stanisław Kawulok,Jan Legierski i Józef Pawlusiak.W skokach:Stanisław Bobak,Piotr Fijas,Stanisław Pawlusiak, oraz w biegach narciarskich nasz jedynak Józef Łuszczek.Niestety ponownie na ZIO nie udało się zdobyć medalu.Najwięcej gromów spadło na aktualnego wtedy Mistrza Świata Józefa Łuszczka, którego 5 (30km) i 6 (15km) miejsce władze (komunistyczne) uznały za porażkę.Miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli jeszcze Jan Legierski -10 w kombinacji norweskiej i także dziesiąte Stanisław Bobak na skoczni małej (K70).Kombinatorzy (obecni) o takiej grupie na razie mogą pomarzyć (chociaż idzie im coraz lepiej), 10 miejsce Legierskiego (2 czas biegu), 17 był Pawlusiak, 24 Długopolski i 27 Kawulok.Biorąc pod uwagę, że igrzyska były jednocześnie MŚ, 4 kombinatorów w 30-tce, to było coś.To na igrzyskach w USA doszło do pierwszego słynnego pojedynku na paznokieć, zwycięzca biegu na 15km Szwed Thomas Wassberg wygrał olimpijskie złoto o jedną setną sekundy z słynnym olbrzymem z Finlandii Juhą Mieto.Spowodowało to decyzję FIS, że następne zawody będą mierzone w dziesiątych, a nie setnych sekundy i tak zostało do dzisiaj.Ósme miejsce w biegu na 30 km zajął kolejny Fin Harry Kirvisniemi, który , co ciekawe,w wieku 43 lat podczas MŚ w Lahti (2001) zajął czwarte miejsce w biegu na 15 kilometrów.Sztafetę kobiet wygrało NRD-dla młodszych podaję, że był kiedyś taki kraj jak Niemiecka Republika Demokratyczna.Klasyfikację medalową wygrał Związek Radziecki (tak, tak, też był taki kraj) zdobywając 10 złotych medali, najwięcej medali zdobyło jednak NRD, aż 23 w tym 9 złotych.Lake Placid to pierwszy odcinek skrótowego cyklu jaki chcemy przedstawić przed startem Igrzysk w Vancouver.Ciekawostki, występy naszych reprezentantów, nazwiska ludzi, które wciąż figurują w naszym narciarskim świecie.