Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Słowacy o ZIO 2022 w Krakowie.

Inne sporty -> Olimpizm

2012-10-24

olimpiada kolkaPolsko-Słowacka kandydatura nabiera kształtów.
Przewidywany budżet Zimowych Igrzysk Olimpijskich planowanych na rok 2022 w Krakowie wynosi od 1,5-1,8 miliarda dolarów.

Polska propozycja na zorganizowanie wspólnie ze Słowacją ZIO nabiera "rakietowego" tempa.
Przewodniczący PKOL i Słowackiego Komitetu Olimpijskiego panowie Andrzej Kraśnicki i František Chmelár podpisali w ub.sobotę w Krakowie z prezydentem Jackiem Majchrowskim deklarację o wspólnej kandydaturzedo organizacji ZIO Kraków 2022.

Miastem gospodarzem miałby być Kraków, gdzie wg.polskich mają się odbyć uroczystości otwarcia i zamknięcia Igrzysk oraz dyscypliny halowe (łyżwy, curling itd.)
Zakopane ma być centrum konkurencji klasycznych, biathlonu i snowboardu.Na Słowacji zaplanowano turniej hokeja na lodzie i konkurencje alpejskie a Jasnej.
Jedynym problemem są konkurencje torowe: saneczki,skelthon i bobsleje.Wobec protestów ekologów prace w Krynicy Zdroju są nierealne, rozważa się kandydaturę Myślenic.

"Gdyby nie poparcie władz lokalnych samorządowych i państwowych, pomysł organizacji Zimowych Igrzysk nie miałby szans" - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

"Przewidywany budżet imprezy wg. inicjatorki projektu posłanki Jagny Marczułajtis-Walczak oscyluje od 1,5 do 1,8 miliarda dolarów.Dofinansowanie z MKOL wyniosłoby ok.. 640 milionów dolarów.Premierzy Polski- Donald Tusk i Słowacji -Robert Fico już rozmawiali na ten temat w Brukseli"- powiedział agencji SITA przew.Słowackiego Komitetu Olimpijskiego František Chmelár.

 

"Kraków jako centrum Igrzysk nam nie przeszkadza.Deklaracja, którą podpisaliśmy potwierdza dobra wolę współpracy z Polakami przy walce o organizację zimowej olimpiady.Następnym krokiem musi być przygotowanie konkretnego projektu.O szczegółach jeszcze nie rozmawiamy, uważam, że byłoby to przedwczesne.Zarówno w Polsce jak i u nas istnieje polityczne poparcie dla tego projektu.Premierzy Polski- Donald Tusk i Słowacji -Robert Fico już rozmawiali na ten temat w Brukseli- powiedział agencji SITA przew.Słowackiego Komitetu Olimpijskiego František Chmelár.

W związku z przygotowaniami polsko-słowackiej kandydatury rozważa się projekt połączenia kolejowego Krakowa z głownymi ośrodkami tatrzańskimi po obu stronach granicy.

Wg. Gazety Krakowskiej szef Słowackiego Komitetu rozmawiał o 5-cio kilometrowym tunelu mającym połaczyć obie strony Tatr , który sfinansowano by z funduszy europejskich.

Polacy chcą także rozbudować sieć dróg, planują połączenie lotniska Balice w Krakowie z Nowym Targiem i Popradem.Inwestycje tego projektu mają pochłonąć do 2020 roku 3,5 miliarda złotych.

Pomysłów jest bardzo dużo.Najważniejsze jednak to pełne poparcie polskiego rządu- powiedziała Jagna Marczułajtis - Walczak.

Zgłoszenie kandydatury jest możliwe do końca października 2013.W listopadzie 2013 kandydaci muszą złożyć kwotę 150 tysięcy dolarów jako zaliczkę, a w marcu 2014 gwarancje rządowe.
O miejscu rozegrania ZIO 2022 dowiemy się w sierpniu 2015 roku po kongresie MKOL w malezyjskim Kuala Lumpur.

Źródło: sport.sk/ Denník Šport, Gabriel Bogdányi+SITA

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl