Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Władze Krakowa o IO: „Nie ma sensu przeprowadzać referendum”

Inne sporty -> Olimpizm

2013-11-14

81 procent Polaków opowiada się za organizacją zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich 2022 w Krakowie - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska, a przedstawionych w czwartek w Urzędzie Miasta Krakowa.


Badania opinii publicznej zostały wykonane między 28 października a 2 listopada na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa. Ankietowani byli mieszkańcy Krakowa (500 osób) i Małopolski (500 osób) oraz innych regionów kraju (1 tys. osób).

„Zdecydowana większość Polaków (72 proc.), a także krakowianie i Małopolanie chcą, by Igrzyska Olimpijskie - jakiekolwiek - były organizowane w Polsce. Na pytanie zadane wprost, czy jest pan, pani za czy przeciw organizacji ZIO w 2022 r. w Krakowie, 81 proc. Polaków odpowiedziało pozytywnie" – mówiła w czwartek zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka.

Z ankiety wynika, że za organizacją zimowych igrzysk olimpijskiej i paraolimpijskich w Krakowie w 2022 r. jest 81 proc. pytanych Polaków, przeciw 14 proc. Nieco niższe jest poparcie dla tej idei w samej Małopolsce - za jest 79 proc. respondentów, przeciw - 16 proc. oraz w Krakowie – za 66 proc. ankietowanych, przeciw 29 proc. We wszystkich tych grupach 5 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi „trudno powiedzieć".

Z badań wynika, że za organizacją igrzysk są przede wszystkim ludzie młodzi, a poparcie dla tego pomysłu maleje wraz z wiekiem. Większe uznanie inicjatywa ta znajduje wśród mieszkańców wsi i małych miasteczek, mniejsze wśród osób z wyższym wykształceniem.

Większość ankietowanych (61 proc. Polaków, 58 proc. krakowian i Małopolan) uważa, że igrzyska przyniosą więcej korzyści niż strat.

Wśród korzyści wynikających z organizacji igrzysk ankietowani wymieniali: wzrost atrakcyjności turystycznej, poprawę jakości i dostępności infrastruktury sportowej, rozwój sieci dróg, wzrost znaczenia Polski na arenie międzynarodowej oraz wzrost gospodarczy w Małopolsce. Wśród zagrożeń respondenci wskazali: kłopoty z utrzymaniem powstałych obiektów sportowych i wzrost zadłużenia Małopolski.

Poprawy stanu środowiska naturalnego przy okazji igrzysk spodziewa się 38 proc. Polaków, 37 proc. Małopolan i tylko 26 proc. krakowian. Około jednej trzeciej ankietowanych uważa, że może dojść do kompromitacji organizacyjnej.

Według ankietowanych, gdyby ZIO odbyły się w Krakowie, najbardziej skorzystaliby na tym lokalni przedsiębiorcy i firmy sponsorujące. 70 proc. badanych Polaków chciałoby obejrzeć zmagania sportowe na żywo, ale tylko 18 proc. chciałoby się zaangażować w przygotowania jako wolontariusz.

Badania kosztowały ok. 31,5 tys. zł.

Jak podkreśliła przewodnicząca Komitetu Konkursowego Kraków 2022 Jagna Marczułajtis-Walczak, wyniki tego sondażu, jak i czterech innych przeprowadzonych wcześniej na zlecenie mediów, są pozytywne.

„MKOl nie wymaga przeprowadzenia referendum w sprawie organizacji igrzysk i nasze prawo także nie mówi, że musi się ono odbyć, dlatego opieramy się na badaniach opinii publicznej" - mówiła posłanka PO.

Jak zaznaczyła, to dopiero początek całego procesu starań, przed nami pół roku pracy nad wnioskiem aplikacyjnym. „Dopiero w lipcu 2014 r. zostaną wyłonione miasta kandydaci. Do tego czasu będziemy przeprowadzać spotkania, debaty publiczne i konsultacje społeczne" – podkreśliła.

Przeciwnicy organizacji olimpiady w Krakowie założyli profil na Facebooku i nie składają broni. Marczułajtis–Walczak deklarowała w czwartek, że chętnie spotka się z każdym, kto ma wątpliwości.

Władze Krakowa podkreślają, że przy tak dużym poparciu dla organizacji igrzysk nie ma sensu przeprowadzać w tej sprawie ogólnokrajowego referendum, które kosztowałoby (sądząc po kosztach referendum sprzed kilku lat ws. przystąpienia Polski do UE) ok. 80 mln zł.

Marczułajtis podała, że na proces konkursowy związany ze staraniami o igrzyska ma być przeznaczone 48 mln zł; z czego 26 mln ma pochodzić z budżetu państwa, a 22 mln z budżetów samorządów.

PKOl 7 listopada wysłał do siedziby MKOl w Lozannie wniosek aplikacyjny Krakowa o prawo organizowania XXIV zimowych igrzysk olimpijskich i XIII paraolimpiady w 2022 roku. Polska po raz drugi ubiega się o zimowe igrzyska - poprzednio olimpiadę w 2006 roku chciało zorganizować Zakopane. Zawody te odbyły się w Turynie.

Konrad Rakowski Źródło: PAP

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl