Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Newsweek o IO w Krakowie - brak przetargów, wycieczki i praca dla znajomych [OŚWIADCZENIE + WIDEO]

Inne sporty -> Olimpizm

2014-02-26

W najnowszym numerze Newsweeka możemy przeczytać co nieco o kulisach związanych z organizacją Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022 roku. Poniżej cytujemy kilka fragmentów, które pochodzą z tekstu Wojciecha Cieśli. Dołączamy także oświadczenie Komitetu Konkursowego Kraków 2022.

 

Luty 2014 roku. Komitet Konkursowy Kraków 2022 działa od jesieni, kilka pokoi na pierwszym piętrze biurowca na Grunwaldzkiej. Luźna atmosfera. Pogaduszki i pomstowanie na zepsutą drukarkę. To nie najgorsze miejsce do pracy. Pieniądze przyzwoite: średnia płaca to 5,1 tys. zł brutto.

 

Na co dzień pracą zespołu zawiaduje Rafał Dyląg. Mówi urzędnik krakowskiego magistratu (prosi o anonimowość): – To znajomy pani Marczułajtis. Nie szło mu w biznesie, przyjęli go, gdy latem 2013 roku idea olimpiady nabrała tempa. Wcześniej zasiadał we władzach spółek z grupy Equus. To była jedna z najsłynniejszych upadłości w Krakowie, duża firma transportowa. Był tam prezesem. Jagna Marczułajtis, e-mailem: – Dyląg nie zasiadał we władzach „firmy, która spektakularnie upadła”, bo w momencie, gdy ta składała wniosek o upadłość, nie był członkiem jej władz.

 

Wśród pracowników Komitetu Konkursowego jest Patrycja Tocka, zastępczyni Dyląga. Dziwne, bo oficjalnie jest szefową biura poselskiego Jagny Marczułajtis. „Pani Tocka rozpoczęła pracę w Komitecie po zakończeniu pracy w biurze poselskim, gdzie była dyrektorem biura. Jako osoba od początku zaangażowana w Projekt ZIO obecnie jest na urlopie bezpłatnym w biurze poselskim, a w Komitecie jest zatrudniona na umowę o pracę” – wyjaśnia w e-mailu rzecznik Komitetu.

 

Choć w Komitecie Konkursowym pracuje 11 osób, to nie one odpowiadają za starania o zgodę MKOl na igrzyska. Za ponad 18 mln zł dokumenty dla MKOl wypełni Event Knowledge Services (EKS). (…) Oficjalnie na promocję idei ZIO 2022 w Krakowie idzie 12 mln zł z budżetu państwa. Do tego pieniądze samorządów. Nie ma jednego podmiotu ani konta, przez które przechodzą pieniądze na starania o olimpiadę. Etaty pracowników Komitetu, miliony dla Event Knowledge Services (EKS), wycieczki urzędników do Soczi czy spoty w telewizji finansowane z różnych źródeł. Na jakich zasadach? Różnie. Pewność można mieć co do jednego: zawsze wydawane są publiczne środki.

 

Film reklamujący igrzyska w Krakowie. Koszt produkcji: ponad pół miliona złotych. Konia z rzędem temu, kto znajdzie ogłoszenie o konkursie czy zamówieniu z wolnej ręki. Jak wybrano reżysera i producenta? Po prostu wybrano. Pieniądze na film i czas antenowy dla reklamówki przed sylwestrem wyłożyło Ministerstwo Sportu - ok. 1,3 mln zł. Ale już za czas antenowy reklamówki w czasie igrzysk w Soczi - ponad 123 tys. zł - z innego konta wpłaciło miasto Kraków. (…) Na olimpiadę do Soczi Komitet wysłał aż 9 osób, płacąc za wyjazd niemal 90 tys. zł. Urzędnicy pojechali podpatrywać igrzyska, promować Kraków i uczyć się, jaki wypełnić wniosek aplikacyjny.

 

Walka o olimpiadę przeniosła się na Facebook. Skutek? Do niedawna najwięcej zwolenników zimowych igrzysk pochodziło z upalnego Kairu. Tak wynikało z facebookowej strony „Chcemy zimowych igrzysk olimpijskich w Krakowie” - ktoś po cichu dokupił fanów, traf chciał, że zarejestrowanych w Egipcie. Gdy sprawa wyszła na jaw, fani znad Nilu zostali zastąpieni innymi.

 

Cały tekst można przeczytać w najnowszym numerze Newsweeka.

 

Publikujemy także odpowiedź Komitetu Konkursowego Kraków 2022 na powyższy artykuł. Aby przeczytać oświadczenie kliknij TUTAJ.

 

Poniżej prezentujemy jeszcze najnowszą debatę Jagny Marczułajtis-Walczak (PO) z Anną Grodzą (Twój Ruch) na temat IO w Krakowie. Miała ona miejsce w ramach programu "To był dzień otwarcie" na antenie Polsat News (24.02.2014).

 

 

KR Źródło: Newsweek

Komentarze - 12

skiman

Opublikowano: 2014-02-25 20:17:49

Teraz już wiem po co te Igrzyska, dla krewnych i znajomych przysłowiowego królika. Jagna ja też chcę pracę!!

pawel

Opublikowano: 2014-02-26 11:26:49

Prędzej zorganizują igrzyska na saharze niż w Polsce. Nie jesteśmy ani trochę przygotowani na organizację ZIO, nie mamy przecież żadnych obiektów oprócz skoczni. Takie potęgi jak Niemcy czy Szwecja otwarcie mówią że nie stać ich na zorganizowanie ZIO a mają przecież obiekty i nieporównywalna infrastrukturę. Komitet organizacyjny weźmie ogromne pieniądze za to że jesteśmy kandydatami i będą tak kandydować do końca świata żeby dostać łatwy cash za nic.

Raku

Opublikowano: 2014-02-26 13:32:54

Ja nawet bym chciał IO w Polsce, tylko się zestarzałem i po prostu już nie wierzę, że wszyscy, którzy wydają publiczne pieniądze będą je szanować. To jest po prostu niemożliwe. Obecnie lekką ręką wydaje się miliony na etapie promocji, a strach pomyśleć co będzie dalej. Oświadczenie komitetu raczej mnie średnio przekonało.

fan

Opublikowano: 2014-02-26 11:44:52

Mafia z PO w akcji...

taka prawda

Opublikowano: 2014-03-26 10:53:20

Każdy sądzi po sobie kolego z PiSLD czy tam z RP!

Bart

Opublikowano: 2014-02-26 15:02:30

Mogliście oszczedzić już tego linku do programu z towarzyszem Bęgowskim (vel. Grodzka)

Raku

Opublikowano: 2014-02-26 19:09:37

Akurat Anna Grodzka tym razem wzięła sprawę na "chłopski rozum" i prowadziła całkiem rzeczową dyskusję;) A program jest całkiem fajny, bo też z pytaniami od publiczności, więc osobiście polecam do obejrzenia bez względu na sympatie polityczne.

SKF MAGURA

Opublikowano: 2014-02-27 08:32:55

Zastanówcie się, rząd i tak wyda pieniądze w najbliższych latach, jak nie na igrzyska to na coś innego na ci i tak nie mamy na to wpływu, więc Jagna dobrze kombinuje, aby powstało chociaż kilka ośrodków sportowych i nieszczęsna zakopianka. Oglądnąłem sobie tą dyskusje i wszyscy uczestnicy to osoby, które nie mają pojęcia o sporcie, np: chłopak ze stowarzyszenia studentów mówi, że wystarczy nam tylko kilka dyscyplin sportu , w których będziemy dobrzy po co wszystkie (ale i tak te nie mają odpowiedniej infrastruktury), z kolei Grodzka, sugeruje że Jagna chce obiekty tylko w swoim otoczeniu (Zakopane), a po co? Proste. Trenuje się na wysokościach aby mieć lepszą wydolność (tak w skrócie, ale Wy o tym wiecie. Reasumując, cokolwiek w rządzie wymyślą to i tak my będziemy mieć tyle i ile sami sobie wypracujemy. Prowadzę firmę i rozrost dyskontów niszczy Polski handel,więc uważam, że przy igrzyskach pracę znalazłoby chociaż kilka tysięcy ludzi jak nie więcej i podreperowałoby sobie budżet.

Raku

Opublikowano: 2014-02-27 10:28:09

"Zastanówcie się, rząd i tak wyda pieniądze w najbliższych latach" - z takim podejściem się nigdy nie zgodzę, bo to jest cofanie się do czasów komuny, czyli wydajemy a co będzie później to się zobaczy... Idąc takim tokiem rozumowania, to ma to jakiś sens, ale wyrzucanie tak ogromnych pieniędzy w błoto jest jednak średnio racjonalne. Wszyscy dobrze wiemy, że pewniakiem jest Oslo, a IO jeszcze nigdy w historii nie było łączone, więc MKOL nie będzie chętnie patrzył na łączenie się ze Słowacja. Gwarantuje Ci, że jakby przeznaczyć wszystkie pieniądze z komitetów organizacyjnych Zakopanego na MŚ i z obecnego komitetu na IO, to na prawdę można by polski sport rozwinąć. Jeśli oglądałeś dyskusję, to nie padł tam jeszcze jeden ważny argument, którym Jagna się fałszywie podpiera - W KAŻDYM z miast sondaże były dużo lepsze niż realny wynik głosowania, więc to po prostu żaden argument.

SKF MAGURA

Opublikowano: 2014-02-27 10:54:49

Raku masz zupełną rację, że nawet znikoma część kwot na igrzyska była by wstanie uzdrowić Polski sport zimowy, ale tak nie będzie, nie oszukujmy się. Polityka rządzi się swoimi prawami. Zaznaczam, że jest to moje osobiste zdanie na ten temat, poza tym mieszkam i pracuję na Podhalu oraz współpracuję z lokalnym klubem oraz dwoma gminami, której włodarze myślą tylko o własnych du.... pozdrawiam.

pyra

Opublikowano: 2014-03-26 10:50:17

Jak widać kampania do europarlamentu nawet na skipol! I jakże inaczej: PO mafia Marczułajtis dorabia się i jej znajomi na aplikacji do IO2022 itd. żenujące oskarżenia. I kto to wymyśla a np. pan Cieśla z Newsweeka : ten sam ton te same bzdury jak przy organizacji Euro2012 pamiętam teksty takich dziennikarzy jak pan Cieśla na dwa dni przed rozpoczęciem tej imprezy jak to zawalą się stadiony lotniska doprowadza do katastrofy a kibice z zagranicy bedą jeździć polnymi drogami i szukać noclegu w lesie na "syberi" bo taki obraz wynika z ich dziennikarskiego dochodzenia! Jak było? dla gości z zagranicy super patrząc na drogi kolej infrastrukturę w miastach gospodarzach i nie tylko super ale co tam przecież my wiemy lepiej było źle be i samo złodziejstwo mimo że jak się okazało złodziejstwo dotyczyło "prawdziwych " polaków co to zamiast zawieść tłuczeń na budowę zawieźli do swoich domów! I wtedy też opowiadano ile to żłobków można było zbudować i "innych" potrzebnych obiektów sportowych wyśmiano orliki które też były tylko po to żeby ktoś tam mógł sie dorobić : czytaj PO, a jak okazało się że to super pomysł to "ojców" tego pomysłu było tyle co orlików albo opowiadanie że stoją zamknięte i to wina Tuska! Nie jestem zwolennikiem IO w Polsce ale co innego rzeczowa dyskusja a co innego opowiadanie bajek o tym jak można by rozwinąć polski sport z aplikacji do MŚ czy teraz do IO głupi slogan i tyle wystarczy zobaczyć ile kosztowały aplikacje o MŚ w siatce czy PR i jakie to przyniosło efekty w postaci chociażby SMS- ow o profilu siatki bez aplikacji nie byłoby zainteresowania ani sponsorów ani MSiT!

Raku

Opublikowano: 2014-03-26 13:37:50

Jaka kampania? Jest przecież odpowiedź komitetu, jest debata z udziałem Marczułajtis. Do mnie w zasadzie przemawia jeden argument - jak te pieniądze nie zostaną zmarnowane na IO to zostaną zmarnowane inaczej i możliwe, że dużo gorzej. Natomiast ten argument nie powoduje tego, że nie można patrzeć na ręce komitetowi. Bardzo dobrze, że dziennikarze to kontrolują, choćby to było przesadzone.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl