Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Podstawy serwisowania nart!

Kocham biegówki -> Artykuły

2019-01-02

Biegi narciarskie to sport, który poza dobrym przygotowaniem przez zawodnika wymaga również dobrze przygotowanego sprzętu. Zapraszam na słów kilka o podstawach serwisowania nart!

 

Odpowiednia struktura nart, parafina, proszek, przyspieszacze, a w przypadku klasyka jeszcze wiele możliwości smarowania nart „na trzymanie”. Profesjonalne przygotowanie nart na start dla zawodników jest czasochłonne, wymaga dużo pracy grupy doświadczonych osób. Dobór nart, testowanie smarów i na koniec przygotowanie odpowiedniej pary do startu to godziny pracy. W przypadku imprez mistrzowskich serwismeni zjawiają się na trasach zawodów na wiele dni przed zawodnikami i testują różne opcje smarowania. Dziś absolutne podstawy, jak powinniśmy dbać o nasze narty szykując je tylko na treningi, czy wycieczki.

 

Dla podstawowej konserwacji nart nakłada się na nie parafinę. Jeśli nigdy się z nią nie spotkaliście wyobraźcie sobie woskową świecę. Za pomocą odpowiednio rozgrzanego żelazka parafinujemy narty. Robi się to dla dłuższej żywotności ślizgu i aby nasze narty były szybsze. Zaparafinowane narty muszą ostygnąć. Jest to również najlepsza opcja do ich transportu, aby uniknąć porysowania ślizgów. Przed wyruszeniem na trening wosk z nart trzeba zdjąć. Używamy do tego specjalnych cyklin i szczotek. Wprawionemu serwismenowi z dobrym sprzętem zarówno parafinowanie, jak i zdejmowanie wosku zajmie kilka minut. Jeśli jednak nie mamy możliwości zrobić tego samemu, cena takiej usługi to około 20-30 zł. Nie trzeba tego robić po każdym treningu, ale co kilka sesji warto. Krytyczny moment, kiedy należałoby posmarować narty to wtedy, gdy ślizg nart zaczyna zmieniać kolor na szary.

 

W przypadku biegania klasykiem wśród amatorów bardzo popularne są narty z łuską, zawodnicy natomiast często wybierają narty z wkładką, tzw. twin skin, jeśli jednak decydujemy się na smarowanie nart na trzymanie jest to kolejne wyzwanie dla serwisu. Smary dobierane są ze względu na panujące na trasie warunki atmosferyczne. W przypadku zmiennej pogody zdarza się, że z dnia na dzień trzeba narty czyścić i smarować na nowo. Jeśli warunki są podobne, można uzupełnić tylko smarowanie z poprzedniego treningu. Gama produkowanych smarów jest bardzo szeroka i dobór odpowiednich to bardziej skomplikowane zadanie. W przypadku amatorów potrzebujących pewnego smarowania nart na trzymanie na przykład na zawody warto udać się do doświadczonych serwisantów.

 

Arkadiusz Posiadała

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl