Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

36 Bieg Gwarków odwołany

Kocham biegówki -> News

2017-01-21

Oczywiście odwołanie Biegu Gwarków to informacja trochę na wyrost, nie można odwołać imprezy, której terminu rozegrania nawet nie podano, jednak informujemy o tej trochę kuriozalnej sytuacji. Dyrektor spółki Pol Aqua Mariusz Gwalik, która w ostatnich latach organizowała imprezę oficjalnie oficjalnie odwołał tegoroczny Bieg Gwarków.

 

Jeszcze w październiku 2016 czytaliśmy na skipolu:

Bieg Gwarków to jedna z naszych dwóch największych imprez. Nie pozwolimy jej zaniedbać – zapewnia Tomasz Durajczyk, współorganizator legendarnego niegdyś wałbrzyskiego wydarzenia, które z różnych względów straciło swój blask. Pełny tekst TUTAJ.

 

"Zadecydowały względy formalno-organizacyjne i finansowe. Koszty przeprowadzenia zawodów były bardzo duże, a efekt promocyjny niewspółmierny do poniesionych nakładów" – dodał prezes.

Rywalizacja w pobliżu schroniska „Andrzejówka” koło Rybnicy Leśnej w Górach Suchych zwykle kojarzona była z gminą Wałbrzych, a tymczasem jest to teren gminy Mieroszów.

"Cały ciężar przygotowania i przeprowadzenia imprezy spoczywał na gminie Wałbrzych i naszej spółce – wyjaśnił. Jeśli impreza o bogatych tradycjach ma być w przyszłości kontynuowana, niezbędne będzie uaktywnienie się gospodarzy tamtego rejonu i ich większa partycypacja w kosztach" – dodał Gawlik.

W koszty organizacji biegu należy wliczyć wynajem sprzętu, którego spółka nie posiada, a jest coraz bardziej zaangażowana w organizację zawodów, w tym międzynarodowych oraz licznych zgrupowań.

"Chodzi przede wszystkim o ratraki i skutery śnieżne. W tym roku tak się złożyło, że sprzęt został przeznaczony na potrzeby organizatorów ME w biathlonie w Dusznikach–Zdroju" – sprecyzował.

Gawlik zdaje sobie sprawę, że decyzja wywoła wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród uczestników, wiernych zawodom od lat.

"Nie jest mi to obojętne i odczuwam duży żal z powodu konieczności odwołania biegu. Ale realia ekonomiczne są nieubłagane" – podkreślił. 

Wcześniej na przeszkodzie w przeprowadzeniu rywalizacji pod szczytami Klina i Waligóry kilkakrotnie stawał brak śniegu, co było przyjmowane ze zrozumieniem przez narciarzy.

Na razie nie wiadomo, jakie będą w przyszłości losy tradycyjnych zawodów.

Inicjatorem Biegu Gwarków był Julian Gozdowski, późniejszy twórca i wieloletni komandor Biegu Piastów. Pierwsze „Gwarki” odbyły się 26 lutego 1978 roku z udziałem 3048 zawodników.

Były później drugim pod względem wielkości w Polsce po „Piastach”, gromadząc na starcie m.in. górników z kopalń w całym kraju. Na trasach „Gwarków” nawiązano wiele przyjacielskich kontaktów.

Uczestniczyli w nich także zawodnicy z zagranicy, przede wszystkim z Czech.

"Trudno mi opisać smutek z powodu tej decyzji. +Gwarki+ były ważnymi etapami w moim życiu" – powiedział 77-letni Józef Żuk z Wałbrzycha, uczestnik wszystkich 35 biegów, m.in. na najdłuższym dystansie 25 km.

 

źróło: PAP/informacja własna

od redakcji: przypomnijmy, że Bieg Gwarków jedną z największych imprez w biegach narciarskich w Polsce odwoływano w latach 2014 i 2016.

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl