Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Sukces organizacyjny I edycji biegu narciarskiego Uphill Turbacz XC

Kocham biegówki -> News

2017-03-13

 

Ponad stu zawodników na liście startowej, świetne warunki śniegowe, uśmiechnięci pasjonaci biegania, atrakcyjne nagrody oraz kadrowicze - I edycja TURBACZ XC za nami!

11 marca w Obidowej odbyła się I edycja wyścigu narciarskiego stylem klasycznym z Obidowej na Turbacz trasą „Śladami olimpijczyków. Zawodnicy mieli do pokonania 11 kilometrów przepięknej widokowo trasy, na której odnotowujemy 500 m przewyższenia.

 

Pierwszy raz w historii podczas amatorskiego wyścigu organizatorzy przygotowali dwie kategorie - PRO (dla zawodników z licencją PZN) oraz OPEN (dla amatorów i pasjonatów biegówek). Oprócz rywalizacji o najwyższe miejsce na podium, zawodnicy walczyli o wyznaczenie pierwszego oficjalnego rekordu trasy! Na kartach historii zapisał się Jan Antolec z Obidowej wygrywając kategorię PRO i tym samym ustalając rekord trasy, który od soboty wynosi 42,59 minuty. Najszybszą kobietą w kategorii PRO była reprezentantka Polski Kornelia Kubiińska ze Skawy.

Warunki na Turbaczu były bardzo dobre, bardzo dobrze przygotowana była również  trasa. Piękny krajobraz, warunki śniegowe idealne. Jestem bardzo zadowolony, że coś takiego się dzieje w Obidowej, w mojej miejscowości – powiedział Jan Antolec. Rekord trasy należy do mnie, ale mam nadzieję że zostanie szybko pobity, żebyśmy z roku na rok mogli go wyśrubować na najwyższy poziom! – dodał uczestnik MŚ w Lahti 2017.

Wśród amatorów najszybszą kobietą z czasem 01:03:17 była Edyta Olcoń z Białki Tatrzańskiej, natomiast rywalizację mężczyzn wygrał z czasem 51:42 Andrzej Mojeścik. Pełne wyniki na stronie zawodów www.turbacz-xc.pl

 

turbacz

Najszybsi amatorzy

 

Ze względu na warunki pogodowe w całym kraju, niektórzy uwierzyli że wiosna nastała już na dobre, jednakże nie w Obidowej! Specyficzny mikroklimat, stwarza dogodne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego, a przede wszystkim długo zalegająca pokrywa śnieżna pozwala na „wydłużenie sezonu” w stosunku do innych tras biegowych.

Od godziny 08:00 parking przy szlaku narciarskim zaczął tętnić życiem. Zawodnicy po odebraniu pakietu startowego (pamiątkowy numer startowy, posiłek w PTTK Turbacz, pamiątki od organizatorów), podekscytowani kierowali się w stronę pola startowego. Oprócz oficjalnego startu zawodów odbywała się impreza towarzysząca „Bezpiecznie na nartach” podczas której młodzi adepci narciarstwa biegowego poznawali dekalog narciarski FIS, oraz poprzez zabawę próbowali swoich sił na nartach biegowych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.


O godzinie 10:15 na trasę ruszyli pierwsi zawodnicy, startem interwałowym co 10 sekund w parach. Na pokonanie trasy biegacze mieli 2,5 godziny, które z zapasem wystarczyły wszystkim uczestnikom. Na listach startowych pojawili się reprezentanci Polski – Kornelia Kubińska, Maciej Staręga oraz Jan Antolec oraz amatorzy, a wśród nich biegaczka, która utożsamiając się z Wenezuelskim zawodnikiem, rozpoczęła przygodę z nartami biegowymi od startu w tym wyścigu!

 

Od samego początku zależało mi na aktywizacji tego miejsca – zarówno pod kątem turystycznym jak i sportowym. W sobotę rozpoczęliśmy projekt TURBACZ XC 11-sto kilometrowym podbiegiem narciarskim z Obidowej na Turbacz. Ale to nie wszystko! W kolejce m.in. bieg na nogach, czy wyścig MTB. W sezonie zimowym oprócz podbiegu przygotowujemy się także do zjazdu stylem dowolnym. Będzie się działo! – powiedział Dawid Szeliga, inicjator trasy „Śladami Olimpijczyków”, dyrektor sportowy TURBACZ XC.

Po pokonaniu trasy zawodnicy w oczekiwaniu na oficjalne wyniki, posilili się w Schronisku PTTK na Turbaczu. W powietrzu czuć było ducha sportu oraz poczucie wspólnoty uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w przepięknej scenerii tarasu widokowego przed schroniskiem oraz przy akompaniamencie kapeli góralskiej. Puchary i nagrody wręczyli oficjele Partnerów – wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, wicewójt a zarazem uczestnik wyścigu Marcin Kolasa oraz przedstawiciele Organizatorów – Zofia Faron, Dawid Szeliga i Marcin Glądała.

Organizacja zawodów była możliwa dzięki zaangażowaniu partnerów. Szczególne podziękowania dla Gminy Nowy Targ, Powiatu Nowotarskiego, Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, Schroniska PTTK na Turbaczu, Pani sołtys Obidowej, firmie FORZA.

Za organizację wydarzenia odpowiedzialny był Klub Sportowy Obidowiec Obidowa oraz firma Tatra Holding.

 

informacja prasowa

 

Komentarze - 3

lenny

Opublikowano: 2017-03-13 16:59:51

bardzo udany bieg, dobra organizacja, niezłe jeszcze warunki (choć na dole już brudno i ciapa). podbieg ciężki, ale przecież o to chodzi w uphillach! uważam, ze to duży sukces by już na inaugurację ściągnąć 100 zawodników, w tym 3 reprezentantów z Mistrzostw Świata z Lahti.

Ania

Opublikowano: 2017-03-13 22:22:33

Potwierdzam bardzo dobrą organizację tych zawodów i wspaniałą atmosferę! Niektórzy narzekali na to, że ratrak z depozytem wyruszył godzinę przed startem i wiele osób zmarzło w nieogrzewanym namiocie. Myślę, że inaczej tego się nie dało rozwiązać. To bardzo trudne wyzwanie logistyczne, gdy meta jest w zupełnie innym miejscu niż start! Na przyszły rok pomysłem do rozważenia są np. dwa depozyty. Jeden na górze z ciuchami do przebrania się po biegu, a drugi na dole, żeby móc zostawić „ostatni polarek” i odebrać go po zjeździe. Dobrze byłoby też na trasie podawać do picia letnią herbatę albo jakiś izotonik w temperaturze pokojowej. Wielu zawodników nie korzystało z wodopoju właśnie dlatego, że do picia była tylko zimna woda. Wielkie brawa dla organizatorów za posiłek po biegu! Po raz pierwszy ktoś sensownie pomyślał! Ostatnią rzeczą, jaką potrzebuje zmęczony organizm jest białko i tłuszcze (np. w postaci gulaszu czy grochówki na boczku). Niestety takie właśnie jedzenie najczęściej serwuje się narciarzom po biegu! Tutaj nie popełniono błędu dietetycznego. Biegacze na trasie spalili glikogen i węglowodany, więc ryż z jabłkami był naprawdę doskonałym rozwiązaniem! A zaproszenie naszych kadrowiczów to już w ogóle strzał w 10!! Cała trójka to bardzo kontaktowe i sympatyczne osoby! Cierpliwie podpisywali plastrony, pozwalali się fotografować i odpowiadali na dziesiątki pytań... Będzie co wspominać! :)

edi

Opublikowano: 2017-03-14 08:40:05

Impreza pierwsza klasa.Z mego punktu widzenia ,a mam do czego porównywać bo w niejednym zawodach różnej rangi udało mi się brać udzial,organizacyjnie było wszystko dopiete na guzik. Co do uwag do picia to nie mogę ich potwierdzić bo na drugim punkcie zywieniowym choć trasa liczyła tylko 11 km otrzymałam kubek ciepłego napoju izotonicznego. A sprawa startu cóż każdy wiedział jak wygląda lokalizacja zawodów...ja wzięłam po prostu starą bluzę która towarzyszyła mi w oczekiwaniu na start...może nie wygladalam lansiarsko ale za to spokojnie zostawiłam ja na płocie przed wyruszeniem na trasę...a bluza zaczekala na mój powrót na dół.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl