Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Łodź biega na nartach, można? Można!

Kocham biegówki -> News

2018-01-24

To, że duże miasta nie są odciętę od zimy i aktywności na nartach pokazuje przykład Warszawy. Stolica nie jest jednak jedyną aglomeracją, która ma swój program propagowania nart biegowych wśród swoich mieszkańców. Do akcji wkracza ŁÓDŹ! O szczegółach akcji pisze Maciek Tracz jeden z ojców przedsięwzięcia.

 

Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi (Zielona Łódź) oraz Polska Organizacja Sportowa od 6 lat realizują program upowszechniania narciarstwa biegowego wśród łodzian. Początki były jak zwykle trudne, ale to co udało się osiągnąć, w naszej ocenie, jest czymś ponadstandardowym. W największym łódzkim parku - Parku im. J. Piłsudskiego, potocznie zwanym Parkiem na Zdrowiu prowadzone są bezpłatne i otwarte zajęcia z narciarstwa biegowego. Jesienią teren przy głównych alejach jest koszony, sprzątany pod kątem bezpieczeństwa jeżdżących na nartach z liści, kamieni i patyków. Od początku listopada do końca grudnia prowadzone są treningi przygotowujące do sezonu zimowego. Zawierają one elementy ćwiczeń wzmacniających, imitujących jazdę na nartach oraz poprawiających koordynację ruchową. W 2017 roku, ze środków sponsorów prywatnych, zakupione zostały nartorolki, na których uczymy technik poruszania się stylem klasycznym.

 

łódź

 Bez nich biegówek w Łodzi mogłoby nie być

 

Gdy tylko spadnie śnieg i warunki pozwalają na realizację zajęć, w charakterystycznym i łatwodostępnym miejscu Parku im. Piłsudskiego organizujemy nasze narciarskie stanowisko.  Pod dużym namiotem czekają ławeczki, na których można się przebrać, zmienić obuwie oraz po odbytym treningu, dzieląc się ze współuczestnikami wrażeniami z jazdy napić gorącej kawy i herbaty. Aby wykorzystać śnieżną aurę i dogodne warunki zajęcia staramy się prowadzić jak najczęściej, i tak aby były dostępne dla szerokiego grona amatorów białego szaleństwa.

Na osoby, które mają po raz pierwszy kontakt z nartami, czekają wykwalifikowani instruktorzy narciarstwa biegowego. Sprzęt jakim dysponujemy, gromadzony od 6 lat, to ponad 90 par nart, odpowiednie obuwie o szerokiej rozmiarówce, oraz kijki. Przed każdym sezonem, sprzęt jest przeglądany, serwisowany i przygotowywany do sezonu.

           

Czym jednak byłoby wyposażenie narciarskie bez odpowiedniego miejsca na jego wykorzystanie. Na szczęście w parku na Zdrowiu biegacze mają do dyspozycji 5 km dobrze przygotowanych alejek. Dużym udogodnieniem jest także dwukilometrowym oświetlony tor narciarski, umożliwiający jazdę na nartach o każdej porze dnia i nocy. Kiedy tylko warstwa śniegu jest odpowiednio gruba, tory przygotowywane są przy pomocy wyciskarek do śladów. Jednym słowem w Łodzi posiadamy całodobowy tor narciarski.

 

łódź

 Chętnych jak widać nie brakuje i...

 

Na frekwencję nie narzekamy, wręcz przeciwnie jesteśmy bardzo zadowoleni. W 2015 roku, mimo nie najlepszych warunków przez 14 śnieżnych dni udało się przeprowadzić 28 zajęć, w których uczestniczyło około 700 łodzian. W 2017 zima była bardziej łaskawa i przez prawie 6 tygodni udało się zorganizować zajęcia, które cieszyły jazdą na nartach około 3000 osób deklarujących, że był to dla nich pierwszy kontakt z biegówkami. Najmłodsi narciarze mieli niespełna 3 lata, a najstarsza uczestniczka zajęć 90 lat.

 

Zainteresowanie mieszkańców biegówkami nie maleje. W 2018 roku już na pierwszych zajęciach, które odbyły się 20 stycznia udział wzięło ponad 200 osób. Kolejne lekcje odbywać się będą w najbliższych dniach w godzinach popołudniowych i wieczornych.

 

Wypożyczanie sprzętu, instruktarz, zajęcia przygotowujące, korzystanie z wytyczonych i utrzymywanych tras narciarskich, drobny poczęstunek podczas treningów, wszystko to jest całkowicie bezpłatne i ogólnodostępne. Za wyżej wymienione działania realizowane od samego początku całego projektu odpowiadają 4 osoby (pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej oraz instruktor narciarstwa PZN), które starają się zachęcać coraz więcej osób do uprawiania tego pięknego sportu jakim jest narciarstwo biegowe.

 

łódź

 ... i sprzętu też pod dostatkiem!

 

Ponadto bardziej doświadczeni narciarze biegowi pojawiają się licznie w Lesie Łagiewnickim. Teren tutaj jest bardziej wymagający, a alejki przygotowywane są głównie pod styl dowolny. Gdy tylko śnieżna aura dopisuje, w sobotę i niedzielę spotkać można setki biegaczy przemieszczających się po tym największym kompleksie leśnym Łodzi.

 

źródło: Maciej Tracz

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl