Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Bronimy Jakuszyckich tras

Kocham biegówki -> News

2016-10-28

Prywatny właściciel kopalni kwarcu Stanisław domaga się prawa dojazdu do niej przez cały rok przez Dolny Dukt i dalej, przez Rozdroże pod Cichą Równią, drogą do kopalni. Nadleśnictwo Szklarska Poręba i Stowarzyszenie Bieg Piastów są temu przeciwne. Sprawę rozstrygnie Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze.

 

Pozwolenie na całoroczne przejazdy samochodami do kopalni opisaną trasą byłoby wyrokiem na dużą część tras narciarskich ośrodka w Jakuszycach. Nie można byłoby utrzymywać nie tylko trasy na Dolnym Dukcie i na kopalnię, ale też tras biegnących w stronę Szklarskiej Poręby, jak również w rejonie Ścierniska, Czerwonych Skałek i Dzielnych Klapek. Byłyby one odcięte od Polany Jakuszyckiej i innych tras położonych po drugiej stronie Dolnego Duktu.


Nie wyobrażamy sobie, by w imię jednostkowego, biznesowego interesu prywatnej osoby zniszczony miał zostać najlepszy w Polsce ośrodek biegów narciarskich w Polsce. Praca nad doprowadzeniem ośrodka do obecnego stanu trwała przez 40 lat i kosztowała mnóstwo pracy i pieniędzy wielu osób i instytucji z Julianem Gozdowskim na czele. Zimą na naszych trasach biega i chodzi na nartach wiele tysięcy osób. Drugiego takiego miejsca tak w naszej okolicy (włączając w to Czechy), jak i w całej Polsce - nie ma.


Uniemożliwienie utrzymywania tras na Dolnym Dukcie i na kopalnię oraz odcięcie od Polany Jakuszyckiej pozostałych tras w stronę Szklarskiej Poręby uniemożliwiłoby organizację Biegu Piastów na dotychczasowym poziomie. Przygotowanie jego 50-kilometrowej trasy wymaga pracy przez cały sezon - stopniowego utwardzania kolejnych fragmentów.


W staraniach o ocalenie dużej części tras narciarskich nie jesteśmy sami. Podobnego zdania jest Nadleśnictwo Szklarska Poręba - gospodarz całego terenu i sprawdzony od wielu lat przyjaciel Biegu Piastów. Podczas postępowania sądowego Nadleśnictwo Szklarska Poręba zaproponowało dojazdy do terenu właściciela kopalni innymi drogami: z Zakrętu Śmierci pod Wysokim Kamieniem, z Rozdroża Izerskiego do dawnego kamieniołomu pod kopalnią oraz z Rozdroża Izerskiego przez Rozdroże pod Kopą.


Dziś - z udziałem przedstawicieli sądu i zainteresowanych stron - odbyły się oględziny wszystkich opisanych tras. Następne posiedzenie sądu 1 grudnia. Na ten dzień zaplanowano wystąpienie przedstawiciela Biegu Piastów.


Szanujemy prawo własności, ale uważamy, że korzystanie z niego nie może naruszać ważnych interesów innych ludzi, także zbiorowych, które można określić jako interes społeczny. Tak właśnie traktujemy spór z właścicielem kopalni. Wierzymy w sprawiedliwe rozstrzygnięcie sądu.

 

źródłó: biegpiastow.pl

Komentarze - 1

Dolnoslazak

Opublikowano: 2016-10-29 07:36:59

Właściciel kamieniolomu kupowal go ze swiadomoscią okolicznosci więc sąd nie powinien miec wątpliwości. Jak widac teren ma alternatywny dojazd i przychylnosc Lasów Państwowych do jego udostępnienia. Nic go nie moglo zaskoczyć.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl