Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Nartorolki terenowe, czym warto się kierować w doborze ? [cz.1]

Kocham biegówki -> Porady sprzętowe

2019-04-05

Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się tzw. rolki terenowe. W przeciwieństwie do nartorolek sportowych, do biegania na nich niepotrzebna jest nam gładka nawierzchnia. Rolka terenowa jest niczym  rower górski. To sprzęt na którym wjedziemy na prawie każdą szutrową drogę. Pojedziemy po kostce, asfalcie czy wręcz po trawie. Pompowane koła dobrze tłumią drgania, są większe niż w klasycznym sprzęcie i doskonale nadają się do uprawiania na nich turystyki biegowej.  Jednym słowem nie ograniczają nas. Są co prawda trochę cięższe niż nartorolki sportowe, oraz w pewnym stopniu technika biegu odbiega od tej narciarskiej, ale dla tych co wybierają tę formę aktywności jest to sprawa drugorzędna. Na mapie Polski coraz częściej możemy spotkać kluby biegaczy specjalizujących się we wspólnym pokonywaniu dystansów na tym sprzęcie. Jednym z nich jest Skiking.pl Team.  

 

 

Szefem teamu jest Maciej Arczykowski, którego spytaliśmy, czym warto się kierować w doborze rolek terenowych, a także o to, jaki sprzęt poleca osobom o różnym poziomie wytrenowania. Ponieważ materiał jest obszerny dzisiaj prezentujemy pierwszą część rozmowy.

 

Maciej Arczykowski - Na początku warto podzielić biegaczy pod względem umiejętności, ma to spore znaczenie przy doborze sprzętu, ja dzielę ich wg wstępnych, poniższych zasad:

 

Całkowicie początkujący (-a) – przez to określenie rozumiem osoby, które wcześniej: NIE jeździły na rolkach, na nartach (ani biegowych ani zjazdowych), a inne sporty uprawiają bardzo sporadycznie.

 

Początkujący (-a) do lekko zaawansowany (-a) – tutaj rozumiem, że przyszły biegacz umie przynajmniej jeździć na rolkach. Poza tym, uprawia jeszcze sporadycznie inne dyscypliny, np. biega, jeździ na rowerze. Próbował nart zjazdowych lub biegowych.

 

Średnio zaawansowany (-a) do zaawansowany (-a) – dobrze jeździ na rolkach, od czasu do czasu jeździ na nartach zjazdowych a nawet biegowych. Regularnie stara się poprawiać swoje umiejętności.

 

Bardzo zaawansowany – bardzo dobrze jeździ na nartach biegowych (krokiem łyżwowym lub klasycznym) i szuka sprzętu, który pozwoli mu trenować przez cały rok nie ograniczając się tylko do tras asfaltowych.

 

Oczywiście wszystkich łączy jedno: poszukiwanie ciekawego i rozwojowego sportu na większą część roku.

 

Zanim przejdę do sedna, jeszcze jedna, istotne zalecenie:Proszę nie traktować poniższych rad jak wyroczni. Jeśli ktoś odnajduje się w grupie A lub B, to nie jest powiedziane, że np. rolki Skike v9 Fire nie są dla Niego. Wszystkiego można się nauczyć, choć czasami wymaga to trochę więcej wysiłku i samozaparcia. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest, o ile to oczywiście możliwe, znalezienie w pobliżu swojego miejsca zamieszkania  instruktora, który nauczy Was solidnych podstaw. Osobiście uważam, że nie każdy potrzebuje sprzętu najdroższego,  jeśli nie wykorzysta w pełni jego możliwości a wręcz może się jeszcze zrazić do tej naprawdę niesamowicie ciekawej dyscypliny. I oczywiście działa to również w drugą stronę. Jeśli należysz do grupy C lub D, być może sprzęt najprostszy da Ci w zupełności tyle satysfakcji, ile potrzebujesz.

 

 

Na drugą odsłonę naszej rozmowy zapraszamy we wtorek.

 

 

 

 

 

 

 

musaszi

 

Komentarze - 4

wow

Opublikowano: 2019-04-06 10:00:54

To na tym powinni biegac latem kadrowicze. I oczywiście nie po twardych asfaltowych czy betonowych nawierzchniach. To musi wyrabiać nieprawdopodobna sile mięśni kończyn dolnych. To takie cos jak stosował slynny Czech Zatopek biegając z kamieniami w kieszeniach.

Do wow

Opublikowano: 2019-04-07 17:33:58

Ja widzę, że ty się na wszystkim znasz. Komentujesz, krytykujesz, pouczasz, a sam opuszczasz wizyty u psychiatry. Przecież kazałem ci się leczyć i jak najszybciej się do niego zgłosić.

wow

Opublikowano: 2019-04-07 18:46:05

Najpierw znajdź sobie własnego nicka a potem zacznij pisac na temat. Nie moja wina ze Ty boisz sie wypowiadać na forum biegowym i potrafisz tylko obrażać.

Do wow

Opublikowano: 2019-04-08 17:51:28

Co za celna riposta. Jestem pod wrażeniem. Uwielbiam ludzi inteligentnych. Proszę się nie obrażać.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl