Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Nartorolki terenowe, czym warto się kierować w doborze ? [cz.2]

Kocham biegówki -> Porady sprzętowe

2019-04-09

Dzisiaj prezentujemy Państwu drugą część rozmowy z Maciejem Arczykowskim szefem i założycielem Skiking.pl Team dotyczącą indywidualnego doboru rolek terenowych. Zapraszamy do lektury.

 

 

Skipol - Skoro już mniej więcej możemy określić swoje umiejętności, czy możemy zatem teraz dobrać odpowiedni rodzaj rolek terenowych?

M.A. –

 Dla osób z grupy A proponował bym Skike v7 Plus Pro i Powerslide XC Skeleton Trinity, raczej ze wskazaniem na te drugie. Dlaczego? Ponieważ w rolkach Powerslide%27a dzięki konstrukcji skorupy w którą wkłada się własny but, ma się  bardziej usztywnioną nogę w kostce, co osobie zupełnie początkującej daje poczucie większej stabilności. Pozostałe elementy są mocno zbliżone, czyli koła, styl jazdy. Odmienny jest tylko sposób hamowania (Powerslide ma hamulec na jednej rolce, dlatego hamuje się tu tzw. telemarkiem, czyli wysuwając nogę z hamulcem do przodu jednocześnie dociskając łydkę do koła. Skike ma hamulce na obu rolkach, tutaj hamujemy odchylając ciało lekko do tyłu w półprzysiadzie).  Z doświadczenia wielu testów, które przeprowadzam z nowymi osobami przyjeżdżającymi do mnie by spróbować swoich sił na rolkach terenowych przed zakupem, zauważyłem też, że w Skeletonach lepiej odnajdują się osoby, które wcześniej jeździły na zwykłych rolkach z tzw. pełnym butem.

 

Dla osób z grupy B wybór trochę się poszerza, ale i zwiększa się również dowolność wyboru. Pozostają oczywiście nadal Skike v7 Plus Pro i Powerslide XC Skeleton Trinity ale dochodzą jeszcze Skike V9 Fire Oczywiście parametry wyboru mogą być podobne jak w grupie A, ale jeśli np. planuje się, że rolek w rodzinie będzie używać więcej osób, wtedy lepiej sprawdzą się Skike, w których dobór rozmiaru jest najwygodniejszy. Nadal jednak jazdę na rolkach terenowych traktuje się w tej grupie czysto rekreacyjnie. Tak naprawdę i Powerslide i Skike to rolki w tej klasie porównywalne. Jeśli chcemy większego usztywnienia w kostce (często to wynika z przyzwyczajenia z rolek lub łyżew) to najprawdopodobniej dobrym wyborem będzie  XC Skeleton od Powerslide%27a. Jeśli wolimy większą swobodę i sztywność w kostce może przeszkadzać, wtedy wybór jest prosty: Skike v7 Plus Pro, lub Skike v9 Fire.

 

Dla osób z grupy C kryteria wyboru mocno się nie zmieniają, ponieważ do rekreacyjnej jazdy nie każdy potrzebuje najbardziej zaawansowanego sprzętu. Np moja żona, która tak jak ja, jeździ na Skike’ach od ponad czterech lat, pozostawała wierna cały czas modelowi v07-120 a dopiero niedawno wymieniliśmy go na v07-Plus. Czyli spokojnie można wybierać z wymienionych wyżej modeli polecanych dla grupy A lub B.
Jednak jeśli chcemy poszerzać swoje umiejętności i mieć jeszcze większe możliwości jazdy w terenie, wtedy pomyślmy o modelach Skike v9 Fire. Tutaj dochodzą cztery elementy: tzw „wolna pięta” i łożyska jednokierunkowe w przednich kołach oraz dłuższa o 4 cm rama, oraz co najistotniejsze, w modelu v9 Fire 200, większe koła bo o średnicy aż 20 cm. Co to daje?  W skrócie, jak największą imitację jazdy na narcie biegowej jaką da się osiągnąć na rolkach terenowych (co potwierdzają testy narciarzy biegowych). Dzięki łożyskom jednokierunkowym przednie koła toczą się tylko do przodu, dzięki czemu przy jeździe stylem tzw klasycznym mamy podobne odbicie jak przy narcie biegowej z „łuską”. Oczywiście wolna pięta sprawia, że taka jazda klasykiem jest w ogóle możliwa. Dłuższa rama jeszcze lepiej naśladuje długość narty. Dodatkowo, w modelu Fire 200, przez to, że opona 20 cm jest szersza do opony 15 cm, rolki mają również większą stabilność podczas jazdy na wprost.

 

Powyższe funkcje sprawiają, żeSkike v9, to najbardziej zaawansowany i wszechstronny model rolek terenowych na rynku. Jednak jeśli nie potrzebujemy tych dodatkowych elementów, to modele tańsze (co wcale nie oznacza, że gorsze), sprawią tyle samo frajdy z jazdy.

 

Dla osób z grupy D. Tu należy zadać sobie pytanie: Czy koniecznie potrzebujemy sprzętu, który bardzo dokładnie odwzorowuje jazdę na nartach biegowych? Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to najbardziej odpowiednie będą dla Ciebie nartorolki terenowe, które są przeznaczone do jazdy techniką łyżwową (po dokupieniu kół z łożyskami jednokierunkowymi, można na nich jeździć również krokiem klasycznym). W nich montuje się wiązania, te same co w nartach biegowych i jeździ w butach do nart biegowych co najdokładniej oddaje technikę jazdy znaną z biegówek. Obecnie tego typu nartorolki terenowe, mają w swojej ofercie firmy: Skike (z kołami 150 i 200 mm), SRB (z kołami 150 mm), oraz Ski Skett (z kołami 150 mm, zarówno do łyżwy jak i do klasyka).  
                Jeśli jednak Twoja odpowiedź brzmi NIE, lub NIEKONIECZNIE, to najprawdopodobniej szukasz bardziej uniwersalnego sprzętu. A wtedy najlepszym wyborem pozostają Skike v9 Fire, które sprawdzą się idealnie zarówno na szosie jak i w trudniejszym terenie, kosztem trochę niższych prędkości i wyższej wagi samej rolki.  Dodatkowo jeśli jesteś fanem skitouringu zimą, to można się również zastanowić nad jeszcze jednym modelem od firmy Skike: v9 Tour. Od modelu Fire różni się on jeszcze dłuższą ramą nośną, oraz innym sposobem mocowania stopy, mocno zbliżonym do wiązania narciarskich stosowanego w nartach skitourowych.

 

Maćku, dziękujemy za rozmowę.

 

Teraz nie pozostało nam nic innego jak dobrze dobrać sprzęt i ruszać w teren. Do zobaczenia na „off road-owych” ścieżkach całego kraju.

 

Więcej o Macieju, Skiking.pl Team-ie oraz o samych rolkach terenowych dowiecie się ze strony https://skiking.pl/

 

 

 musaszi

 

Komentarze - 5

wow

Opublikowano: 2019-04-10 17:01:47

Co tam nartorolki? Kogo to obchodzi? Ważniejszy jest strajk nauczycieli. Mam nadzieję, że wszyscy trenerzy zatrudnieni w szkołach strajkują. Tylko w taki sposób możemy wywalić tą znienawidzoną "dobrą zmianę"

ww

Opublikowano: 2019-04-11 18:00:05

wow

Opublikowano: 2019-04-11 18:01:11

Ktos sie podszywa pod mój nick ...

nauczyciel-trener

Opublikowano: 2019-04-11 21:04:15

Ja strajkuję i liczę na poparcie strajku przez forumowiczów. Nie odpuszczę, muszę dostać te 1000 zł. netto, nie dopuścimy do matury. Zobaczymy co wtedy zrobi nasz kochany rząd.

Rodzic

Opublikowano: 2019-04-13 13:36:32

Nauczyciele niech się lepiej zajmą pracą i dobrym przekazywaniem wiedzy uczniom, po prostu niech się wezmą do roboty. Mam nadzieję, że w następnych wyborach wygra Wiosna i biedroń zrobi z wami porządek, dobierze wam się do tyłka.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl