Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Buty biegowe narciarskie - systemy i rodzaje CZĘŚĆ I

Kocham biegówki -> Porady sprzętowe

2014-10-18

Jednym z trzech elementów, obok nart i kijków, bez których uprawianie narciarstwa biegowego jest niemożliwe są buty z wiązaniami. Prawidłowo dobrane buty, odpowiednie do naszych potrzeb i oczywiście do wielkości stopy gwarantują  należyty komfort użytkowania.

 

Podobnie jak z pozostałymi częściami ekwipunku producenci proponują kilka lini modelowych, które przeznaczone są dla różnych grup narciarzy. Niektóre firmy proponują także kilka modeli przeznaczonych tylko do biegania na nartorolkach. Poniżej przedstawiam podział i krótką charakterystykę która pomoże w rozróżnieniu i odpowiednim doborze.

 Pierwszym i chyba najważniejszym kryterium jest podział na obuwie do stylu klasycznego i łyżwowego. Oferowane są również buty typu combi, czyli do biegania jednym i drugim stylem.

 

 

STYL ŁYŻWOWY

 Cechą najbardziej charakterystyczną jest ruchomy element usztywniający staw skokowy, przez co buty są dużo wyższe i bardziej masywne w porównaniu do klasycznych (1,2). Dodatkowo podeszwa jest wykonana z twardszego, mniej elastycznego materiału. W najwyższych modelach może występować dodatkowe zapięcie usztywniające śródstopie (3).

 

   1    2    

  3          

 

STYL KLASYCZNY

 Od kilkunastu lat również buty do "klasyka" są  dość wysokie, ale pozbawione elementu usztywniającego staw skokowy (1,2), (modele dla początkujących mogą mieć małą wstawkę usztywniającą kostkę dla większej stabilności - 3). Podeszwa jest dosyć miękka i elastyczna, co gwarantuje prawidłową pracę mięśni stopy w momencie odbicia. Można jeszcze spotkać starsze modele, które są tylko do kostki (4).

 1      2        

3             4                                                                 

                                                                 

 

 

COMBI (STYL KLASYCZNY I ŁYŻWOWY)

 W butach tych można biegać klasykiem jak i łyżwą. Sama podeszwa jest bardziej miękka i giętka w stosunku do butów łyżwowych. Element usztywniający w zależności od modelu może być odczepialny (1) lub mniej rozbudowany, a buty troszkę niższe od typowych łyżwowych (2). Zawodnicy w biegu łączonym używają właściwie butów do st. łyżwowego ale z miękką i bardziej elastyczną podeszwą (3).

 

 1       2      

3

 

 

 

NARTOROLKI

  Na nartorolkach również biegamy techniką klasyczną i łyżwową. Większość trenujących używa butów przeznaczonych do biegówek. Jednak kilku producentów zdecydowało się na produkcję butów typowo nartorolkowych. Charakteruzują się prostszą budową i są bardziej przewiewne od butów do nart biegowych.

 

       

 

 

 

Osobną kategorię tworzą buty przeznaczone do poruszania się poza utartymi trasami narciarskimi, czyli BACK COUNTRY. Z wyglądu przypominają jakby połączenie butów górskich, śniegowych i biegowych do stylu łyżwowego. Są mocno masywne, a podeszwa jest sztywna z mocno zaznaczonym bieżnikiem.

       

                              

 

 

PODSUMOWANIE

Powyżej przedstawiłem najważniejszy podział butów przeznaczonych do narciarstwa biegowego i nartorolek. W kolejnym artykule skupię się na bardziej szczegółowym opisie poszczególnych grup modelowych i praktycznych wskazówkach, jak dobrać odpowiednie buty do indywidualnych potrzeb.

 

 

Jakub Mroziński-trener w Akademii Narciarstwa Biegowego Start Ski

 

Więcej porad dotyczących sprzętu oraz nowości znajdziecie w dziale PORADY SPRZĘTOWE

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl