2017-10-19
Cześć fajnie że czytasz ! Pozwól że opowiem Ci kilka słów o sobie. Nazywam się Tomasz Skurzok, jestem byłym zawodnikiem biegów narciarskich. Z racji tego że nie zostałem mistrzem świata postanowiłem zgłębiać tematykę treningu. Pierwszym krokiem do tego były studia na AWF w Katowicach, po drodze liczne kursy, szkolenia, a także nauka od najlepszych specjalistów przygotowania motorycznego i siłowego w kraju . W serii artykułów na skipol.pl postaram się przybliżyć wam zagadnienia związane z aktywnością fizyczną , regeneracją , treningiem , planowaniem a także z chęcią poruszę wasze propozycje tematów o których chcieli byście poczytać. Jestem pewien że zarówno trenerzy, zawodnicy jak i osoby trenujące rekreacyjnie znajdą coś dla siebie. Gotowi ?
Zapraszam do lektury !
CO NAM DAJE AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Zbliża się zima, wiele z czytelników tego serwisu zapewne wybierze się na trasy biegowe czy stoki zjazdowe zaznać fantastycznych widoków jak i pooddychać świeżym powietrzem. Wcześniej musimy jednak zadać sobie pytanie „ Jak wyglądała nasza aktywność fizyczna w ostatnich miesiącach”? Czy jestem gotowy/a żeby przejść 5 km w trudnym terenie z uśmiechem na twarzy i nie zrobić sobie krzywdy na ciężkich zjazdach. Bieganie na nartach wymaga od człowieka kilku dobrze ukształtowanych zdolności motorycznych takich jak wytrzymałość, siła , koordynacja. Wybierając nasze cele dla siebie musimy wziąć pod uwagę nasz wiek, masę ciała, przebyte lub trwające choroby. O przygotowanie do sezonu narciarskiego musimy zadbać już w okresie letnim.
Jak to zrobić ?
Przede wszystkim wysiłek fizyczny musi nam towarzyszyć min 2/3 razy w tyg przez cały rok. Treningi takie jak jazda na rowerze , marszobiegi, pływanie, nartorolki bardzo mocno kształtują naszą wytrzymałość co przełoży się na efektywność biegu na nartach. Należy jednak pamiętać o ćwiczeniach kształtujących siłę globalną naszego organizmu, w biegu na nartach udział bierze większość głównych grup mięśniowych, pamiętajmy że to siła mięśni napędza nasz szkielet do pracy . Niedostatecznie silne mięśnie nie są w stanie utrzymać naszego ciała w pozycji pionowej, co w konsekwencji doprowadza do tak częstych w dzisiejszym świecie wad postawy, problemów ze stawami i wiele innych dysfunkcji które przeszkadzają nam w codziennym życiu . O tym jak usprawnić swoje ciało napiszę w kolejnych artykułach. Dziś jednak chcę się skupić na korzyściach jakie daje Ci konsekwentne zażywanie sportu.
Układ krążenia
- Zwiększenie pojemności skurczowej i minutowej serca
- Zmniejszenie tętna spoczynkowego oraz wysiłkowego
- Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi
- Lepsze zaopatrzenie tkanek w tlen
- Wzrost poziomu mioglobiny w mięśniach
- Wzrost ilości czerwonych krwinek
Układ oddechowy
- Poprawa wentylacji i wzrost pojemności życiowej płuc
- Usprawnienie czynności oddechowych przepony
- Wzmocnienie siły mięśni oddechowych
- Poprawa ruchomości klatki piersiowej
Układ Nerwowy
- Poprawa percepcji wzrokowej i koordynacji psychoruchowej
- Wydzielane podczas wysiłku endorfiny mają wpływ na zmniejszone odczywanie bólu , a także głębsze uczucie zadowolenia czy dobry nastrój po zakończonym wysiłku.
Narząd Ruchu
- Zwiększone ukrwienie i odżywienie stawu
- Pobudzenie kaletek maziowych
- Wzmocnienie mięśni i ruchomości w stawach
- Lepsza ruchomość kręgosłupa ( pionowa postawa do później starości )
- Mocniejsze kości ( ochrona przed urazami mechanicznymi )
Jak widzimy sport rekreacyjny niesie za sobą wiele korzyści, które w bardzo dużym stopniu wpływają na jakość naszego życia. Kiedy dostosujemy wysiłek do naszych rzeczywistych możliwości i nieraz schowamy ego do kieszeni możemy cieszyć się zdrowiem do późnej starości. Już za tydzień kolejny artykuł .
Jeżeli masz jakieś pytania, chcesz skonsultować swój plan treningowy lub nauczyć się wykonywać ćwiczenia usprawniające Twoje ciało można mnie spotkać w Katowicach lub Istebnej a także na facebooku i instagramie (góral trenuje )
Pozdrawiam i życzę super tygodnia !
Tomasz Skurzok
o autorze: Tomasz Skurzok był zawodnikiem klubu NKS Trójwieś Beskidzka, medalistą Mistrzostw Polski Seniorów i Juniorów. Obecnie pracuje jako trener personalny oraz współpracuje z kadrą młodzieżową PZN.
bibliografia: Kliniczna medycyna sportowa - Peter Brukner i Karim Khan
trener z małopolski
Opublikowano: 2017-10-19 17:53:59
Młodzi do piór..i bardzo dobrze. Można poznać więcej szczegółów dotyczących współpracy z kadrą młodzieżową?
Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.
* - pola obowiązkowe