Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

TYLKO W SKIPOLU Pokazujemy norweski model biegów. Instrukcja wychowania mistrza nart [PLIKI .PDF]

Kocham biegówki -> Trening technika

2016-10-11

Są tam informacje o treningach, cyklach czy obciążeniach dostosowanych do wieku. Jako jedyni w Polsce pokazujemy kompendium wiedzy, jakie dla trenerów i zawodników przygotowały norweskie środowiska narciarskie.

 

Tytuł dokumentu przygotowanego przez Norges Skiforbundet, Olympiatoppen i stowarzyszenie rozwoju biegów Langrennsportens Venner na język polski można przetłumaczyć jako „Drogę rozwoju narciarza biegowego”. W wersji niemieckojęzycznej ilustrowany dokument liczy sto siedem stron. W uszczuplonej o fotografie angielskiej – sześćdziesiąt jeden. Na język polski jeszcze podręcznika nie przetłumaczono, ale mimo to pliki, które prezentujemy, są warte uwagi. Bo chociaż zawarte tam dane dla dobrych szkoleniowców są po części znane, porównanie „polskiej szkoły” ze standardami norweskimi dla wielu może być przełomowe.

 

Fragment wstępu: „Mamy w Norwegii wielu młodych narciarzy biegowych, którzy marzą, że któregoś dnia staną na najwyższym stopniu podium. Nawet, jeśli tylko garstce uda się tego dokonać, ważne, by wszyscy wspięli się na wyżyny swojego potencjału. »Droga rozwoju...« przedstawia kompletny, długoterminowy plan sportowej podróży od wieku 13 lat do poziomu mistrzowskiego. Uważamy, że kluczem do sukcesu jest aplikowanie juniorowi konkretnych środków treningowych w najodpowiedniejszym ku temu czasie.”

 

Niezwykle trudno streścić informacje, jakie Norwegowie zawarli w niniejszym kompendium, bo to trochę jakby musieć opowiedzieć w kilku zdaniach historię Polski. Rozróżniono 7 rozdziałów:

1. Koncepcja liniowa długoterminowego rozwoju jako narzędzie szkolenia sportowca

2. Wymogi dla przyszłego zawodnika

3. Zasady szkolenia

4. Planowanie treningu

5. Jak sprawdzić, czy trening przynosi pożądane efekty?

6. Technika biegowa i metodologia

7. Rola treneraFragmenty 3. i 6. są najobszerniejsze (mowa o wersji niemieckiej), bo razem zawierają aż pięćdziesiąt pięć stron. Są też najciekawsze z perspektywy niefachowego czytelnika, zakładając że dla specjalistów, do jakich skierowana jest publikacja, ciekawe jest wszystko, co w niej zawarte. Uwagę w rozdziale trzecim zwracają nie tyle ogólne zasady czy wymogi, ale konkretne fakty. Są tam dane, ile treningogodzin rocznie planują juniorom trenerzy największych szkół narciarskich w Norwegii. Są informacje o podziale tych godzin na konkretne miesiące, rozpisany zakres zajęć dla poszczególnych kat. wiekowych, przykładowe objętości, a nawet konkretne ćwiczenia podzielone na dni tygodnia z załączonymi proponowanymi przerwami między ich wykonywaniem. I dużo więcej. Rozdział szósty zawiera nawet podrozdział traktujący o nauce taktyki w sprincie!OBA PLIKI DOSTĘPNE DO POBRANIA PONIŻEJ:

WERSJA ANGIELSKA
WERSJA NIEMIECKA (obszerniejsza, ilustrowana)„Utviklingstrappa i Langrenn” to lektura dla początkujących i zaawansowanych, bo nawet największemu specjaliście w swoim fachu wypada doszkalać się całe życie. - Jak trener uznaje, że wszystko już wie, może iść na emeryturę, bo będzie skończony – powiedział ostatnio Łukasz Kruczek.Owocnej edukacji życzy redakcja Skipol.pl :)

 

Komentarze - 2

Aaa

Opublikowano: 2016-10-11 20:11:50

Czy będzie polska wersja językowa

chmiel

Opublikowano: 2016-10-11 20:41:02

proszę w tej kwestii pisać do Norwegów. My się tłumaczenia nie podejmujemy :)

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl