Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Postawa ciała u młodych biegaczy narciarskich, dobrze, źle, fatalnie...

Kocham biegówki -> Zdrowie

2017-09-07

Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, gdzie w  czerwcu 2017 roku skończyłam studia pierwszego stopnia z fizjoterapii. Tematem mojej pracy licencjackiej była „Ocena postawy ciała u osób trenujących biegi narciarskie”. Za pośrednictwem Skipola chciałabym się podzielić wynikami przeprowadzonych badań z osobami uprawiającymi biegi narciarskie, jak i trenerami.

 

 

Biegi narciarskie są dyscypliną ogólnousprawniającą, wpływającą na niemal każdy układ ludzkiego organizmu. Rekreacyjne uprawianie tego sportu wpływa pozytywnie na ciało człowieka, jest często zalecane w celu poprawy zdrowia i wydolności organizmu. Jednakże, jak wiadomo wyczynowe uprawianie sportu wiąże się z ekstremalnymi obciążeniami oraz setkami godzin spędzonych na treningach. Celem mojej pracy była ocena postawy ciała młodych osób, uczniów Szkół Mistrzostwa Sportowego po wieloletnim, regularnym treningu narciarskim.

 

W badaniu brała udział grupa składająca się z 37 zawodników regularnie trenujących biegi narciarskie lub biathlon w wybranych Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Oprócz wywiadu, przeprowadzono badania oceny postawy ciała metodą subiektywną - oglądaniem. Ocenione zostały wybrane elementy w widoku z przodu i z tyłu oraz z boku.

 

Najczęściej występującym problemem w badanej grupie była asymetria barków, która pojawiła się u 92% badanych osób. Podobna liczba osób (86%) miała powiększoną lordozę lędźwiową. Na trzecim miejscu pod względem częstości występowania plasuje się asymetria miednicy, która pojawiła się u 76% badanych. Protrakcja głowy występowała u 62% badanych. Asymetria wcięcia talii oraz koślawość stawów kolanowych pojawiły się u takiej samej liczby badanych osób, która stanowiła 51% grupy. Pozostałe uwzględnione błędy postawy - protrakcja barków (49%) oraz koślawość stępów (35%), występowały u mniej niż połowy badanych zawodników. Wyniki te można porównać z badaniami przeprowadzonymi przez mgr K. Maciałczyk - Paprocką w 2013 roku na młodzieży szkolnej z Poznania, która nie uprawiały sportu na poziomie wyczynowym. Porównanie to zostało zobrazowane w poniższej tabeli.

 

biegacze narciarscy (2017)

młodzież szkolna (2013)

wady w obrębie barków

94%

16,5%

hiperlordoza

86%

5,1%

wady w obrębie miednicy

76%

7,0%

wady w ustawieniu głowy

62%

6,9%

koślawość stawów kolanowych

51%

7,0%

koślawość stępów

35%

1,3%

 

Wśród badanych narciarzy większość uprawia biegi narciarskie od kilku lat. Wielu z nich rozpoczynała treningi w wieku dojrzewania, kiedy ciało szybko zmienia się, a postawa staje się podatna na działanie czynników zewnętrznych. Wady postawy ciała mogły powstać w skutek przybierania charakterystycznej dla uprawianej dyscypliny pozycji i powtarzanych wielokrotnie ruchów.

Początkowo, zanim techniki zostały opanowane, bieg mógł być bardziej asynchroniczny, asymetryczny i pogłębiający nieprawidłowe wzorce ruchowe. Jednakże nie można także wykluczyć, że przybrana postawa ciała u części badanych powstała przed rozpoczęciem uprawiania biegów narciarskich lub niezależnie od uprawianej dyscypliny. W celu wyeliminowania niepożądanych skutków treningu wyczynowego w zakresie postawy ciała należałoby zwrócić uwagę na odpowiedni dobór ćwiczeń, obciążeń oraz odnowę biologiczną młodych zawodników.

 

Dziękuję dyrekcjom szkół za możliwość i pomoc w przeprowadzeniu badań oraz dr Andrzejowi Permodzie, pod kierunkiem którego napisałam pracę.

 

Kamila Kiedrowska

 

od redakcji: Bardzo nas cieszą takie opracowania jak powyższe, które z pewnością będą nieocenioną pomocą dla trenerów i zawodników naszej dyscypliny. Tym bardziej cenne, że opracowawywane przez byłych zawodników. Czekamy na więcej, a Was drodzy czytelnicy zapraszamy do dyskusji. Dane, krótko mówiąc są zatrważające!

kace

foto. multirodzice.pl

 

Komentarze - 7

Expert

Opublikowano: 2017-09-07 12:10:16

Nie polecam zbyt dalekiej interpretacji prezentowanych wyników, głównie z uwagi na małą liczebność próby i brak danych dotyczących jednorodności badanej grupy, zwłaszcza w aspekcie wieku, płci, stażu treningowego, itp. W przyszłości polecam zastosowanie obiektywnych metod pomiarowych. Poza tym - proszę nie mylić pojęć: liczby osób nie podaje się w procentach, a błąd postawy i wada postawy - to nie synonimy!

statystyk

Opublikowano: 2017-09-07 13:15:58

37 osób to b.skromna próba. Na takiej ilości nie powinno się wnioskować tak dalece.

Ania

Opublikowano: 2017-09-07 19:25:01

Serio to przeszło na uczelni?? Zatrważające są nie wyniki badań, tylko poziom takich dysertacji! Przyjęta metoda badawcza – oglądanie, graniczy z żartem. To już nie można było porobić badań antropometrycznych za pomocą zwykłego centymetra krawieckiego? Mnie uczyli, że „na oko” to chłop w szpitalu umarł...

Amator

Opublikowano: 2017-09-07 20:02:09

Na oko to raczej nie było robione. Z tego co czytam jest to praca licencjacka i fajnie, że ktoś w małym nawet stopniu zwrócił uwagę na takiego typu problemy. Dziwi mnie wieczne niezadowolenie pod tego typu publikacjami. Nie ma tu żadnych daleko idących wniosków. Każdy jest myślący na tyle, że informacja ile osób brało udział w badaniu pozwala na odpowiednią interpretację.

biegacz

Opublikowano: 2017-09-07 20:25:26

Drodzy dyskutanci dyletanci ! jeśli ktoś z Was miał co nie co do czynienia z Korektywą to wiedzieć powinien ,że ocena postawy ciała odbywa się metodę subiektywną poprzez ogląd! Nie ma co się bez sensu czepiać tej krótkiej informacji o wadach postawy u młodych narciarzy. Należy raczej się uznanie, że ktoś takiego zadania się raczył podjąć.Wyniki przedstawione dają impuls do dalszych badań, a także zwracają uwagę na to co w procesie treningowym jest zaniedbane lub może być zaniedbane.

zawodniczka

Opublikowano: 2017-09-08 12:28:15

Problem z wadami postawy bierze się z tąd ,że w SMS-ie nie ma lekcji WF a takie powinny być przynajmniej raz w tygodniu.Większość zawodników nie potrafi zrobić przewrotu w przód,nie mówię już o staniu na rękach,czy skokach przez kozła czy skrzynię,gwiazdach itd.

doswiadczony

Opublikowano: 2017-09-08 20:27:50

stuprocentowo sie zgadzam. Zamiast szkoloć młodzież ogólnie jest ona kierunkowana prawie od początku przygody ze sportem a później wychodzą braki przy w/w ćwiczeniach, koordynacji, gibkości i całej ogólnorozwojówce.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl