Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Biegówki lekiem na osteoporozę

Kocham biegówki -> Zdrowie

2013-06-20

Najczęstszą przyczyną metaboliczną bólów krzyża jest osteoporoza. Najprościej można ją scharakteryzować jako zmniejszenie masy kostnej, przypadającej na jednostkę objętości kości. W walce z osteoporozą pomagają narty biegowe.

Osteoporoza to zmniejszenie gęstości tkanki kostnej, spowodowane zaburzonym odkładaniem się substancji podstawowej kości, co wiąże się z nieprawidłową syntezą białka. Ponieważ trzony kręgowe zbudowane są w większości z bogatounaczynionej tkanki kostnej, są one zwykle pierwszymi kośćmi, w których powstają zmiany osteoporotyczne.

W leczeniu osteoporozy, oprócz farmakoterapii, wiodące miejsce należy do kinezyterapii, czyli leczenia ruchem. W tym kontekscie muszą być spełnione dwa podstawowe warunki:
- jeden z nich, to działanie siły grawitacji;
- drugi, to praca skurczowa długich mięśni szkieletowych.
Te właśnie czynniki, pozytywnie oddziaływują na gęstość kośćca oraz odporność kości długich na złamanie.

Narciarstwo biegowe jest właśnie tą dyscypliną, która spełnia te warunki. Szczególnej uwagi zasługuje ruch naprzemienny z synchronizacją pracy skurczowo - rozkurczowej mięśni przykręgosłupowych oraz kończyn.
Ruch w poślizgu zapobiega, z kolei zmęczeniowym złamaniom, co się zdarza w przebiegu osteoporozy.

Jurij Łysenko lekarz medycyny, ortopeda, specjalista rehabilitacji i medycyny manualnej

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl