Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Narty biegowe - aspekty medyczne

Kocham biegówki -> Zdrowie

2013-02-23

Narty biegowe mogą być z powodzeniem zastosowane również jako skuteczny środek rehabilitacji ruchowej. W porównaniu do biegania narty biegowe angażują mięśnie całego ciała.

Dla kogo są narty biegowe?

Bieganie na nartach stylem klasycznym to jeden z nielicznych rodzajów bezpiecznej aktywności fizycznej. Znakomity dla osób, które w wyniku wypadków lub z innych przyczyn straciły częściowo sprawność fizyczną. Narty biegowe polecane są zarówno osobom w pełni zdrowym, którzy chcą zadbać o swoją kondycję, jak również osobom starszym, także z problemami kardiologicznymi i zwyrodnieniowymi, jako wyśmienita forma profilaktyki i rehabilitacji.

Narty biegowe uprawiane stylem klasycznym pomagają w następujących schorzeniach:

- zespoły bólowe stawu kolanowego
- osteoporoza
- zespoły bólowe kręgosłupa
- powracające bóle mięśniowe
- osobom o problemach z utrzymaniem równowagi oraz ograniczoną sprawnością ruchową
- reumatyzm
- otyłość i inne zaburzenia metaboliczne
- skolioza
- pacjentom po urazach kręgosłupa i kończyn jako etap rehabilitacji

Mechanizm działania

Ruch posuwisty kończyn dolnych oraz rotacje kręgosłupa bez obciążenia przy 'klasyku' powodują znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie przykurczów mięśniowych kończyn , kręgosłupa i miednicy, zwiększenie zakresu ruchów w stawach obwodowych i stawach kręgosłupa.

Narty biegowe są bardziej efektywne od zwykłego marszu, ponieważ tego typu trening pobudza układ krążenia w łagodny sposób, co wpływa korzystnie na pracę serca , płuc i układu endokrynologicznego, przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, co powoduje redukcję nadwagi jako czynnika ryzyka choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia tętniczego.

Prawidłowe wzorce ruchowe ,nabyte w trakcie treningów pomagają utrzymywać prawidłową postawę ciała i zapobiegają powstaniu choroby przeciążeniowej stawów i kręgosłupa.

"Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu" - to słowa Wojciecha Oczko, nadwornego lekarza Stefana Batorego i Zygmunta III.

„Sam osobiście trzymam się tego paradygmatu rehabilitacji i staram się zaszczepić swoim pacjentom. Biegam na nartach od podstawówki. Poza tym uprawiam różne rodzaje sportów: jogging, rower, basen. Bieganie stylem klasycznym uzupełniam 'łyżwą,' a latem-nartorolkami.

Jurij Łysenko lekarz medycyny, ortopeda, specjalista rehabilitacji i medycyny manualnej

Komentarze - 1

Ultramaraton Nartorolkowy

Opublikowano: 2017-04-12 18:18:22

Tak, tak i po trzykroć tak. Przy tak oczywistych walorach prozdrowotnych bieganie, zwłaszcza klasykiem, na nartach i nartorolkach powinno być objęte narodowym programem edukacji sportowej oraz wprowadzone do szkół jako jeden z filarów aktywności ruchowej. Stop nieruchawym i otłuszczonym 10-latkom. Stop otyłym 15-latkom z początkami miażdżycy i z kręgosłupami z plasteliny. Stop galaretowatym 30-latkom dla których słowo "kondycja" to jakaś abstrakcja. Czego nauczą swoich dzieci? Stop latom bezczynności, bezmyślnemu obżarstwu, ordynarnym manipulacjom koncernów spożywczych i śmieciowemu żarciu. Logika, rozsądek i zdrowy sport przed głupotą i porażającym lenistwem. Pozdrawiam!

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl