Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Kombinacja: Znamy wstępne terminarze na przyszły sezon LGP i PŚ, sezon krótszy, powrót Mass Startów [KALENDARZE]

Kombinacja norweska -> Artykuły

2018-04-17

Choć zima już odeszła w niepamięć jeśli chodzi o rywalizację, włodarze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej mają co robić. Na odbywającym się w Zurychu wiosennym spotkaniu FIS zaproponowano wstępne kalendarze zawodów sezonu 2018/2019, czyli Letniej Grand Prix Pań i Panów oraz męskiej rywalizacji zimą w ramach PŚ. Szczegóły poniżej.

 

Tradycyjnie sezon PŚ zostanie podzielony na części zwane periodami, te w trakcie najbliższej zimy będą cztery. Na początek bez zaskoczeń, inauguracja zmagań najwyższej rangi rozpocznie się na dalekiej północy, czyli w fińskiej Ruce, gdzie odbędzie się rywalizacja indywidualna i drużynowa. Następnie będzie pierwsza okazja do zgarnięcia dodatkowej kwoty pieniężnej za zwycięstwo w tzw. Loillehammer Tour, czyli trzech konkursach na Lysgaardsbakken oraz najpierw na 5 kilometrów, potem na 10, ale z mass startu, a na koniec na 10 metodą Gundersena. Tym samym, zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami, faktycznie do rywalizacji na najwyższym światowym poziomie prawdopodobnie powrócą zawody ze startu wspólnego. Po Lilelhammer mamy wakat, a następnie, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia (dosłownie, bo zmagania zakończą się 23 grudnia…) Ramsau, jednak należy zauważyć, że zarówno Lysgaardsbakken, jak i obiekty w Ramsau i Otepaeae, gdzie rozpocznie się drugi period, by pozostać w kalendarzu, muszą uzyskać homologację na kolejne lata.

 

W nowym roku drugi period rozpocznie się zawodami w Estonii, potem kombinatorzy przeniosą się do Val di Fiemme, gdzie czekają na nich trzy konkursy, dwa indywidualne i Team Sprint. Niespodzianka w kolejnym tygodniu, czyli w drugiej połowie stycznia, bowiem rozgrywane wcześniej w Seefeld Nordic Combined Triple, ze względu na zaplanowane w Austrii MŚ, przeniesie się do Francji na obiekty w Chaux-Neuve.

 

Pod koniec stycznia zacznie się period numer trzy, zawodami w japońskim Sapporo. Następnie niemieckie Klingenthal, fińskie Lahti i kolejny wakat tuż przed światowym czempionatem, który zaplanowano  w dniach 19 lutego - 3 marca. Po Mistrzostwach Świata już tylko trzy konkursy: w Oslo i dwa finałowe w niemieckim Schonach. Tym samym sezon będzie krótszy, bowiem zakończy się już 17 marca. Łącznie zaplanowano 20 konkursów indywidualnych (w tym jeden z Mass Startu), jeden drużynowy i trzy Team Sprinty.

 

WSTĘPNY KALENDARZ PŚ KOMBINATORÓW 2018/19

 

Przed sezonem zimowym zawodnicy sprawdzą jednak swoją formę w rywalizacji letniej, którą rozłożono na miesiąc. Pierwsza zaplanowano w Oberwiesenthal na weekend 18-19 sierpnia – jeden konkurs indywidualny i jeden Team Sprint. W tym samym czasie i miejscu swój debiut w Letniej Grand Prix zaliczą panie, dla których jednak zaplanowano tylko te dwa konkursy na skoczni HS 106 i trasie biegowej 4,5 kilometra. Panowie z kolei 22 sierpnia wystartują w jakimś konkursie, ale jeszcze nie wiadomo gdzie dokładnie. Kolejny weekend to zmagania w Oberstrdorfie, po którym nastąpi miesięczna przerwa i zawody finałowe w Planicy.

 

WSTĘPNY KALENDARZ LGP PAŃ I PANÓW W KOBMINACJI 2018

 

Kalendarze Pucharu Kontynentalnego oraz zawodów z cyklu FIS Yput Cup zostaną opublikowane po Kongresie FIS w Costa Navarino na Półwyspie Peloponeskim zaplanowanym na maj. 

 

KaEn

Komentarze - 2

.

Opublikowano: 2018-04-17 15:04:36

Kiedy bedzie wiadomo cos więcej o kadrze w biegach narciarskich?

Prezes PZN

Opublikowano: 2018-04-17 21:12:51

Co ty taki niecierpliwy? Powoli zastanawiamy się cz w ogóle jest sens tworzenia kadry w biegach narciarskich. Jak już wspominałem na tym forum przymierzamy się do rozwiązania wszystkich kadr biegaczy, a zwłaszcza kadr męskich. Zaoszczędzone w ten sposób środki finansowe przeznaczymy na skoczków, którzy i tak te środki w większości wypracowali.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl