Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Czas na próbę przedolimpijską, bez Moana i Klemetsena na starcie! [PROGRAM ZAWODÓW]

Kombinacja norweska -> Artykuły

2013-01-31

Kombinatorzy norwescy przenoszą się teraz nieco bardziej na wschód. Podczas najbliższego weekendu rywalizować będą w Soczi, gdzie odbędzie się bardzo prestiżowa próba przedolimpijska. Pojawi się więc na starcie zdecydowana większość najlepszych zawodników, ale jednak nie wszyscy. Zobaczymy aż 63 zawodników z 15 krajów. Polacy nie startują.

Wielu z nas dobrze pamięta jak wyglądały grudniowe konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich, które odbywały się w Soczi. Aura także i w styczniu nie rozpieszczała organizatorów, którzy w dużych ilościach sprowadzali potrzebny śnieg z gór. Według rosyjskich działaczy prognozy są dosyć optymistyczne i na czas zawodów temperatura ma oscylować w okolicach zera.

O zwycięstwo w sobotnim konkursie z pewnością będą walczyć: Eric Frenzel, Jason Lamy Chappuis, Tino Edelmann, Bernhard Gruber i powracający do Pucharu Świata Mikko Kokslien oraz Akito Watabe. W drużynówce zdecydowanymi faworytami wydają się być Niemcy. Na starcie prawdopodobnie pojawi się aż trzynaście drużyn. Z czysto dziennikarskiego obowiązku musimy poinformować, że Polacy w Pucharze Świata nie startują i prawdopodobnie do końca sezonu startować nie będą... Jedynym polskim akcentem jest Kazimierz Bafia, który będzie jednym z piątki sędziów oceniających skoki zawodników.

Z czołowej czterdziestki generalki Pucharu Świata brakuje szczególnie Magnusa Moana (3.) i Haavarda Klemetsena (12.). Moan chyba pogodził się z tym, że Eric Frenzel i Jason Lamy Chappuis są dla niego za silni i zdecydował, że teraz najważniejsze są Mistrzostwa Świata w Val di Fiemme. Z czołówki brakuje także kontuzjowanego Stechera (18.) i Christopha Bielera (27.). Drugi z Austriaków ma się już dobrze, ale trzy dni temu jego żona urodziła chłopca Jakoba i dlatego nie chciał opuszczać rodziny. Do startów powróci w Ałmatach. Niemcy zdecydowali się wysłać do Soczi tylko swoich najlepszych zawodników, pomimo większego limitu, który im przysługuje. Podczas tego weekendu nie wystartują więc Janis Morweiser (29.) i Wolfana Boesl (36.). Nasi zachodni sąsiedzi po rosyjskich konkursach ogłaszą skład na Mistrzostwa Świata w Val di Fiemme i niemal na pewno we Włoszech wystąpi szóstka obecna w Soczi. Nie startuje także Alessandro Pittin, który podczas Mistrzostw Włoch po raz pierwszy od 11 miesięcy wystąpił na dużej skoczni. Lider Azzurich spokojnie przygotowuje się do Mistrzostw Świata.

Japończycy poza szóstką seniorów, którzy wystartują w konkursie indywidualnych dołączyli też do zespołu bardzo dobrze spisującego się na MŚJ Takehiro Watanabe. Być może dostanie on szansę startu w Ałmatach. Finowie przyjechali do Rosji bez Janne Ryynaenena, który po raz kolejny ma problemy zdrowotne. Tym razem dopadła go grypa. Być może lider fińskiego dwuboju wystąpi w Kazachstanie. Na pewno jednak zaliczy ten sezon do wybitnie pechowych i nieudanych. Sumoi reprezentować więc będą: Joni Karjalainen, Eetu Vaehaesoeyrinki, Jim Haertull i Ilkka Herola. Po konkursach w Soczi do domów wracają Francuzi, Amerykanie i Estończycy. Nie wystartują oni w Pucharze Świata w Ałmatach. Prawdopdobnie zawody w Kazachstanie odpuszczą także Niemcy, także sytuacja w klasyfikacji generalnej robi się coraz ciekawsza.

Na starcie zobaczymy siedmiu zawodników, którzy startowali w Mistrzostwach Świata Juniorów, w tym trzech medalistów, czyli Manuela Faisst, Hana-Hendrika Piho i Kristiana Ilvesa.

LISTA STARTOWA

Program zawodów:

Piątek (01.02):
8:00 – oficjalny trening
10:00 – kwalfikacje/runda prowizoryczna (HS 140)

Sobota (02.02)
8:45 – seria próbna
10:00 – seria konkursowa (HS 140)
13:45 – bieg na 10 kilometeów

Niedziela (03.02)
9:00 – seria próbna
10:00 – seria konkursowa (HS 140)
13:00 – bieg drużynowy 4x5 km

Transmisję na żywo ze wszystkich konkursów przeprowadzi główny kanał Eurosportu.

Przypominamy także o naszym obstawianiu konkursów. Aby zatypować kliknij TUTAJ.

Konrad Rakowski

Komentarze - 2

Daerdin

Opublikowano: 2013-02-01 09:42:53

Frenzelowi chyba można powoli gratulować PŚ, o ile nie zdarzy się oczywiście nic nieoczekiwanego. Moan odpuszczając te zawody automatycznie straci do niego dystans. Chappuis, nawet jeśli teraz zdołałby wrócić na prowadzenie, to odpuszczając Ałma-Aty też sporo punktów straci.

Konrad Rakowski

Opublikowano: 2013-02-01 11:13:30

Prawdopodobnie Frenzel też odpuści Ałmaty;)

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl