Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Orkan nad Polską, karawana w Norwegii

Kombinacja norweska -> Artykuły

2013-12-06

Orkan Ksawery raczył w ten weekend ominąć Norwegię, co daje duże szanse na spokojne przeprowadzenie zawodów w Lillehammer. W ubiegłym sezonie na skoczniach Lysgardsbakken i trasie w Sjusoen, bank rozbił Magnus Moan. Po latach, kombinatorzy wracają na zmodernizowaną biegową trasę olimpijską.

 

Co nieco o Lillehammer

 

Lillehammer to niewielkie miasteczko w regionie Oppland, na północ od Oslo. Oba miasta dzielą 183 kilometry, a łączy droga E3. Lillehammer znane jest głównie ze sportu (organizator Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1994, w 2016 roku w tym samym miejscu odbędą się Młodzieżowe IO), jednak nie samą aktywnością fizyczną człowiek żyje – osoby goszczące w tym mieście mogą odwiedzić bardzo ciekawe muzeum budownictwa Maihaugen. Można tam zobaczyć ponad 200 budynków, które podzielone są na trzy kategorie: Kolekcję wiejską (z wiosek około Lillehammer, skupiające głównie domy z XVIII i pierwszej połowy XIX wieku), historyczne miasto (kompleks budynków z Lillehammer pomiędzy drugą połową XIX wieku, a rokiem 1920), oraz budownictwo współczesne (obejmuje budownictwo ze wszystkich dekad XX wieku).

 

Było trochę o urbanizmie, warto też wspomnieć o wydarzeniach muzycznych. W 2004 roku Lillehammer gościło… dziecięcą Eurowizję. Triumfowała niejaka Maria Isabel rodem z Hiszpanii, a reprezentujący Polskę zespół KWADro, zajął zaszczytne siedemnaste miejsce w gronie osiemnastu państw.

 

Dla miłośników tego zespołu, mamy muzyczny upominek.

 

Uroki Lillehammer wykorzystał również Jeremy Clarkson, nakręcając tam w 2006 roku specjalny odcinek kultowego programu „Top Gear”.

 

Historia PŚ w Lillehammer

 

Mimo, że Igrzyska zawitały do Lillehammer w roku 1994, a pierwsze zawody Pucharu Świata rozegrano tu rok wcześniej (konkurs drużynowy), to kombinatorzy w indywidualnej rywalizacji zmierzyli się dopiero w 1998 roku – triumfował wtedy reprezentant gospodarzy, Bjarte Engen Vik. W przeciągu minionych 14 lat, odbyło się tutaj 17 indywidualnych kombinacji. Najczęściej, bo trzykrotnie, zwyciężali tu Hannu Manninen i Magnus Moan. Najczęstszym bywalcem na podium jest jednak Jason Lamy Chappuis, który dwukrotnie zwyciężał, trzy razy był drugi i raz trzeci.

 

LILLEHAMMER - MIEJSCA NA PODIUM

 

Warto jeszcze na chwilę wrócić pamięcią do Igrzysk Olimpijskich z roku 1994. W jedynych indywidualnych zawodach, złoty medal zdobył Fred-Boerre Lundberg, wyprzedzając Takanori Kono i Bjarte Engena Vika. Spośród startujących w tamtej rywalizacji kombinatorów, dwóch sportowców do tej pory uprawia czynnie zimowy dwubój – mowa o Toddzie Lodwicku, który był wtedy trzynasty, oraz o Mario Stecherze, 27. zawodniku tamtej imprezy. Na liście wyników możemy też znaleźć nazwiska trzech czynnych trenerów narodowych reprezentacji – szkoleniowiec Francuzów Etienne Gouy znalazł się jedną pozycję za Stecherem, trenujący Amerykanów Dave Jarrett był 36., a przygotowujący Rosjan do „domowych” IO, Dmitrij Dubrowski, zajął miejsce czterdzieste siódme.

 

FAWORYCI

***        Eric Frenzel, Jason Lamy Chappuis, Mikko Kokslien

**          Akito Watabe, Joergen Graabak, Hideaki Nagai

*            Magnus Krog, Haavard Klemetsen, Johannes Rydzek, Ilkka Herola, Magnus Moan, Sebastien Lacroix

 

Andrzej Grabowski

Komentarze - 1

Raku

Opublikowano: 2013-12-07 00:17:26

To jeszcze tylko dodam do tego ciekawego artykułu, że o ile raj dla skoczków to będzie pierwszy konkurs w Seefeld (15pkt=60sek i tylko 5km), to chyba jutro jest najlepszy konkurs dla biegaczy w całym sezonie - skocznia tylko HS 100 i bardzo trudna trasa porównywalna do tej w Kuusamo. Jutro, przynajmniej w teorii, skok może mieć niewielkie znaczenie i na trasie powinno się wiele dziać:) PS. Świetny przebój;)

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl