Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

PŚ w Czajkowskim: Mróz odstraszył czołówkę, tylko czterech zawodników z "30" PŚ na liście

Kombinacja norweska -> Artykuły

2014-01-02

Już w najbliższy weekend powraca Puchar Świata w kombinacji norweskiej. Dwuboiści przenoszą się do mroźnej Rosji, a konkretnie do Czajkowskiego leżącego w Kraju Permskim. Obsada będzie liczna, ale bardziej przypominająca Puchar Kontynentalny aniżeli Puchar Świata. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że pogoda nie pozwoli na przeprowadzenie zawodów.

 

Składy kadr na te konkursy schodzą nieco na dalszy plan. Nad Czajkowski nadciągają siarczyste mrozy i można liczyć tylko na to, że największa fala zimna zaatakuje po pucharowych zmaganiach. Jutro czy w sobotę temperatura ma się wahać w przedziale -8 do -19 °C. Dosyć niewinnie. Natomiast w niedzielę-poniedziałek ma być to -20 do -31 °C. To i tak optymistyczna prognoza, bo są i takie zapowiadające regularne ponad 30 stopniowe mrozy. Wiatr może dochodzić do 5 m/s. Aby zobaczyć jedną z prognoz kliknij TUTAJ.

 

W obliczu takiej sytuacji najrozsądniejsze wydaje się rozegranie zawodów w piątek i w sobotę. Organizatorzy mają na pewno dostęp do bardziej precyzyjnych prognoz i z pewnością zrobią wszystko, aby oba konkursy się odbyły. Temat temperatury był często poruszany podczas biegów w Rybińsku i tam FISowską granicę stanowiło -18 °C. Oczywiście wszystko zależy od nasłonecznienia, wilgotności i wiatru, ale przy niemal -30 stopniach zawody na pewno zostałoby odwołane. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie. Tym bardziej, że drugi dzień to zawody na skoczni dużej.

 

Przejdźmy jednak do aspektu czysto sportowego. Puchar Świata w Czajkowskim, to wielka szansa dla słabszych reprezentacji, tym bardziej, że odbędzie się jeden konkurs na skoczni normalnej (HS 106), a drugi na skoczni dużej (HS 140) - każdy znajdzie coś dla siebie. O olimpijskie przepustki zażarcie będą tu walczyć Ci, którzy ich jeszcze nie mają. Obsada będzie przypominać bardziej mocno obsadzony Puchar Kontynentalny aniżeli Puchar Świata.

 

Pięć czołowych drużyn (Niemcy, Austria, Norwegia, USA i Francja) wybiera się rezerwowymi lub połowicznie rezerwowymi składami. W Rosji w ogóle nie pojawią się Japończycy. Zdecydowanie najmocniejszą drużyną z "tych wielkich" wybierają się Austriacy, którzy wysyłają Klapfera, Denifla, zawodników bardzo dobrze spisująych się w USA i tych najlepszych z krajówki w Ramsau. O sile ich zaplecza świadczy fakt, że do ośmioosobowego składu nie załapał się wstępnie awizowany Philipp Orter, który w USA był 9,4 i 9. Pozostali liderzy kadry z Bernhardem Gruberem i Mario Stecherem na czele pojadą na trening do Oberstdorfu.

 

Z czołowej dwudziestki Pucharu Świata zobaczymy najprawdopodobniej tylko Lukasa Klapfera (10.) i Moroslava Dvoraka (20.). Z czołowej trzydziestki dojdą jeszcze Wilhelm Denifl (22.) i Bjoern Kircheisen (28.). Włosi wystartują w czwórkę, ale lider Alessandro Pittin odpuści zawody i będzie się przygotowywał do Igrzysk w Soczi. Konkursy odpuszcza także żelazna francuska czwórka. Norwegowie pomimo siedmioosobowego limitu wysyłają tylko czterech zmienników, w tym debiutującego w Pucharze Świata 20-letniego Espena Bjoernstada. Niemcy z pierwszego składu wystawiają tylko szukającego formy Kircheisena. Finowie wyruszają bez dwóch liderów - Heroli i Ryynaenena. Gospodarze wybrali szóstkę, a na dużej skoczni dwóch najsłabszych z pierwszego konkursu zostanie wymienionych. Trener Dimitrij Dubrowski liczy na co najmniej trzech zawodników w trzydziestce.

 

Można powiedzieć, że pierwszymi składami wybrali się tylko Czesi, Polacy, Estończycy i Ukraińcy. Najprawdopodobniej zobaczymy 55 dwuboistów z 15 krajów. Największymi gwiazdami zawodów są z pewnością: Lukas Klapfer, Bjoern Kircheisen, Miroslav Dvorak, Wilhelm Denifl, Taylor Fletcher, Lukas Runggaldier oraz Tomaz Druml.Wydaje się, że przy takiej obsadzie jest duża szansa na punkty naszych zawodników, a nawet można to uznać za plan minimum. Otwiera się realna szansa na miejsce w czołowej piętanstce, a nawet dziesiątce. Możemy też poprawić swoje notowania w rankingu olimpijskim i WRL. Przypomnijmy, że trener Jan Klimko zabiera do Rosji: Adama Cieślara, Szczepana Kupczaka i Pawła Słowioka. Oficjalna lista startowa zostanie opublikowana dopiero jutro rano. Transmisja obu konkursów na żywo na głównym kanale Eurosportu.

 

Zeszłoroczne zawody Pucharu Kontynentalnego w Czajkowskim wygrywali tu Shun Yamamoto oraz Geoffrey Lafarge. Na podium stawali m.in. Nicolas Martin oraz Ivan Panin, którzy są zgłoszeni do tegorocznych konkursów.

 

Wstępne składy kadr na Puchar Świata w Czajkowskim (w nawiasie przysługująca kwota startowa):

Austria (8): Wilhelm Denifl, Lukas Klapfer, Tomaz Druml, Franz-Josef Rehrl, Sep Schneider, Tobias Kammerlander, Harald Lemmerer, Lukas Greiderer (wcześniej awizowanie także Pihlipp Orter i Marco Pichlamyer)

Rosja (2+4): Viacheslav Barkov, Denis Isaykin, Niyaz Nabeev, Evgeniy Klimov, Ernest Yahin, Samir Mastiev, Ivan Panin (rez.), Sergej Djatschuk (rez.)

Niemcy (9): Bjoern Kircheisen, Wolfgang Boesl, Janis Morweiser, Tobias Simon, Johannes Wasel

USA (5): Michael Ward, Nick Hendrickson, Brett Denney, Adam Loomis, Taylor Fletcher

Norwegia (7): Ole Martin Storlien, Truls Johansen, Thomas Kjelbotn, Espen Bjoernstad

Francja (5): Samuel Guy, Nicolas Martin, Hugo Buffard, Theo Hannon

Czechy (4): Miroslav Dvorak, Tomas Portyk, Tomas Slavik, Ales Vodsedalek

Włochy (4): Armin Bauer, Samuel Costa, Giuseppe Michielli, Lukas Runggaldier

Estonia (4): Kail Piho, Han-Hendrik Piho, Karl-August Tiirmaa, Kristjan Ilves

Finlandia (3): Mikke Leinonen, Jussi Salo, Eetu Vaehaesoeyrinki

Polska (2): Szczepan Kupczak, Adam Cieślar, Paweł Słowiok

Ukraina (2):  Ruslan Balanda, Vitaliy Kalinichenko, Viktor Pasichnyk

Słowenia (3): Mitja Oranic, Gasper Berlot

Szwacjaria (2): Tim Hug

Kazachstan (2): Sergej Sharabayev

Japonia (6): DNS

Kanada (1): DNS

 

Prawdopodobnie w piątkowej rundzie prowizorycznej wystartuje więc 55 kombinatorów. Oznacza to, że rozegrane zostaną kwalifikacje, gdyż przepis o nie rozgrywaniu ich przy 55 zawodnikach lub mniej, został z nieznanych przyczyn usunięty z regulaminu.

 

Program zawodów (godziny czasu polskiego):

 

Piątek (3.01)

7:00 - oficjalny trening (HS 106)

9:00 - runda prowizoryczna/kwalifikacje (HS 106)

 

Sobota (4.01)

7:00 - seria próbna (HS 106)

8:00 - seria konkursowa (HS 106) [na żywo EUROSPORT]

10:00 - bieg na 10 kilometrów [na żywo EUROSPORT]

 

Niedziela (5.01)

5:00 - oficjalny trening (HS 140)

6:30 - runda prowizoryczna/kwalifikacje (HS 140)

8:00 - seria konkursowa (HS 140) [na żywo EUROSPORT]

10:00 - bieg na 10 kilometrów [na żywo EUROSPORT]

 

Relacje na bieżąco na naszym portalu. Przypominamy także o typowaniu zawodów. Aby to zrobić kliknij TUTAJ.

 

Konrad Rakowski

Komentarze - 11

Jan

Opublikowano: 2013-12-30 18:21:38

Eee, ja byłbym spokojny, "u nich" to nie takie rzeczy z pogodą się robiło, byleby impreza się odbyła ;-) A na poważnie - szkoda jednak, że Słowiok nie jedzie, bo takiej szansy na kwalifikację olimpijską już chyba nie będzie.

Raku

Opublikowano: 2013-12-30 18:48:18

No i jednak Janie "wykrakałeś", bo plany się podobno zmieniły i znów w podróż wyrusza trójka, ale oficjalnie mogę się jutro dowiadywać. Jeśli faktycznie, to może się stać rzecz niemożliwa i będziemy mieli kwalifikację drużyny na Soczi;) Choć wiadomo, że nikt punktów za darmo nie rozdaje.

Sakurai

Opublikowano: 2013-12-30 18:36:27

Patrząc na potwierdzony skład to optymistycznie można liczyć nawet na podium Adama Cieślara , no ale do tego będzie potrzebne też słabsze skoki lepszych biegaczy przy skoku na pierwszą dziesiątke Polaka. Denifl i Jelenko powalczą o zwycięstwo, może Lukas Runggaldier jak mocno nie zawali skoku.

Fan

Opublikowano: 2013-12-30 19:01:52

Szykuje się chyba gorsza obsada niż w Ałamatach wiec bedzie ciekawie i mogą być dziwne wyniki, szansa dla naszych jest jak bedą równe warunki.

Arn

Opublikowano: 2013-12-30 21:26:12

Wiadomo co nasi kombinatorzy robili w ostatnim czasie? trenowali gdzieś czy nie ma możliwości skakania w kraju?

Raku

Opublikowano: 2013-12-31 18:22:04

W naszym kraju niestety możliwości treningu bardzo słabe. Więcej na temat polskich planów w najnowszym newsie: http://www.skipol.pl/kombinacja_norweska/artykul/6586-zmiana-planow-w-polskiej-kadrze---slowiok-dolacza-na-czajkowski-i-chaux-neuve

Rychu GKM

Opublikowano: 2014-01-02 15:52:40

W pierwszym konkursie powinni wystartować Słowiok i Kupczak , w w drugim Cieślar i ten zawodnik który zdobędzie mniej punktów

Raku

Opublikowano: 2014-01-02 16:23:24

To wszystko zależy od walki z Estończykami (i nie tylko) o IO i od WRLu, także ciężko coś z góry zaplanować. Na pewno będzie sporo przetasowań we wszystkich zestawieniach i po prostu trzeba to kontrolować i reagować. Przecież w tym momencie zwiększenie limitu startowego do 3 też byłoby super, bo nie trzeba by było robić zmian do końca sezonu, więc Cieślar też ma o co walczyć.

Arn

Opublikowano: 2014-01-02 22:06:56

Walka o olimpiadę swoją drogą, ale trzeba być sprawiedliwym i skoro Adam jest najlepszy z naszych, a to chyba na chwile obecną nie podlega dyskusji to powinien startować w obu konkursach..

qwerty

Opublikowano: 2014-01-02 21:49:54

Ale obsada.... nasi muszą to wykorzystać!

zur555

Opublikowano: 2014-01-03 08:14:35

Po treningach nie wygląda to dobrze. Cieślar w połowie stawki w obu treningach, Slowiok po za 30. Wygląda na to ze Cieslara stać na top 20 a dla Słowioka punkty będą sukcesem. Przy takiej stawce liczyłem na lepsze skoki Polaków.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl