Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Paweł Słowiok z wirtualną kwalifikacją olimpijską, taktyczna zagrywka Jana Klimko

Kombinacja norweska -> Artykuły

2014-01-04

Po dzisiejszych zawodach Pucharu Świata w Czajkowskim Paweł Słowiok spełnił międzynarodowe i krajowe kryteria olimpijskie. Kwalifikacja Polaka nie jest jednak taka pewna, bo przy założeniu, że Szwajcarzy zwolnią jedno miejsce, wchodzi on jako przedostatni.

 

Bardzo cenne okazało się zwycięstwo na finiszu z Samuelem Guy. Ten jeden punkt spowodował, że Polak jest klasyfikowany przed Johnnym Spillanem (choć decyduje o tym dopiero trzeci wynik, bo dwa pierwsze obaj mają identyczne). Jednak kibice nie mogą być  spokojni o drugą polską nominację, bo jutro groźni mogą być dwaj zawodnicy - Han-Hendrik Piho i Viktor Pasichnyk, którzy mają kolejno osiem i sześć pucharowych punktów. Nie wykluczone, że wyskoczy też ktoś inny np. Ales Vodsedalek albo Krisjan Ilves Jeśli choć jeden z nich wyprzedzi Polaka, to wówczas Szczepan Kupczak nie będzie mógł wywalczyć trzeciej kwalifikacji, bo musiałby to zrobić kosztem Pawła Słowioka.

 

Warto zaznaczyć, że zgodnie z regulaminem dodatek drużynowy jest przydzielany do osiągnięcia pułapu dziesięciu ekip. W teorii taki bonus mogliby dostać Słoweńcy i Finowie. My przydzieliliśmy to miejsce Finom (i tym sposobem osiągamy zakładany pułap), którzy mają wyżej klasyfikowanego czwartego zawodnika. Jeśli jednak FIS przydzieliłby ten dodatek także Słoweńcom, to wówczas Paweł Słowiok wchodziłby w tym momencie jako ostatni i to dzięki uprzejmości Szwajcarów.

 

Dziś zadanie naszym zawodnikom nieco ułatwił Viktor Pasichnyk. Na szóstym kilometrze biegł jako 19. i zmierzał po pewne punkty. Na kolejnym punkcie pomiaru czasu był poza trzydziestką i nie kontynuował biegu. Nie można więc wykluczyć jakiegoś upadku. Być może jednak nie poradził sobie z mroźnymi warunkami.

 

Trener Jan Klimko pokusił się o taktyczną zagrywkę i jutro na dużej skoczni nie zobaczymy naszego najlepszego zawodnika, czyli Adama Cieślara, który w rywalizacji o Soczi wchodzi jako 50. Polak ma raczej pewne miejsce na Igrzyska Olimpijskie i taka trochę niesportowa decyzja wydawała się być konieczna. W kolejnych zawodach PŚ nie będzie już tak łatwo o pucharowe punkty i jutrzejszy konkurs może być decydujący w kontekście Soczi. Choć na pewno szkoda, że Adam Cieślar, dobrze spisujący się na dużych skoczniach, nie będzie miał okazji powalczenia o pierwszą dziesiątkę.

 

RANKING OLIMPIJSKI (stan na 4.01)

 

Lista rezerwowych:

56. Han-Hendrik Piho EST 8 pkt

57. Viktor Pasichnyk UKR 6 pkt

57. Denis Isykin RUS 6 pkt

59. Niyaz Nabeev RUS 3 pkt

60. Mikke Leinonen FIN 2 pkt

61. Evgeniy Klimov RUS  1 pkt

 

Warto pamiętać, że Rosjanie walczą tylko o swój start indywidualny. Nie zagrażają innym.

 

Jeśli jutrzejszy konkurs skoków by się nie odbył i użyto by wyniki rundy prowizorycznej, to byłoby to bardzo złe dla naszej drużyny, bowiem 14. wyniki PCR ma Han-Hendrik Piho, 25. Viktor Pasichnyk, a dopiero 36. Paweł Słowiok.

 

PS. To nie jest oficjalny ranking, lecz zestawienie portalu skipol.pl utworzone na podstawie regulaminu FIS, który nie jest zbyt precyzyjny.

 

Konrad Rakowski

 

Ranking opracował Rafał Snoch

Komentarze - 14

Arn

Opublikowano: 2014-01-04 14:57:01

Chyba się nasz trener pogubił w tym wszystkim.. Jakie szanse ma jutro Szczepan na wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej?Startuje kosztem Cieślara który realnie miał szanse na powiedzmy miejsce 10-15. Rankingi swoją drogą ale wg mnie zawsze powinienem startować najlepszy.

Raku

Opublikowano: 2014-01-04 15:11:04

Ale jeśli startowałby kosztem Słowioka, to moglibyśmy wrócić z Rosji dalej z jedną kwalifikacją, a jeśli by w ogóle nie startował to można by się spytać po co jechał? Tutaj ciężko o dobrą decyzję - po prostu szkoda, że nie mamy limitu 3, bo Estończycy dzięki MŚJ mają limit 4 (do końca stycznia) i go skutecznie wykorzystali dziś. No i jest jeszcze druga kwestia - Słowiok i Kupczak muszą walczyć o dostanie się do 50 WRLu. Cieślar jest tego bliski i w Oberstdorfie (gdzie nie będzie pierwszej drużyny Norwegii) ma największe szanse na zapunktowanie z naszych zawodników.

Arn

Opublikowano: 2014-01-04 15:26:57

Czyli zabranie Szczepana do Rosji było niepotrzebne..

PiW

Opublikowano: 2014-01-05 00:09:44

Cieślarowi jeszcze trochę brakuje do 50 WRL - przed konkursami w Rosji trzeba było mieć 24 pkt. Polak aktualnie ma ich 19. Ta słaba obsada w Czajkowskim też wprowadzi trochę zamętu w rankingu WRL. Po niedzielnym konkursie wrzucimy aktualną sytuację.

Rychu GKM

Opublikowano: 2014-01-04 15:13:44

A możesz podać ten ranking tak jak podałeś listę rezerwowych (z punktami)? Wystarczą miejsca 45-55 :)

Raku

Opublikowano: 2014-01-04 15:25:36

Niestety szczegółowe dane ma tylko Rafał i jak wróci późnym wieczorem, to na pewno Ci wrzuci taką rozpiskę. Na ten moment znam tylko dwa progi graniczne - TOP 50 (+19 pkt), TOP 55 (+9 pkt). Czyli szanse na start drużyny już są bardzo niewielkie, choć na Kupczaka czeka jeszcze to 5 km w Seefeld.

PiW

Opublikowano: 2014-01-04 23:17:46

Oto lista, o którą prosiłeś - zakładam w niej rezygnację Szwajcarii z 1 miejsca: 45. PORTYK Tomas (CZE) 37 46. LODWICK Todd (USA) 35 47. VAEHAESOEYRINKI Eetu (FIN) 25 48. LAFARGE Geoffrey (FRA) 21 49. BERLOT Gasper (SLO) 20 50. CIEŚLAR Adam (POL) 19 51. MICHIELLI Giuseppe (ITA) 16 52. TIIRMAA Karl-August (EST) 12 53. PANIN Ivan (RUS) 10 54. SŁOWIOK Paweł (POL) 9 55. CIEŚLAR Adam (POL) 9

PiW

Opublikowano: 2014-01-04 23:20:06

55. SPILLANE Johnny (USA) 9 Przepraszam bardzo za błąd

M_B

Opublikowano: 2014-01-04 15:16:31

Niestety... dla mnie to głupia decyzja jest.... Cieślar traci starty kosztem kolegów, mimo tego, że jest od nich lepszy..... Można było w sumie wziąć tutaj tylko Cieślara i Słowioka, ja osobiście nie wierzę w kwalifikację olimpijską Kupczaka, po prostu jest to niemal niemożliwe......., musiałby być Szczepan w 15-stcę, czyli po skokach najlepiej żeby był na podium, bo niestety ale z naszej trójki on biega najgorzej.... Rozumiem walkę o kwalifikację dla Pawła, ale niestety Adam traci na tym bardzo, mógłby jutro wskoczyć do 50 WRL i mielibyśmy ten limit 3 pewny bez konieczności podmieniania nikogo w obrębie tej trójki, chyba że Gąsienica odzyskałby formę z tamtego sezonu, a nawet się poprawił, to wtedy można byłoby się zastanawiać nad wymianami.

Rychu GKM

Opublikowano: 2014-01-04 15:21:48

Bez przesady myślę , że Adam nie ma do nikogo pretensji , wie jaka jest sytuacja. Najważniejsza jest kwalifikacja , a po 20 stycznia liczyć się będzie prezentowana forma

Raku

Opublikowano: 2014-01-04 15:31:45

Jeden zawodnik w 50 WRLu daje nam bodajże tyle samo co jeden punkt Pucharu Świata na przestrzeni dwóch lat, czyli pokrywanie kosztów jednego zawodnika i dwóch "oficjeli" przez FIS. Także taka zmiana może być też tłumaczona walką o WRL - musi być dwóch do limitu trzy. I nie przesadzałbym z szansami Kupczaka, bo tacy zawodnicy jak Bauer, Fletcher, Buffard itd. mogą do niego tracić grube minuty jeśli skoczy na swoim tegorocznym poziomie. Duża skocznia w Czajkowskim i 5 km w Seefeld to jego konkursy na jakieś zdobycze.

Xander

Opublikowano: 2014-01-04 16:42:36

Najgłupsza decyzja jaką widziałem. Adam Cieślar jest naszym najlepszym zawodnikiem a nie dostaje prawa startu kosztem słabszego zdecydowanie Kupczaka. Nie wiem skąd biorą oni te decyzje. Cieślar mógłby jutro walczyć o dobrą pozycję natomiast Szczepanowi jutro nawet do 30 będzie ciężko wskoczyć.

arn

Opublikowano: 2014-01-05 00:26:04

Jeszcze jedno pytanie dotyczace rankingow. Wirtualnie Adam i Pawel maja kwalifikacje na chwile obecna tzn ze Polska moze wystawic tych 2 kombinatorow czy jakichkolwiek dwoch?

Raku

Opublikowano: 2014-01-05 08:11:15

Jakichkolwiek, ale muszą spełnić wytyczne PZNu, a spełniają je na ten moment tylko Słowiok i Cieślar - trzeba być w "25" klasyfikacji olimpijskiej w której liczy się tylko po czterech zawodników z danego kraju.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl