Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Paweł Słowiok pierwszym rezerwowym w rankingu olimpijskim, sukces Estończyków

Kombinacja norweska -> Artykuły

2014-01-06

Po Pucharze Świata w Czajkowskim możemy mówić o rewolucji w rankingu olimpijskim. Aż tak wielkich zmian na pewno się nie spodziewaliśmy i poprzeczka została teraz postawiona niezwykle wysoko. Niestety niewdzięczna rola pierwszego rezerwowego przypadła Pawłowi Słowiokowi.

 

Najważniejsze zmiany po Czajkowskim to definitywna starta piątego miejsca przez Amerykanów, strata drugiego miejsca przez Szwajcarów, obronienie drugiego i wywalczenie trzeciego miejsca przez Estończyków oraz wywalczenie piątego miejsca przez Włochów.

 

Aktualnie pełne pięcioosobowe składy mogą wysłać: Austriacy, Francuzi, Niemcy, Włosi, Japończycy i Norwegowie. Czterech kombinatorów mogą wystawić Czesi, Finowie, Amerykanie i Rosjanie. Gospodarze jednak po klęsce w Czajkowskim indywidualnie mogą zgłosić tylko jednego zawodnika. Na trzy miejsca mogą liczyć Słoweńcy i Estończycy dla których to wielki sukces. Przy założeniu oczywiście, że dodatek drużynowy zgodnie z regulaminem, jest przydzielany do osiągnięcia pułapu dziesięciu ekip. Słoweńcy w takiej sytuacji są praktycznie bez szans na ten bonus. Jeśli jednak FIS/MKOL przydzielił by im ten dodatek jako jedenastej drużynie, to piąte miejsce straciliby Włosi. Można im też przydzielić bonus jako dziesiątej drużynie, wiedząc że Finowie i tak mają w pogotowiu Leinonena, który pozwoli im wystartować w drużynówce - regulamin nie określa, kto ma pierwszeństwo do dodatku, a taka decyzja nie zaszkodziłaby Finom i pomogła Słoweńcom. Po jednym zawodniku może wystawić Szwajcaria, Ukraina i Polska.

 

Adam Cieślar jest dosyć bezpieczny, ale jego 19 punktów pozwala mu na awans z 52. pozycji. Na szczęście o jedno oczko wyprzedza on Tiirmę i Pasichnyka, bo nawet nasza jedna nominacja mogłaby być zagrożona. W tym momencie do bycia w TOP 50 potrzebne jest aż 30 punktów, a do bycia w TOP 55 trzeba mieć na koncie 16 oczek. Paweł Słowiok i jego dziewięć punktów pozwala mu plasować się na nieoficjalnej pozycji pierwszego rezerwowego. Jeśli Słoweńcy dostaliby dodatek drużynowy, to spadłby na pozycję drugiego rezerwowego.

 

RANKING OLIMPIJSKI (stan na 5.01)

 

Poniżej przedstawiamy punktację tych najbardziej interesujących nas miejsc.

 

50. Gasper Berlot SLO 30 pkt

51. dodatek dla FIN (w to miejsce wchodzi Mikke Leinonen FIN 20 pkt)

52. Adam Cieślar POL 19 pkt

53. Karl-August Tiirmaa EST 18 pkt

54. Viktor Pasichnyk UKR 18 pkt

55. Giuseppe Michielli ITA 16 pkt

---

56. Seppi Hurscher SUI 15 pkt (Szwajcarzy na 99,9% nie skorzystaliby z jego miejsca jeśli wszedłby jako rezerwowy)

57. Ivan Panin RUS 10 pkt (wszedłby w miejsce już zarezerwowane dla Rosjan)

58. Paweł Słowiok POL 9 pkt (tym sposobem de facto pierwszy realny rezerwowy na liście)

59. Johnny Spillane USA 9 pkt (Amerykanin na szczęście przegrywa z Polakiem, a punktów już nie zdobędzie)

60. Denis Isaykin RUS 6 pkt

61. Niyaz Nabeev 3 pkt

62. Kristjan Ilves 1 pkt (ten jeden punkt wystarcza do bycia trzecim rezerwowym)

63. Evgeniy Klimov 1 pkt

 

To nie jest oficjalny ranking, lecz zestawienie portalu skipol.pl utworzone na podstawie regulaminu FIS, który nie jest zbyt precyzyjny.

 

Teraz sytuacja w ranking na pewno tak łatwo się nie zmieni. Przed nami jeszcze tylko dwa weekendy (Chaux-Neuve i Seefeld) gdzie można walczyć o Soczi. Paweł Słowiok jest w teorii pierwszym rezerwowym, ale do Giuseppe Michielliego brakuje mu aż ośmiu punktów. Mało prawdopodobne wydaje się też aby ktoś zrezygnował z przysługującego mu miejsca. W odpowiedzi na liczne komentarze warto dodać, że naszym zdaniem ważne jest to ilu z zawodników z Polski się zakwalifikuje. Po to się trenuje, żeby walczyć z najlepszymi i im więcej naszych zawodników wyruszy do Soczi tym lepiej.

 

Poniżej jeszcze jako ciekawostkę prezentujemy ranking WRL po Czajkowskim. Tam też oczywiście możemy mówić o sporej rewolucji. Klasyfikowanych w nim jest aż 82 zawodników, a do miejsca w 50 WRL potrzeba aż 39 punktów. Najważniejszą zmianą na ten moment jest starta aż dwóch miejsc przed Japończyków - ich kwota startowa zmalałaby zaledwie do czterech. Z TOP 50 wypadli Minato i Yamaomoto. Adam Cieślar jest 66.

 

WORLD RANKING LIST (stan na 5.01)

 

Konrad Rakowski

 

Zestawienia opracował Rafał Snoch

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl