Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Powrót polskiej sztafety w biegach po 38 latach, na kombinatora czekaliśmy tylko 20!

Kombinacja norweska -> Artykuły

2014-01-23

Igrzyska Olimpijskie w Soczi będą na pewno historyczne dla Polska, a szczególnie dla portalu zajmującego się biegami narciarskimi i kombinacja norweską. Polska kombinacja zagości w Soczi po 20 latach przerwy, a biegacze wystąpią w sztafecie po 38 latach nieobecności!

 

Ostatni raz Polska wystartowała w męskiej sztafecie w Innsbrucku w 1976 roku! Polacy w składzie: Wiesław Gębala, Jan Staszel, Jan Dragon i Władysław Podgórski zajęli trzynaste miejsce na szesnaście drużyn. Stracili do triumfujących Finów nieco ponad osiem minut. Wcześniejszy występ sztafety to także Innsbruck, ale rok 1964. Wówczas Polacy (Józef Gut Misiaga, Tadeusz Jankowski, Edward Budny, Józef Rysula) zajęli miejsce ósme na piętnaście ekip.

 

Tak więc Maciej Stręga, Maciej Kreczmer, Sebastian Gazurek i Jan Antolec mogą być pierwszą polską sztafetą na IO od 38 lat i trzecią na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat! Czy to jednak świadczy o jakimś nagłym wzroście poziomu w męskich biegach? Raczej nie gdyż zarówno dołączony do składu Jan Antolec jak i sztafeta sama w sobie nie spełnili wytycznych PZN-u i można mówić o występie warunkowym. Użycie sformułowania, że start wywalczyła sobie sztafeta jest na pewno nieco na wyrost. We wszelkich ocenach trzeba też pamiętać o tym, że dopiero od Vancouver (2010) zostały wprowadzone międzynarodowe kryteria mocniej ograniczające liczbę zawodników.

 

Polskiej drużynie kombinatorów nie udało się awansować na Igrzyska Olimpijskie. Tutaj kryteria były nieco bardziej surowe, gdyż wystartować może tylko 55 dwuboistów. Awans udało się wywalczyć jedynie Adamowi Cieślarowi, a niewiele brakło Pawłowi Słowiokowi, który według przepisów powinien być pierwszym rezerwowym, ale najprawdopodobniej nikt nie zrezygnuje z przysługującego mu miejsca.

 

Ostatnim polskim kombinatorem startującym na Igrzyskach Olimpijskich był Stanisław Ustupski. [Wywiad z naszym najlepszym kombinatorem ostatniego ćwierćwiecza znajdziecie TUTAJ] Stanisław Ustupski w 1994 roku w Lillehammer zajął 21. miejsce, a dwa lata wcześniej w Albertville był ósmy. W 2010 roku Tomasz Pochwała zbyt późno zapunktował w Pucharze Świata i niestety nie zdążył tego dokonać w okresie kwalifikacyjnym do Vancouver. Mimo wszystko na podstawie punktów Pucharu Kontynentalnego w ostatniej chwili mógł zostać wystawiony z listy rezerwowej, z czego nie skorzystano ze względu na kryteria PKOL-u. Tak więcej Adam Cieślar będzie pierwszym polskim kombinatorem na Igrzyskach Olimpijskich od 20 lat! Nasz zawodnik został wyróżniony, bo na oficjalnej stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w jego sztabie znaleźli się trener Jan Klimko oraz wiceprezes Polskiego Związki Narciarskiego, czyli Andrzej Wąsowicz.

 

Konrad Rakowski

Komentarze - 3

Fan

Opublikowano: 2014-01-23 21:33:26

Kurde a ja byłem pewny że widziałem Zygmuntowicza na którejś z Olimpiad po 2000 roku... a może były to Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym :)

Raku

Opublikowano: 2014-01-23 21:40:42

Na MŚ w XXI wieku byli Kazimierz Bafia, Janusz Zygmuntowicz, Tomasz Pochwała, Paweł Słowiok i Adam Cieślar (chyba nikogo nie pominąłem), ale na IO tak się trafiło, że nie było nikogo;) O MŚ decyduje sobie sam związek, a jeśli chodzi o IO, to już PKOL, więc nie jest tak łatwo;) (no poza tymi, gdzie nie zrobili kryteriów).

Jan

Opublikowano: 2014-01-24 08:55:34

Daniel Bachleda też był na MŚ w XXI wieku, razem z Bafią w Lahti w 2001.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl