Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

PŚ w kombinacji norweskiej: Lamy Chappuis wygrywa. Pierwszy punkt dla Polaków [WYNIKI]

Kombinacja norweska -> Artykuły

2014-12-21

Niezwykłe emocje na finiszu biegu towarzyszyły dziś kombinatorom norweskim, którzy o punkty Pucharu Świata rywalizowali w austriackim Ramsau. Francuz Jason Lamy Chappuis zaledwie o 0,2 sekundy wyprzedził Norwega Mikko Koksliena. 30. był Adam Cieślar, dzięki czemu zdobył pierwszy w tym sezonie pucharowy punkt.

 

Dziś w Ramsau mocno wiało. Jury zdecydowało się odwołać konkurs skoków i użyć wyników piątkowej rundy prowizorycznej.
WYNIKI RUNDY PROWIZORYCZNEJ

 

Po pierwszej pętli nic się nie zmieniło jeśli chodzi o kolejność w czołowej dziesiątce, za wyjątkiem zmiany na pozycji 6. i 7. – Maxime Laheurte wyprzedził biegnącego przed nim Samuela Costę. Adam Cieślar biegł na 28. pozycji, Mateusz Wantulok spadł na miejsce 31., Paweł Słowiok zamykał stawkę.

 

Na drugim punkcie pomiarowym nadal prowadził Evgeniy Klimov. Na czołowe miejsca przebili się Niemcy: Eric Frenzel, Johannes Rydzek i Fabian Riessle. Tracił Mateusz Wantulok, Adam Cieślar przesunął się na miejsce 27., a Paweł Słowiok na 42.

 

Po 3,75 km na prowadzenie wyszedł Havard Klemetsen. Eric Frenzel zmniejszył dystans miedzy dwójką prowadzących, a grupą pościgową, której był liderem z 23 sekund do 4. Cieślar trzymał się na swoim 27. miejscu, Paweł Słowik biegł tuż za Billem Demongiem i zajmował miejsce 41., Mateusz Wantulok biegł na miejscu 44. Po pokonaniu 1/4 dystansu na prowadzenie wyszedł Fabian Riessle. Za nim biegł startujący z 27. numerem startowym Norweg Mikko Koslien. Na czwarte miejsce (z pozycji 21.) przebił się Jason Lamy Chappuis. Adam Cieślar na miejscu 28. do lidera tracił 11.7 sekundy.

 

Po piątej pętli prowadził Lamy Chappuis. Różnice nadal nie były duże – 24. Bjoern Kircheisen do lidera tracił 12.4 sekundy. Adam Cieślar biegnący na pozycji 26. tracił już jednak trochę więcej, bo prawie pół minuty. Po ¾ dystansu prowadził Mikko Kokslien. Adam Cieślar zajmował 31. pozycję, tracąc do Norwega 40 sekund. Na kolejnym punkcie pomiarowym na prowadzeniu bez zmian. Adam Cieślar biegł na miejscu 30. ze stratą 47 sekund. Na pozycję 32 jednak z dużo większą stratą (+1:08) przebił się Paweł Słowiok.

 

Na ostatnich metrach po zaciętej walce ostatecznie wygrał Francuz Jason Lamy Chappuis o 0.2 sekundy przed Norwegiem Mikko Kokslienem, który dziś był najszybciej biegnącym zawodnikiem. Jako trzeci na metę dobiegł Fabian Riessle tracąc do zwycięzcy 0.7 sekundy. Z bardziej widoczną stratą do lidera (7 sekund) na czwartej pozycji dobiegł Eric Frenzel. Piąty był Jan Schmid (+7.5), szóste miejsce zajął Johannes Rydzek (+9.0), a siódme Bernhard Gruber (+9.6). Kolejne lokaty w czołowej dziesiątce zajęli Haavard Klemetsen (+15.0), Akito Watabe (+15.8) oraz Francois Braud (+17.8).

 

Adam Cieślar ze stratą do zwycięzcy wynoszącą +1:07 zajął miejsce 30., a co za tym idzie mamy pierwszy, upragniony i długo wyczekiwany punkt w kombinacyjnym Pucharze Swiata! 33. miejsce zajął Paweł Słowiok (+1:19). Mateusz Wantulok zajął miejsce 47. ze stratą +2:43. Za Polakiem sklasyfikowano tylko Evgieniya Klimova.
WYNIKI ZAWODÓW

 

Kolejne zawody dopiero w przyszłym roku. Trzeciego i czwartego stycznia zaplanowano konkurs drużynowy i indywidualny w niemieckim Schonach.
PROGRAM

 

Magdalena Gapsa

Komentarze - 6

Xander

Opublikowano: 2014-12-21 18:21:26

Brawa dla Polaków za dzisiejszy występ. Dla Adama za pierwszy punkt w tym sezonie a dla Pawła za świetny bieg i spory awans. Jeśli tylko poprawi skoki to może regularnie punktować. Po wczorajszej drużynówce dzisiejszy start oceniam na plus, bo widać że w końcu coś tam ruszyło. Oby w nowym roku było jeszcze lepiej. Mnie nadal zastanawia po co Klimov nadal męczy się z kombinacją. Z pierwszego miejsca po skokach spadł na ostatnie. Czas biegu miał najgorszy i do czasu przedostatniego zawodnika stracił przeszło minutę.

Sakuraj

Opublikowano: 2014-12-21 18:40:16

No brawa dla Polaków :) Mogło być nawet miejsce wyżej, ale Adam chyba potknął się przy finiszu walcząc z Austriakiem. W pewnym momencie Adam tracił tylko 14 sekund do lidera. Jestem pewien, że gdyby Paweł był na jego miejscu po skokach, to dziś byłaby realna walka o tą zapowiadaną dwudziestkę. Dwa tygodnie na ostre treningi na skoczni teraz przed nimi. Niestety Mateusz Wantulok powinien ostro wziąśc się za trenowanie biegów, bo młodym zawodnikiem już nie jest, zeby to było jakies wytłumaczenie dzisiejszego ostatniego miejsca. Klimova celowo nie liczę, bo ten w innej lidze biega. Zawody nieciekawe, przez krótką i płaską trase a także niezbyt duże różnice po skokach zrobiła się masówka jakiej dawno w kombinacji nie było. A Klemetsen nieźle rozkłada siły. Wie, że zaraz będzie dogoniony, nie biegnie na maksa swoich możliwości, żeby potem będąc dogonionym utrzymać się w pierwszej grupie i na finiszu og.rać kilku rywali. Był już 12 a ukończył 8 pokonując dwóch Francuzów którzy byli przed nim

Rychu GKM

Opublikowano: 2014-12-25 11:40:49

Można gdzieś wideo z tego biegu zobaczyć?

Sakuraj

Opublikowano: 2014-12-25 21:58:27

https://www.youtube.com/watch?v=cpFuFLmqBhc Komentator troszkę inny, ale co nieco można zrozumieć :D

Raku

Opublikowano: 2014-12-26 00:27:26

Dzięki bo nie oglądałem. "Patologiczny" bieg nawet jak na Ramsau skoro 30któryś zawodnik po 5 kilometrach praktycznie biegł w grupie lidera. KN raczej zmierza w kierunku biegów masowych a to nie ma wiele wspólnego ze starą dobrą kombinacją. A Cieślar zapewne dzięki dziewczynie Dvoraka nie skończył na pechowym 31. miejscu bo Miro wrócił do kraju bo jego luba rodziła;)

Sakuraj

Opublikowano: 2014-12-31 18:43:21

http://www.fis-ski.com/nordic-combined/news-multimedia/news/article=behind-the-scenes-with-jakub-michalczuk-pol.html - Jakby kogoś ciekawiło - wywiad z asystentem ;)

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl