Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Kombinatorzy rywalizowali w PK w Ruce, Cieślar i Słowiok w drugiej dziesiątce!

Kombinacja norweska -> Artykuły

2016-01-15

Kolejny przystanek Pucharu Kontynentalnego w dwuboju i kolejne pozytywne wrażenie, które zostawili po sobie biało-czerwoni! Adam Cieślar i Paweł Słowiok pokazali się z wyjątkowo dobrej strony i zdobyli sporo punktów, plasując się w drugiej dziesiątce. Zwyciężył znany z występów w Pucharze Świata Ikka Herola.

 

 

Wydaje się, że kadra polskich kombinatorów norweskich jest bardzo zróżnicowana - o ile Szczepan Kupczak zazwyczaj lepiej prezentuje się na skoczni, o tyle Adam Cieślar i Paweł Słowiok pokazują, że ich znacznie mocniejszą stroną jest bieg. Potwierdzili to w pierwszych zawodach Pucharu Kontynentalnego w fińskiej Ruce, które odbyły się dziś zamiast niedzielnej rywalizacji, a to ze względu na prognozowane na drugi dzień weekendu mroźne temperatury (rzędu -30 stopni).

 

Po walce na skoczni HS-142 najwyżej znajdował się Adam Cieślar - skok na 115,5 metra dał mu 21. miejsce. Pięć lokat niżej pojawiło się nazwisko Słowioka, który zdołał doskoczyć do 113. metra. Skoczne rezultaty dwóch najwyżej sklasyfikowanych biało-czerwonych przełożyły się odpowiednio na stratę 3 minut i 4 sekund oraz 3 minut i 22 sekund do prowadzącego wówczas Martina Fritza. Austriak lądował najdalej, jednak nie udało mu się zbliżyć do rozmiaru skoczni - uzyskał 138 metrów. 130. metr zdołali jeszcze przeskoczyć drugi Ikka Herola (136,0 metrów), trzeci Eero Hirvonen (132,0 metry) i czwarty Franz-Josef Rehrl (131,0 metrów).

 

Niestety, tym razem skok nie wyszedł ostatnio dobrze spisującemu się w tym aspekcie w Hoeydalsmo Gutowi-Chowańcowi. Dziś reprezentant LKS Poroniec Poronin wylądował zaledwie na 106. metrze i na trasę wybiegł jako 38., 4 minuty i 18 sekund po liderze.   

 

Skoki skokami, ale 10-kilometrowa trasa okazała się bardzo szczęśliwa dla Cieślara i Słowioka. Szkoda, że tego samego nie można powiedzieć o trzecim podopiecznym Mateusza Wantuloka. Pochodzący z Wisły Cieślar zanotował 13. czas biegu i całe zawody również skończył na szczęśliwym, a nie pechowym, jak zwykło się mawiać, 13. miejscu. Jeszcze bardziej udany występ na biegowej trasie zaliczył Słowiok, którego czas (26:52.2) był dziesiątym w stawce! Dzięki temu reprezentujący barwy AZS AWF Katowice podopieczny Wantuloka przesunął się aż o 10 pozycji i zajął ostatecznie 16. miejsce. W ślady swoich kolegów nie poszedł niestety Michał Gut-Chowaniec - na trasie biegu zaprezentował się tradycyjnie słabiej niż na skoczni, a 43. rezultat dał też 43. pozycję wśród 44 startujących. Tym samym dalej w dorobku Michała brakuje pucharowych punktów.

 

W całych zawodach w Finlandii zwyciężył ostatecznie Ikka Herola przed Bernhardem Flaschenbergerem oraz Martinem Fritzem. 

 

W klasyfikacji generalnej na 31. miejscu jest Paweł Słowiok z dorobkiem 40 pucharowych punktów zdobytych w Hoeydalsmo i dziś w Ruce. Siedem „oczek” mniej ma na koncie Cieślar, co daje 37. pozycję w całej stawce.

 

WYNIKI PO SKOKACH

OSTATECZNE WYNIKI 

KLASYFIKACJA GENERALNA PUCHARU KONTYNENTALNEGO

 

Katarzyna Nowak

 

Komentarze - 2

Sakuraj

Opublikowano: 2016-01-16 17:17:05

Kolejne zawody, to i czas na następne podsumowania i przemyślenia. Zacznę od zwycięzcy i ogółem reprezentacji gospodarzy. Ilka Herola, to zawodnik który mam nadzieję że pociągnie do przodu całą fińską kombinacje. Jeśli nie zostanie wielkim mistrzem, to mam nadzieje, że zostanie solidnym zawodnikiem zdolnym do okazyjnego wygrywania jak np Bernhard Gruber. Jim Hartull widać utracił zeszłoroczną formę,bo go tutaj nawet nie ma. Leevi Mutru również w tym sezonie żadnego punktu PŚ raczej nie zdobędzie. Natomiast Eero Hirvonen już w zeszłym roku prezentował znakomitą formę na skoczni, co w Kuusamo potwierdza. Tydzień temu w Hoydalsmo skakał słabiej, ale tutaj w Finlandi na dużej skoczni poradził sobie świetnie, wczoraj 4 miejsce dzięki temu uzyskał. Dziś co prawda dyskwalifikacja, ale powinien w Chaux Neuve dostać swoją szanse. Cieślar i Słowiok w miarę oczekiwań. W takiej stawce punkty PK to formalność, 2 dziesiątka też. Nie należy zapominać, że w PŚ 110m na skoczni K120 to miejsce około 40 po skokach, co zapewne skończyłoby się brakiem punktów. Paweł natomiast dziś znakomity 5, czas biegu. Oby tak dalej w PŚ. Szkoda braku Kacpra Kupczaka, nie wiem dlaczego nie ma tutaj ani jego, ani Budza czy Łowisza, którzy pobiegliby lepiej od Gut-Chowańca. Jak wiemy Polska kombinacja pieniędzy nie ma, zobaczymy czy za tydzień wyślą kogoś na PK do Korei. Skoki na skoczni HS109, a więc szansa na wysłanie młodszych zawodników, bo o juniorach nie ma co tutaj mówić. Zwłaszcza jeśli zawodnik urodzony w roku 1995 z Polski jest nokautowany i w skoku i w biegu przez juniora z Czech z rocznika 1998. O drużynie możemy na razie zapomnieć. Gąśienica pewnie żałuje przejścia do skoków, bo wyrażnie tam sobie nie radzi. Podobnie Biela, bo go nawet na FIS Cup w Zakopanem nie wystawiają, mimo wolnych 5 miejsc. Przykra jest sytuacja kombinacji w Polsce, zwłaszcza patrząc jak radzą sobie Czesi.

Tommy Lee

Opublikowano: 2016-01-16 19:50:48

Fajne podsumowanko weekendu w Ruce. Gratulację dla IIka Heroli. Co do startu naszych w Korei to chyba marzysz :) PZN na nic nie ma kasy, obozy i przygotowania na miejscu w Polsce, najlepiej jeszcze w miejscu zamieszkania zawodników, żeby nawet za pobyt i wyżywienie nie trzeba było płacić, przejazdy na zawody busami 2000km itp. no ale cóż taka jest Polska rzeczywistość, kasa tylko na skoki i działaczy :) Trzeba się cieszyć z każdego sukcesu Naszych, wiadomo, że to tylko kontynental nie PŚ ale kiedys nawet w PK nic nie moglismy zdziałać :) Pozdrawiam trenerów i Naszych zawodników oby tak dalej :)))

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl