Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Włodarze FIS chcieli zawodów PŚ w kombinacji w Kuopio. I na tym się skończyło, konkursów nie będzie

Kombinacja norweska -> Artykuły

2016-05-22

Do odwoływania zawodów w trakcie trwania sezonu już przywykliśmy – wiatr, śnieg (bądź jego brak) nikogo nie dziwią, jednak tym razem w kombinacji pojawiło się pewne novum – mianowicie zawody są odwoływane, zanim jeszcze na dobre w kalendarzu zagościły. Tak stanie się z fińskim Kuopio, które z dość osobliwego powodu obraziło się na Międzynarodową Federację Narciarską. 

 

Jak każdy dobrze wie, wszystkim dogodzić się nie da, o czym przekonali się twórcy kalendarza PŚ w kombinacji norweskiej. Oto w pierwszym tygodniu stycznia najlepsi dwuboiści świata mieli zagościć w mroźnej Finlandii, a mianowicie w Kuopio, jednak już w pierwotnym kalendarzu pojawiała się pewna wątpliwość (wyrażana odpowiednim odnośnikiem z gwiazdką) – mianowicie konkursy miały się odbyć pod warunkiem potwierdzenia przez stacje telewizyjne i, co ważniejsze, miejscowe władze. Te stanęły okoniem, dlatego najprawdopodobniej PŚ u nich nie zobaczymy. Taką decyzję podjęto w miniony poniedziałek na posiedzeniu rady miejskiej.

 

Główny problem to brak pieniędzy i zainteresowania zawodami wśród lokalnej społeczności – tłumaczą się zarządzający miastem, a władze stowarzyszenia Puijo nie są w stanie wyłożyć potrzebnej kwoty, czyli 200 tysięcy euro bez wsparcia władz. Nad regionalnym konfliktem ubolewa dyrektor Fińskiego Związku Narciarskiego, Mika Kulmala, bowiem wie jedno: Z takim podejściem Finowie mogą zapomnieć o organizacji jakichkolwiek konkursów dyscyplin narciarstwa klasycznego – biegów i przede wszystkim (znajdujących się w ogromnym kryzysie) skoków. – Argumenty są dość dziwne – mówi.

 

Problem wydaje się jednak głębszy – w sytuacji, gdy w Kuopio w tym samym czasie odbywały się konkursy skoków i kombinacji, koszty ich przygotowania (choćby zabezpieczenia praw telewizyjnych) były odpowiednio rozłożone. Teraz, gdy Kuopio skreślono z listy organizatorów zawodów skoczków, wydatki byłyby zbyt duże, zwłaszcza w perspektywę niewielkiego zainteresowania lokalnej społeczności. Dyrektor sportowy Stowarzyszenia Puijo Ski Club uważa, że najbardziej poszkodowani w całej sytuacji będą lokalni działacze, którzy nie potrafią dojść do porozumienia, ponieważ konkursy i tak zorganizuje kto inny – chętny i skłonny do kompromisów.

 

źródło: yle.fi

KaEn

 

Komentarze - 2

Sakuraj

Opublikowano: 2016-05-23 19:48:19

Wielka,wielka szkoda. Raz, że tam był pewny śnieg, dwa byłyby tam dwa konkursy. A tak odwołają jeszcze jakieś z powodu braku śniegu się sezon zamknie w mniej niż 20 zawodach, w tym może z 10 zobaczymy w Eurosporcie... Do tego skocznia w Kuopio bardzo fajna, a i wyniki były w tych ostatnich zawodach odmienne, bo Riessle i Frenzel poza podium, a trzeci Denifl. Oby znaleźli zastępstwo i jeszcze dali zawody w Rosji 10/11 grudnia, czyli wtedy gdy będą rozgrywane również w N.Tagile skoki.

ms.

Opublikowano: 2016-05-26 10:00:50

Szkoda, czyli zeszłoroczne zawody w kuopio były pierwszymi od wielu lat i następne pewnie też będą za wiele lat, a szkoda, lubię zawody w finlandii, ale jak oni nie chcą to cóż. Ale też z drugiej strony trudno się dziwić że miejscowi działacze nie chcą zawodów, kuopio podobnie jak kuusamo wypadło z kalendarza pś w skokach, choć mam wrażenie że kuusamo jednak w ostatecznym kalendarzu się znajdzie. Aby zawody w kuopio dzoszły do skutku należałoby je połączyć z zawodami w skokach, żeby to zrobić pś w kuopio należałoby zrobić w poniedziałek lub wtorek po weekendzie w kuusamo, już tak było w sezonie 2010/2011 tyle że wtedy kuopio organizowało tylko pś w skokach. Mam wrażenie że chętny na wolny termin się jednak nie znajdzie i znowu pozostanie wolny weekend, chyba że niemcy zgłoszą klingenthal albo oberstdorf ale wątpię bo klingenthal po raz kolejny ma inauguorować pś w skokach co jet bardzo kosztowne a oberstdorf w podobnym czasie organizuje tour de ski i turniej czterech skoczni. Mam wrażenie że los kuopio podzieli ottepa gdzie ma być zorganizowany pk, ale z powodu braku pieniędzy pewnie go odwołają, szkoda że kombinacja idzie w złym kierunku, bo jest to bardzo ciekawy sport, idealny dla telewizji bo nie ciągnie się godzinami, szczególnie część biegowa jest krótka i emocjonująca.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl