Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

PŚ w Lahti: Frenzel i Rydzek triumfują, protest Norwegów i dyskwalifikacja Francji

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2013-03-09

Pierwsza ekipa Niemiec w składzie: Johannes Rydzek i Eric Frenzel, zwyciężyła w ostatniej w tym sezonie rywalizacji w sprincie drużynowym w ramach PŚ, która odbyła się w Lahti. W zastanawiająco szybkim biegu Rydzek i Frenzel wygrali o 22,7 sekund ze swoimi rodakami - Tino Edelmannem i Fabianem Riessle. Podium uzupełnili Norwegowie (Mikko Kokslien, Haavard Klemetsen). Francuzi (Francois Braud, Jason Lamy Chappuis), którzy do mety dobiegli na drugim miejscu, zostali zdyskwalifikowani.

Rydzek i Frenzel prowadzili już po konkursie skoków . Drugie miejsce zajmowali Japończycy (Akito Watabe, Taihei Kato) ze stratą 18 sekund, a trzecią pozycję okupowali Austriacy (Wilhelm Denifl, Christoph Bieler), którzy tracili 26 sekund. Tuż poza wirtualnym podium znajdowali się Norwegowie (Mikko Kokslien, Haavard Klemetsen), tracący 38 sekund do liderów. Warto odnotować, że Klemetsen był autorem najdłuższego skoku konkursu - 127 metrów. Piąte miejsce zajmowali Francuzi (Francois Braud, Jason Lamy Chappuis), którzy tracili 40 sekund. Pierwszą szóstkę zamykała druga reprezentacja Austrii (Lukas Klapfer, Bernhard Gruber) ze stratą 44 sekund. Kolejne lokaty zajmowali Riessle i Edelmann oraz bracia Fletcherowie. Wydawalo się, że na Amerykanach, którzy tracili minutę i trzy sekundy kończy się stawka drużyn walczących o podium.

PEŁNE WYNIKI PO SKOKACH

W biegu Frenzel i Rydzek utrzymali prowadzenie i na metę wpadli z ponad 21-sekundową przewagą nad pierwszą ekipą Francji i swoimi rodakami (Riessle, Edelmann). Rywalizacja o miejsca na podium była bardzo zacięta - ekipy z miejsc 4-7 do podium straciły niecałe dwie sekundy. Czwarte miejsce dla pierwszej ekipy Norwegii (Kokslien, Klemetsen), tuż za Wikingami znalazła się Austria I (Bieler, Denifl), którzy mieli ten sam czas co pierwszy skład Japonii (Kato, A. Watabe). Najsłabszą z drużyn walczących o podium była druga drużyna Austrii (Klapfer, Gruber). Ósme miejsce z dużą stratą zajęli bracia Fletcherowie. Jeszcze większą stratę zanotowały dwie ekipy walczące o dziewiąte miejsce, które ostatecznie wywalczyli Norwegowie z drugiej drużyny (Krog, Graabak), którzy pokonali drugą drużynę Francji (Lacroix, Laheurte).

Rywalizacja przebiegała w zaskakująco szybkim tempie. Kombinatorzy na dystansie 2x7,5km pobiegli o 10(!) minut szybciej niż w ubiegłym tygodniu podczas Mistrzostw Świata.

AKTUALIZACJA: Pierwsza drużyna Francji (Braud, Lamy Chappuis), która początkowo zajęła drugie miejsce, została zdyskwalifikowana. Protest wnieśli Norwegowie. Nie znamy jego szczegółów, ale Jason Lamy Chappuis miał zdaniem trenera Kristiana Hammera mocno przeszkodzić Mikko Kokslienowi na ostatnim okrążeniu.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzą Niemcy (3762 pkt) przed Norwegią (3073 pkt) i Austrią (2711pkt). Sklasyfikowano 13 państw.

KLASYFIKACJA PUCHARU NARODÓW

Andrzej Grabowski

Komentarze - 11

Konrad Rakowski

Opublikowano: 2013-03-09 12:29:52

Przypomniał mi się konkurs z Oslo sprzed roku - skacze Watabe i metr na sekundę w Plecy, 30 sekund później skacze Lamy Chappuis i wiatr pod nart ;) No ale może jestem przewrażliwiony ;) Austriacy i Norwegowie trochę pechowo ułożyli pary, bo akurat dziś Gruber nie zawiódł, a Bieler tak i podobnie Kokslien zawalił, a Krog o dziwo dobrze;) Demong i Loomis - wyrównana para... Ja cały czas żałuję, że jednak jakoś tego logistycznie nie rozwiązano i nie wysłano Gąsienicy i Cieślara do Lahti. Warunki loteryjne i zarówno wczoraj jak i dziś mogło by się sporo wydarzyć, a Polacy pokazują, że forma jest przyzwoita.

M_B

Opublikowano: 2013-03-09 13:05:51

Z drugiej strony może w rankingu olimpijskim wywalczą miejsca na IO dla naszych kombinatorów, szczególnie Cieślar, bo Andrzej to jednak potrzebuje i sporego zapasu po skokach, żeby mieć naprawdę świetną pozycję. Widocznie wolą zrobić to przez COC, bo przez PŚ niebardzo wierzą w punkty. Miejmy nadzieję, że w roku olimpijskim jednak w Pucharach Świata już postartują i któryś będzie punktował (najprędzej oczywiście Cieślar).

Konrad Rakowski

Opublikowano: 2013-03-09 13:09:24

Obecnie, to praktycznie nie ma żadnych szans na wywalczenie miejsca na IO przez COC. Trzeba będzie mieć pewnie około 200 punktów, a może się okazać, że jednak będzie potrzebny co najmniej jeden punkt PŚ. Liczenie, że uda się przez COC, to duże ryzyko. Wątpię, żeby ktokolwiek z PZN myślał o polskiej kombinacji na IO - zapewne zawodnicy, część sztabu szkoleniowego i tyle...

Moira

Opublikowano: 2013-03-09 16:12:56

Ktos wie czy gdzies bedzie jakas powtorka biegu? Bo zebranie w pracy potrwalo zdecydowanie dluzej niz mialo i nie mialam szansy obejrzec :( Dlaczego bieg Rydzeka i Frenzela "zadziwiajaco szybki"?

Konrad Rakowski

Opublikowano: 2013-03-09 18:48:33

Powtórki i kombinacja norweska to ciężka sprawa;) Następnym razem mi powiedz wcześniej, to Ci nagram, bo nie jest to dla mnie żaden problem logistyczny i nie potrzeba do tego mojej obecności ;)

Moira

Opublikowano: 2013-03-09 19:01:30

Jakbym wiedziala ze nie zdaze wczesniej to bym moze i powiedziala, a tak pozostaje mi tylko marudzic ze nie ma powtorki ;) ale zapamietam na przyszlosc! :)

M_B

Opublikowano: 2013-03-09 16:19:01

No i po COC-u: 15. Cieślar (16 czas biegu) 20. Gąsienica (27 czas biegu) 29. Słowiok (29 czas biegu) 30. Kupczak (33 czas biegu) I co można powiedzieć......... nieco to poniżej oczekiwań, a z drugiej strony Adam stracił do zwycięzcy ... 8,6 sekundy, biegowo do najlepszego Gertsgrasera prawie minutę, a do Pittina ledwie 20 sekund, niby nieźle, ale mogłoby być lepiej dzisiaj biegowo, Gąsienica jak na niego dobrze dość biegowo, a Słowiok słabiutko.

Jan

Opublikowano: 2013-03-09 17:13:10

Chappuis i Braud zdyskwalifikowani: ICR 531.3.2 (does not ski the entire marked course (art. 525.2.9)) No to się wyjaśniła tajemnica szaleńczego czasu biegu. Burdel jak w Szczyrku, tylko w odwrotną stronę :)

Konrad Rakowski

Opublikowano: 2013-03-09 18:46:52

Możesz Janie wyjaśnić o co chodzi, bo ja się w tych informacjach pogubiłem. Ostatecznie znalazłem najprostszą informację, że Norwegowie złożyli protest i został pozytywnie rozpatrzony.

Jan

Opublikowano: 2013-03-09 19:04:04

[quote]Możesz Janie wyjaśnić o co chodzi, bo ja się w tych informacjach pogubiłem. Ostatecznie znalazłem najprostszą informację, że Norwegowie złożyli protest i został pozytywnie rozpatrzony.[/quote] Na oficjalnych wynikach jest podana przyczyna dyskwalifikacji: ICR 531.3.2, czyli niezaliczenie pełnej trasy biegu. Dlatego skojarzyłem to z tymi dziwacznie krótkimi czasami. Porównałem też teamsprinty z innych zawodów PŚ i tutaj te 15 km zawodnicy przebiegli w iście rakietowym tempie. To bardzo dziwne, wziąwszy pod uwagę choćby czasy z piątkowych zawodów indywidualnych na 10 km!

Konrad Rakowski

Opublikowano: 2013-03-09 19:12:29

Czyli Francuzów zdyskwalifikowali, bo wypchnęli Norwegów z trasy i złamali im kijek, jednocześnie skracając sobie tym manewrem trasę. Takie jest oficjalnie kombo wszystkich doniesień ;) Tak czy siak to tylko sprint drużynowy w PŚ i wyniki są jakie są. Myślę, że Francuzów to specjalnie nie rusza po MŚ, a Norwegowie też mają gdzieś to trzecie miejsce, bo druga część sezonu to ich klęska.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl