Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

PŚ w Oslo: Jason Lamy Chappuis zwycięża, Eric Frenzel z Kryształową Kulą!

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2013-03-16

Jason Lamy Chappuis zwyciężył w ostatnim w tym sezonie konkursie Pucharu Świata. Francuz pokonał Erica Frenzela, czyli triumfatora w całym Pucharze Świata i świetnie dysponowanego na trasie Wilhelma Denifla. Po raz pierwszy od 2008 roku rozegrano dziś dwie serie skoków i bieg na 15 kilometrów.

Taihei Kato, który rok temu właśnie w ostatnim konkursie w Oslo, po raz pierwszy w karierze stanął na podium Pucharu Świata, dziś po skokach był bliski powtórzenia sukcesu. Japończyk zdecydowanie prowadził po skokach i miał dosyć sporą przewagę nad najgroźniejszymi rywalami. Kato skoczył 128,5m i 126m i zdecydowanie liderował. Miał 29 sekund przewagi nad swoim rodakiem Yoshito Watabe (127,5m/122m). Trzeci był zdobywca Pucharu Świata, czyli Eric Frenzel (129m/127,5m). Niemiec tracił 34 sekundy. Kolejne lokaty zajmowali Mario Seidl (128,5m/119,5m), Wilhelm Denifl (126,5m/119m) i Haavard Klemetsen (123m/123m). Siódmy był Akito Watabe nad którym wisi chyba jakaś klątwa. Japończyk po zsumowaniu obu pomiarów wiatru miał 0,06 m/s w plecy. Jason Lamy Chappuis po dodaniu miał 0,89 m/s pod narty, a Eric Frenzel 1,81 m/s pod narty! Mimo, że Ci trzej zawodnicy są w pierwszej trójce generalki i dwukrotnie skakali blisko siebie, to Japończyk miał zdecydowanie najgorsze warunki w dwóch skokach. Bliźniacza sytuacja miała miejsce rok temu, kiedy Akito Watabe walczył o Kryształową Kulę. Ostatecznie Akito Watabe skoczył tylko 121,5m oraz 118,5m, ale zajmował siódme miejsce i tracił minutę i dwanaście sekund. Cztery sekundy za nim na trasę miał ruszyć Jason Lamy Chappuis (120,5m/124m). Przed biegiem wydawało się, że o podium może walczyć tylko sześciu zawodników, a konkretnie: Taihei Kato, Yoshito Watabe, Eric Frenzel, Wilhelm Denifl, Akito Watabe oraz Jason Lamy Chappuis.

PEŁNE WYNIKI PO SKOKACH

Według symulacji zrobionej przez Rafała Snocha na podstawie rankingu wynikowego, wygrać powinien Eric Frenzel, przed Akito Watabe i Taihei Kato. Tuż za nimi wirtualnie plasował się Jason Lamy Chappuis.

SYMULACJA

Najlepsi skoczkowie rozpoczęli bieg bardzo ostrożnie i po 7,5 km mieliśmy na czele siedmioosobową grupę w składzie: Frenzel, Denifl, Kato, Lamy Chappuis, Y.Watabe, A. Watabe i Seidl. Sporą niespodzianką początkowej fazy biegu była szaleńcza szarża Denifla, który nie czekał na rywali i sam dopadł zawodników prowadzących po skokach. Po paru następnych kilometrach z czołową grupą pożegnał się Seidl, następnie młodszy Watabe, a pozostała piątka na finiszu rozegrała między sobą walkę o zwycięstwo. Po raz kolejny na finiszu nie miał sobie równych Jason Lamy Chappuis, który nieznacznie pokonał Erica Frenzela i świetnie dysponowanego dziś Wilhelma Denifla. Po raz kolejny nie poradził sobie na finiszu czwarty dziś Akito Watabe. Piąta lokatę zajął Taihei Kato. Pierwszą szóstkę uzupełnił bardzo dobrze biegnący dziś Rydzek. Pierwszy czas biegu tradycyjnie zanotował Taylor Fletcher, który awansował w biegu na jedenastą lokatę.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Eric Frenzel (1034pkt), przed Jasonem Lamy Chappuis (818pkt) i Akito Watabe (721pkt). Polacy nie zdobyli w tym sezonie punktów.

KLASYFIKACJA GENERALNA

Konrad Rakowski

Komentarze - 4

Daerdin

Opublikowano: 2013-03-16 13:47:29

Ciekawy bieg i fajna zamiana miejscami, co symbolicznie oznacza, że Chappuis w kolejnym sezonie łatwo skóry nie sprzeda :P Gratulacje dla Frenzela, bo był niekwestionowanym liderem tego sezonu.

Szamot

Opublikowano: 2013-03-16 16:54:58

Brawa dla Francuza, który zrównał się z ilością zwycięstw w PŚ z Gottwaldem. W końcu obejrzeliśmy normalne zawody z dwoma seriami skoków i biegiem na 15 km. Dzięki temu po kilometrze biegu nie mieliśmy pociągu składającego się z 15 zawodników. Fajnie też, że były 2 duże pętle. Oby więcej takich zawodów. Oglądałem na eurosporcie 2 i uważam, że takie zakończenie relacji z ostatnich zawodów to skandal. Po przebiegnięciu 5 (słownie pięciu) zawodników zakończono relacje (zresztą na E1 również)! A gdzie jakieś podsumowanie sezonu, pokazanie końcowej klasyfikacji PŚ? Za to przez ponad 2 następne minuty mieliśmy reklamę eurosportu w postaci urywek z różnych imprez zakończone jakimś stwierdzeniem w stylu, że eurosport to emocje. Czy oni są poważni, czy nie lepiej było w tym czasie pokazywać dobiegających zawodników? Czy tego kto o tym decyduje w ogóle sport interesuje? Po chwili były już zawody po muldach. Eh... porażka... Wczoraj oczywiście też niedoczekaliśmy się jak Gąsienica doczłapie do mety bo znów wcześniej zakończono relacje by pokazywać skrót kwalifikacji skoków narciarskich, które odbyły się dzień wcześniej! Czy zamiast powtórki, nie lepiej na żywo pokazywać dobiegających do mety zawodników, oczywiście nie dotyczy to tylko kombinacji norweskiej? Przecież to była kwestia ledwie kilku minut. Eh... porażka...

Konrad Rakowski

Opublikowano: 2013-03-16 17:07:48

Miałem o tym pisać w relacji, ale zapomniałem. Wczoraj nawet byłem przygotowany na nagranie finiszu Gąsienicy, bo zawsze to może być za kilka lat pamiątka, ale oczywiście nie pokazali, a dziś to już w ogóle żenada decydentów z Paryża. Alpejczyków z kulami na biegu do KN na ES1 pokazywali i pokazywali, a dwubój przerwali od razu... Żadnych dekoracji na koniec sezonu, a zazwyczaj coś takiego miało miejsce. Tak jak wczoraj pisałem - wszyscy mają gdzieś kombinację. Może lepiej, żeby FIS zlikwidował ten sport jak ma tak do niego podchodzić? I co do Twojego wpisu z innego tematu - będę uważał na błędy i dzięki za uwagi. Sezon zakończony - na podsumowanie przyjdzie czas, ale zobaczymy czy dział kombinacji się utrzyma. Ja mam coraz więcej poważniejszych obowiązków na uczelni, PZN najchętniej by mnie ukatrupił a każda nasza szpila to dla nich akupunktura. Inaczej by się jednak pisało jakbyśmy w tej kombinacji istnieli. Zobaczymy jakie decyzje zostaną podjęte po tym sezonie.

Moira

Opublikowano: 2013-03-16 17:03:03

Nie spodziewalam sie Denifla tak wysoko... nawet ja wolalabym Akito ;) mam nadzieje, ze odbije to sobie na IO :) niech Taylor zacznie lepiej skakac i nie straci formy biegowej, to moze wreszcie bede miala ulubienca ktory bedzie wygrywal ;P Widac jakie roznice sa po dwoch skokach, mogliby wiecej takich zawodow dac w sezonie, a nie tylko final, bo bardzo ciekawe przeciez ^^ i wreszcie cos dla lepszych skoczkow by bylo ;) no ale FIS wie lepiej...

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl