PK w Rovaniemi: Pittin znokautował rywali, Słowiok trzynasty

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2013-03-17

Alessandro Pittin z prawie dwuminutową przewagą wygrał ostatnie zawody Pucharu Kontynentalnego w tym sezonie, które odbyły się w Rovaniemi i były rozgrywane tradycyjną metodą Gundersena (dwa skoki i bieg na 15 kilometrów). Drugie miejsce zajął Niemiec Jakob Lange, a podium uzupełnił Norweg Truls Soenstehagen Johansen. Nieźle spisał się Paweł Słowiok, który zajął 13. miejsce.

Kristjan Ilves oddał skoki na odległość 98 i 97 metrów i miał 24 sekundy przewagi nad Haraldem Johnasem Riiberem (95,5m; 96m). Na trzecim miejscu ex-eaquo ze stratą 38 sekund znajdowali się Jakob Lange (92m; 98m) i Alessandro Pittin (94,5m; 95m). Piątą pozycję zajmował pierwszy z Finów - Eetu Vaehaesoeyrinki, który tracił 48 sekund (95m; 94,5m). 56 sekund do lidera tracił najlepszy z Francuzów, którym był Gautier Airiau (96m; 92,5m). Sióme miejsce przypadło Johannesowi Firnowi, który po skokach na odległość 95 i 92 metrów tracił minutę i 2 sekundy do Ilvesa. Ósmy był Wilfried Cailleau (91m, 95m; +1:20), a dziewiąty Karl-August Tirmaa (93m, 92,5m; +1:28). Dziesiątkę najlepszych zamykał drugi z reprezentantów gospodarzy - Arttu Maekiaho (92,5m; 92m; +1:42).

Polacy na skoczni spisali się podobnie jak w dniu wczorajszym. Paweł Słowiok skoczył 88,5m i 87,5m i znajdował się na 23. miejscu ze stratą 2 minut i 58 sekund. Drugi z "biało-czerwonych", Szczepan Kupczak, zajmował 36. miejsce po skokach na odległość 85,5m i 84,5m i tracił 3 minuty i 52 sekundy do lidera.

WYNIKI PO SKOKACH

W biegu Pittin okazał się wyraźnie lepszy od rywali. Na mecie uzyskał minutę i 51 sekund przewagi nad Niemcem Jakobem Lange. O trzecie miejsce na finiszowej prostej walczyło trzech zawodników. Ostatecznie trzecie miejsce wywalczył Truls Soenstehagen Johansen, który wyprzedził Haralda Lemmerera i Lukasa Runggaldiera. Szóste miejsce zajął zwycięzca klasyfikacji generalnej COC, czyli Andreas Guenter. Siódmy był pierwszy z reprezentantów gospodarzy, Eetu Vaehaesoeyrinki. Ósmy był najlepszy z Francuzów, którym był Willfried Cailleau. Dziewiąty był Niemiec Johannes Firn, a pierwszą dziesiątkę uzupełnił kolejny Francuz - Geoffrey Lafarge.

Dobrze spisał się Paweł Słowiok, który zanotował jedenasty czas biegu i awansował z 23. miejsca po skokach na pozycję trzynastą. Warto odnotować, że dzisiejszy występ Słowioka to jego drugi najlepszy w karierze wynik w Pucharze Kontynentalnym - lepiej spisał się tylko przed dwoma laty w Szczyrku, kiedy był dziesiąty. Niestety, dużo gorzej spisał się Szczepan Kupczak, który w biegu zanotował 39. czas i spadł na 42. miejsce.

Warto odnotować jeszcze, że zwycięzca konkursu skoków, Kristjan Ilves, pobiegł bardzo słabo i spadł na osiemnaste miejsce.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

W klasyfikacji generalnej COC zwyciężył Andreas Guenter (698 pkt). Warto odnotować, że Niemiec jedynie dwa razy stał na podium i to tylko w trakcie jednego weekendu - w austriackim Eisenerz, kiedy pierwszego dnia wygrał, a dzień później zajął miejsce na drugim stopniu podium. Drugie miejsce zajął Harald Lemmerer (549 pkt), a podium uzupełnił Truls Soenstehagen Johansen (485 pkt). Dzisiejszy zwycięzca, Alessandro Pittin, startując jedynie cztery razy w zawodach "drugiej ligi kombinacji" zajął 10. miejsce w klasyfikacji generalnej. W tym sezonie Pucharu Kontynentalnego punkty zdobywało sześciu reprezentantów Polski. Najwyżej sklasyfikowani zostali Paweł Słowiok i Adam Cieślar, którzy zajęli ex-eaquo 41. miejsce z dorobkiem 103 punktów. 48. pozycję zajął Andrzej Gąsienica (84 pkt). 60. miejsce zajął Szczepan Kupczak z dorobkiem 44 punktów. Pozakadrowicze, czyli Mateusz Wantulok i Tomasz Pochwała, zajęli odpowiednio miejsca 78. (Wantulok, 23 pkt) i 95. (Pochwała, 12 pkt).

KLASYFIKACJA KOŃCOWA PUCHARU KONTYNENTALNEGO

W klasyfikacji końcowej Pucharu Narodów zwyciężyli Niemcy z dorobkiem 3394 punktów. Drugie miejsce zajęli Austriacy (2998 punktów), a podium uzupełnili Francuzi (1907 punktów). Polacy zajęli dziesiątą pozycję (409 pkt).